Kolik času trvá aerifikace a pískování trávníku

Někdy, když vidím zákazníky, kteří si poprvé půjčují aerifikátor a domlouváme se s nimi na čase vrácení, tak je znát, že nemají vůbec tušení, jak pracná a časově náročná akce je čeká. Dneska bych chtěl tímto článkem napomoci k tomu, abyste si udělali lepší představu, kolik času jednotlivé operace trvají, a jak si je rozvrhnout tak, abyste na regeneraci trávníku nemuseli obětovat několik víkendů po sobě a nezničili si zdraví a vztahy v rodině.

Co se dnes dočtete:

Zásadní rozhodnutí – proč a kdy

Tak první věc, kterou je nutné zopakovat je, že aerifikace a pískování je v podstatě jediný způsob, jak významně zlepšit kořenovou vrstvu trávníku, který je utužený nebo založený v těžké jílovité půdě. Tečka.

Druhá věc je termín realizace, kdy je nejlepší aerifikaci trávníku dělat. Měl by být ideálně slunný teplý den. Avšak pokud je trávník bez závlahy, neměla by se aerifikace dělat v období sucha, protože proděrováním trávníku dojde k dočasně rychlejšímu vysychání kořenové vrstvy. Já považuji za ideální termín září. V případě automatické závlahy je možné aerifikovat od května do září s přiměřenou úpravou času a doby zavlažování.

Případová studie – trávník 400 m2

Plánek zahrady, kde bylo měření prováděné.

A nyní se podívejme na modelový případ, kdy chci kompletně zregenerovat 400 m2 trávníku. V rámci akce se bude dělat v níže uvedeném pořadí toto:

 • stírání rosy z trávníku
 • vertikutace trávníku
 • vyčesání trávníku
 • aerifikace dutými hroty
 • sběr – hrabání špuntů z aerifikace
 • odvoz špuntů
 • vyčesání trávníku
 • setí trávníku
 • aplikace půdních vylepšovačů
 • hnojení trávníku
 • pískování trávníku
 • zapravování písku do trávníku.

Připravte se na porci kilometrů

Celou případovou studii s přesným měřením jsem dělal na naší zakázce, to znamená, realizaci prováděli profesionálové z ŠENA PROFI zvyklí na celodenní fyzickou práci. Pokud by člověk celou realizaci prováděl sám, je podstatné si uvědomit hlavní parametr, ujdete během toho cca 50 km. Když byste u toho nic nedělali a šli výletním tempem, kolik hodin by Vám to trvalo? A teď si představte, že u toho řídíte ještě dětský kočárek o hmotnosti mnohdy 110 kg nebo i víc… Už nyní je asi jasné, že jeden den na to nestačí.

Takže už jenom to, že nachodíte tolik kilometrů je fyzicky velmi náročné pro člověka, který v průměru denně nenachodí více jak 6 km. Během této sledované realizace, která probíhala ve dvou lidech, byl celkový odpočinek max. 30 minut. Přesné měření probíhalo po operacích a lidech. Takže rozkladem měření se dalo sestavit přesně kolik by to trvalo jednomu člověku. Velmi významnou roli hraje, jak daleko je trávník od místa, kde máte např. složený písek. Tento parametr zásadně mění všechny vzdálenosti. Z mapky je vidět, že nejzazší místo trávníku od písku bylo až 50 m daleko. Současně je důležité, zda je trávník ve tvaru čtverce nebo písmene C nebo U a jak jsou jednotlivé části přístupné směrem od písku. Pokud je nutné obcházet vždy celý dům nebo můžu dojít vždy přímo z více směrů.

Množství materiálu a správné vybavení

Množství aplikovaného materiálu se u zahrady o 400 m2 pohybuje na úrovni kolem 5 tun:

Další vliv na dobu realizace má, jaké použijete vybavení. Níže uvedené vybavení jsme lety vyhodnotili jako nářadí s nejlepším poměrem: cena – výkon – šetrnost k trávníku – univerzální použitelnost na zahradách. Jeho aktuální pořizovací hodnota je nad 500 tis. Kč. Během měření jsme použili toto náčiní a stroje:

Jak ušetřit 20 hodin práce

A nyní pojďme na detail průběhu času realizace. Když bude výše uvedené práce dělat jeden člověk s použitím zahradního kolečka a lopaty na rozhoz písku, tak práce budou trvat více než 26,5 hodin ve vysokém tempu – varianta 1.

Při použití rozmetadla Ecolawn bude celkový čas cca 21,5 hodinyvarianta 2.

V případě, že místo hrábí na úklid špuntů použije tlačený sběrač špuntů, tak se práce zkrátí o cca 2,5 hodiny na necelých 18 hodinvarianta 3.

V případě, že při vybavení varianty 3 použijeme dalšího člověka, který ví co má přesně kdy dělat, čas se nám radikálně zkrátí a práce budou hotové za 6,5 hodinyvarianta 4.

Varianta 4 – dva lidé a nejlepší dostupné vybavení

Jak je vidět v Ganttově diagramu, kde jsou všechny čtyři varianty pod sebou a jeden čtvereček značí pět minut času a červené svislé linie rozdělují úseky na osm hodin.

Ganttův diagram znázorňující jednotlivé operace ve čtyřech variantách.

Čím strávíte nejvíc času

Na koláčových grafech níže můžete vidět kolik procent času spotřebují jednotlivé činnosti v dané variantě. Ve variantě 1 hrabání a úklid špuntů tvoří 15% času a ruční vožení a rozhazování písku 67%, což v součtu dává, že 82% času strávíte jen těmito operacemi. U varianty 4 už podíl těchto operací tvoří 61%, není to úplně málo, ale je to znatelná změna.

Dobrý plán a rozvržení sil

Otázka tedy zní, jak tedy na to, abych šlo zvládnout aerifikaci a pískování aspoň za víkend. Musíme to rozporcovat na menší části, které už budou stravitelnější. Nejsnadnější je, udělat vertikutaci s vyčesáním o týden dřív. Tím by se v našem případě ušetřilo 1,5 hodiny. Současně je dobré posekat trávník o den dříve, než aerifikaci plánuji, i sekání ubírá drahocenný čas a přidává nachozené kilometry.

V další části už lze jenom rozdělit samotné pískování do dvou dnů. Nic se nestane, pokud písek aplikujete ve slabé vrstvě první den, a zbytek si necháte na druhý den. Je lepší ve dvou dnech nachodit 25 km a 25 km, než 50 km a 0 km. Padesát kilometrů většinu z nás odrovná na několik dní, také to výrazně zvyšuje riziko přetížení kloubů, svalů, vazů.

Řešení přes profíky

No a poslední varianta je nechat si to celé, nebo částečně, udělat službou od profesionálů s vhodným vybavením a praxí. Takovými profesionály jsou i lidé u nás v ŠENA PROFI, kteří prošli naším náročným školením, mají správné vybavení a znalosti, navíc jsou pod mou přímou kontrolou a mají naší neustálou podporu.

ŠENA PROFI – trávníkářské služby

Náš tým poznáte snadno podle výrazného polepu na autě „ŠENA PROFI – milujeme trávníky„, lidé mají pracovní uniformy označené ŠENA PROFI, jsou milí, vstřícní, čistí, spolehliví a jsou to lidé z Vašeho regionu. Ostatně jsou to lidé, které také začalo trávníkaření bavit při čtení tohoto blogu, tak jako Vás. Pracujeme na tom, aby v každém kraji byl náš trávníkář ŠENA PROFI a vy jste se nemuseli dřít.

Pokud se rozhodnete pro cestu, že si regeneraci uděláte sami, máte naší plnou podporu vybavení si od nás můžete půjčit po celé České republice i na Slovensku na našich výdejních místech, které stále rozšiřujeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..