Luxusní okrasná travní směs – proč jí miluju

Obecně se kupuje osivo podle názvu – fotbalová travní směs, golfová směs, luční směs, okrasná směs, zátěžová směs… Už 17 let je mým favoritem pro domácí trávníky, kde je požadavek mít hustý a jemný trávník anglického typu, okrasná směs s obchodním názvem Luxusní okrasná ze šlechtitelské stanice Větrov. Aniž bych to na začátku tušil, byl to nejvýznamnější krok k tomu mít zdravé, krásně zelené a husté trávníky. Jsem rád, že jsem tehdy dal na radu profesionálů a na osivu nešetřil, i když se mi tehdy zdálo oproti jiným docela drahé.

Šlechtitelská stanice Oseva UNI Větrov
Travní směs a jejich výběr v Osevě

Co se dnes dočtete:

Větrov od roku 1938

Šlechtitelská stanice ve Větrově na Táborsku byla založena v roce 1938 a od roku 1956 se intenzivně věnuje šlechtění pícnin a okrasných travin. Základ šlechtění trav položil Jaroslav Našinec a následně v této činnosti pokračoval jeho syn Ivo Našinec, kteří svůj život neodmyslitelně spojili právě se šlechtěním.

Výsledkem šlechtitelské činnosti stanice v 60. a 70. letech byly odrůdy trávníkového charakteru: kostřava červená Extenza a psineček tenký Teno. Na ně brzy navázaly jílek vytrvalý Sport, kostřava červená Rosana a metlice trsnatá Meta, které potvrdily správnost orientace na šlechtění trávníkových materiálů už koncem šedesátých let.

Díky pánům Našincům má evropský katalog trav mnoho českých odrůd, které poznáte podle českých křestních jmen. Jedna z nich je JANA, což ale nebylo ženské jméno, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale jak mi nedávno prozradil Ivo Našinec při přátelské obchůzce pokusných políček ve Větrově, zkratka počátečních písmen JAroslav NAšinec. Ostatní jména odrůd vybírali dle skutečných jmen ve své rodině.   

Pojďme nyní do detailu a rozeberme vlastnosti směsi Luxusní okrasná tak detailně, jak jen to jde. Ne všechny odrůdy však mají od šlechtitele kompletní popis, takže někde ten detail bohužel nebude. Ale ještě před tím si řekněme, co tedy šlechtitelská stanice Větrov považuje za vlastnosti okrasných směsí, má jich totiž v nabídce celkem pět a jsou označené VV1 – univerzální, VV2 – luxusní okrasná, VV3/1 – do sucha, VV3/2 do sucha bez lipnice luční, VV3/3 – s jílkem vytrvalým.

Travní směsi pro okrasné trávníky slouží pro zakládání hustých, jemných, reprezentačních trávníků, které mají především pěkně esteticky působit a nepředpokládá se, že budou výrazně zatěžované. Základ směsí tvoří kostřavy červené trsnaté, krátce výběžkaté a dlouze výběžkaté, které se liší svým vegetačním rytmem a v trávníku se proto velmi dobře doplňují. Pravidelnou součástí osiv pro okrasné trávníky je také kostřava drsnolistá (dříve nazývaná kostřava ovčí), která vyniká především malou tvorbou hmoty, hustotou a suchovzdorností. Pro zmíněné přednosti je zachován její relativně vysoké zastoupení ve směsích. Je-li požadavkem, aby náš okrasný trávník odolával mírné zátěži sešlapáváním, je vhodné zvolit okrasnou směs s podílem lipnice luční či úzkolistých odrůd jílku vytrvalého.

Okrasná luxusní směs (VV2)

Jedná se dle mně o nejlepší směs pro slunné zahrady s odolností na sešlapávání. Obsahuje travní osivo pro hustý, jemný a celoročně pěkně zelený trávník. Dobře snáší sušší stanoviště. Roste pomaleji = méně posekané hmoty.

Tato travní směs je sestavena z nejkvalitnějších partií osiv špičkových domácích českých i zahraničních odrůd (z Holandska, Dánska, Itálie). Směs vytváří hustý, jemný a celoročně pěkně zelený trávník, který se navíc svou odolností vůči zátěži blíží rekreačním trávníkům. V této travní směsi není zastoupen psineček tenký, proto je možné v případě potřeby zvýšit výšku kosení trávníku, aniž by hrozilo nebezpečí rychlého zplstnatění trávníku. Tato směs je vhodná i do sucha.

Luxusní okrasná směs – složení 2023

Kostřava červená dlouze výběžkatá

 • Barustic (10% zastoupení ve směsi)

Kostřava červená krátce výběžkatá

 • Barpearl (15%)
 • Barmalia (10%)
 • Barchip (15%)
 • Rozárka (15%)

Kostřava drsnolistá

 • Hardtop (15%)

Lipnice luční

 • Sunbeam (15%)
 • Yvette (5%)

Kostřava červená dlouze výběžkatá (Festuca rubra rubra, Creeping red fescue)

Kostřava červená dlouze výběžkatá má širší listy a má nízkou okrasnou hodnotu. Na druhou stranu vytváří více oddenků, což má za následek lepší pevnost v tahu.

Barustic (zastoupení ve směsi 10%)

Odolná odrůda pro nenáročnou údržbu. Barustic má vynikající odolnost proti červené nitkovistosti trav (kornatce). Vyznačuje se středně tmavě zelenou barvou s krásnou strukturou listů. Má dobrou zimovzdornost a je tato odrůda také dobře odolná vůči suchu. Snáší dobře atlantické, kontinentální i středomořské klima.

Barustic je univerzální odrůda pro použití ve směsích pro krajinné účely, jako jsou trávníky, parky, okraje cest, golfové dráhy a rafy. Barustic nejlépe snáší extrémní podmínky, jako je dlouhotrvající sucho a zimní chlad. Nevyžaduje vysoké dávky vody a hnojiv. Na druhou stranu Barustic netvoří hustý drn a není schopen odolávat zátěži a nízkému sečení. Z tohoto důvodu se nedoporučuje zařazovat Barustic do silně zatěžovaných sportovních směsí a vysoce kvalitních směsí pro golfové trávníky.

Barustic je vhodný pro:

 • Fairways
 • Roughs
 • Krajnice cest
 • Zahradní trávníky
 • Parky

Specifikace Barustic

Semena v gramu: 1000
Optimální rozmezí: pH5,5 – 6,8
Vlhkost: nízká
Snášenlivost soli: slabá
Náročnost na údržbu: nízká
Snášenlivost stínu: dobrá
Potřeba vody: nízká
Tvorba plsti: střední

Rychlost zakořenění: 3/5 (stupnice od 1 – špatná … do 5- skvělá)
Genetická barva: 2/5
Odolnost proti červené nitkovitosti (kornatce): 3/5
Menší potřeba zavlažování: 4/5
Menší potřeba hnojení: 3/5
Tolerance k nízkému sečení: 4/5
Energie klíčení při nízkých teplotách: 1/5

Kostřava červená krátce výběžkatá (Festuca rubra trichophylla, Fine fescues)

Kostřava červená krátce výběžkatá je vysoce okrasným druhem. Je stejně jemná a hustá jako kostřava červená trsnatá, ale díky vynikající odolnosti vůči chorobám ji předčí. Kostřava červená krátce výběžkatá vykazuje také dobré letní a podzimní zbarvení a má lepší odolnost vůči soli než kostřava červená trsnatá.

Hlavním rozdílem oproti kostřavě červené trsnaté je výskyt oddenků, díky nimž kostřava červená krátce výběžkatá lépe snáší zatížení.

Barpearl (15%)

Vynikající Kostřava červená krátce výběžkatá pro všestranné použití. Vynikající hustota výhonků.

Velmi dobrá odolnost vůči fuzáriím. Středně světle zelená barva s jemnou strukturou listů. Možnost těsného sečení pod 5 mm (v létě). Snáší dobře atlantické a kontinentální klima.

Specifikace Barpearl

Počet semen v gramu: 1000
Optimální rozmezí: pH5,5 – 6,8
Vlhkost: nízká
Snášenlivost soli: dobrá
Náročnost na údržbu: nízká
Snášenlivost stínu: dobrá
Potřeba vody: nízká
Tvorba plsti: vysoká

Rychlost vzcházení: 3/5
Jemnost listů: 5/5
Samoregenerační schopnost: 3/5
Tmavost barvy: 2/5
Po zimě se zazelená: 3/5
Odolnost proti fuzáriím: 4/5
Odolnost proti dolarové skvrnitosti: 4/5
Odolnost proti červené nitkovitosti (kornatce):  5/5
Menší potřeba zavlažování: 3/5
Menší potřeba dusíku: 4/5
Možnost méně častého sečení: 4/5
Klíčení při nízkých teplotách: 4/5
Tolerance k nízkému sečení: 5/5

Barmalia (10%)

Středně zelená odrůda kostřavy červené krátce výběžkaté s vysokou odolností vůči kornatce travní, listovým skvrnitostem a rzím, vyniká vytrvalostí a hustým drnem, je vhodná především do okrasných a rekreačních trávníků.

Kostřava červená trsnatá (Festuca rubra commutata, Chewing’s fescue)

Kostřava červená trsnatá je vysoká okrasná jemná kostřava s vysokou regenerací po zimě. Na jaře vykazuje pěknou zelenou barvu. Roste i do pozdního podzimu. Kromě využití v trávnících a parcích její hlavní uplatnění najdeme na golfových greenech v severozápadní části Evropy. Počet výhonků 120 tis.m-2, šířka čepele listu 0,65 mm, snáší kosení na výšku 0,6 cm.

Barchip (15%)

Kostřava tmavší barvy odolná vůči suchu, s velmi dobrou odolností během léta. Vytváří nízký objem biomasy.  Snáší dobře atlantické, kontinentální i středomořské klima.

Specifikace Barchip

Semena v gramu: 1000
Optimální rozmezí: pH5,5 – 6,8
Vlhkost: nízká
Snášenlivost soli: nízká
Nároky na údržbu: nízké
Snášenlivost stínu: dobrá
Potřeba vody: nízká/střední
Tvorba plasti: vysoká

Rychlost vzcházení: 3/5
Jemnost listů: 5/5
Samoregenerační schopnost: 2/5
Tmavost barvy: 4/5
Rychlé ozelenění po zimě: 4/5
Odolnost vůči fuzáriím: 4/5
Odolnost vůči dolarové skvrnitosti: 4/5
Odolnost proti červené nitkovitosti (kornatce): 4/5
Menší potřeba zavlažování: 3/5
Menší potřeba dusíku: 4/5
Možnost méně častého sečení: 5/5
Energie klíčení při nízké teplotě: 2/5

Rozárka (15%)

Nová špičková odrůda kostřavy červené trsnaté ze Šlechtitelské stanice Větrov, je vhodná do místních klimatických podmínek. Vyniká hustotou, nízkým vzrůstem a hustým drnem. Uplatňuje se ve směsích pro okrasné nebo rekreační trávníky.

Kostřava drsnolistá (Festuca brevipila, Hard fescue)

Kostřava drsnolistá je druh s nejjemnějšími listy. Má výjimečnou zimovzdornost a odolnost vůči suchu a horku. Je to jeden z nejodolnějších druhů, kterému se daří v chladném i horkém podnebí. Daří se jí na suchých půdách na slunci i ve stínu. Kostřava drsnolistá je nejlepším druhem s nízkými požadavky.

Hardtop (15%)

Nejlepší kostřava s nízkými vstupními nároky a vynikající tolerancí k zastínění. Má dobrou odolnost vůči červené nitkovitosti (kornatce) při nízkých dávkách dusíku (N).

Vyznačuje se tmavě zelenou barvou s krásnou jemnou strukturou listů. Má extrémně dobrou odolnost vůči zimě a výbornou regeneraci na jaře. Je odolná vůči suchu a dobrou toleranci na nízké kosení do 5 mm. Je schopná dobře růst v atlantickém, severském, kontinentálním i středomořském klimatu.

Hardtop je vrcholová odrůda kostřavy drsnolisté od Barenbrug pro použití ve směsích pro golfové a okrasné účely s nižšími nároky na údržbu. Hardtop má vynikající stále zelenou barvu během zimy pro všechna klimatická pásma v Evropě! Stín, nízké vstupy, sucho i (silné) mrazy nejsou pro Hardtop žádným problémem. Navíc se ukázalo, že Hardtop velmi dobře odolává nízkému sečení na úrovni 5 mm, což umožňuje jeho použití i na golfových greenech…!

Hardtop je vhodný pro:

 • Domácí a parkové trávníky
 • Ostatní plochy s nízkými nároky na údržbu
 • Fairways
 • Golfové roughy a semi roughy
 • Golfové greeny

Hardtop byl intenzivně testován v soukromých pokusech na STRI UK a Hohenheimské univerzitě v Německu a během několika menších pokusů v dalších zemích, jako je Itálie, Francie, Polsko a Rusko. Všechny pokusy prokázaly významnou okrasnou hodnotu odrůdy Hardtop v létě i v zimě. STRI v Bingley (Velká Británie) prokázal jeho mimořádnou hodnotu na golfových greenech.

Nejlepší kombinace byly nalezeny s druhy kostřav červená dlouze výběžkatých, jako jsou Barcrown, Viktorka a Barswing. Další kombinace jsou s odrůdami kostřav drsnolistých a lipnicemi lučními.

Specifikace Hardtop

Počet semen v gramu: 2000
Optimální rozsah: pH 4,5 – 7,5
Vlhkost: velmi nízká
Tolerance vůči soli: dobrá
Nároky na údržbu: velmi nízké
Snášenlivost stínu: velmi dobrá
Potřeba vody: nízká/velmi nízká

Rychlost vzcházení: 3/5
Jemnost listů: 5/5
Schopnost vlastní obnovy: 3/5
Tmavost barvy: 4/5
Ozelenění po zimě: 2/5
Odolnost vůči fuzáriím: 4/5
Odolnost proti dolarové skvrnitosti: 4/5
Odolnost proti červené nitkovitosti (kornatce): 5/5
Menší potřeba zavlažování: 5/5
Menší potřeba hnojiv: 5/5
Možnost méně častého sečení: 4/5
Klíčení při nízkých teplotách: 3/5
Snášenlivost nízkého sečení: 4/5

Lipnice luční (Poa pratensis, Kentucky bluegrass)

Spolu s jílkem vytrvalým a kostřavou červenou je nezbytnou součástí většiny trávníkových směsí. Díky své plazivé charakteristice je schopna vytvářet extrémně hustý a kompaktní trávník: je schopna vytvářet nové rostliny ze svých horizontálně se rozšiřujících kořenů. Nároky na zálivku jsou stejné jako u jílku vytrvalého. Vyklíčí poměrně pomalu, proto je ve směsích poslední složkou, která vzejde. Při výsevu jako jednotlivý druh musí být vyséván zcela při povrchu, přičemž semeno musí být zakryto pouze 1-2 mm půdy. Toho lze docílit výsevem na široko a následným zaválcováním. Obecně má větší listy než kostřava červená.

Sunbeam (15%)

Lipnic eluční Sunbeam má rychlé klíčení a vzcházení, nízké nároky na dusík. Současně má i velmi dobrou odolnost vůči suchu. Je cenněná i pro brzké jarní ozelenění a střední strukturu listů.

Yvette (5%)

Velmi pomalu rostoucí krásná lipnice luční jež je odolná vůči chorobám. Yvette má velmi pomalý růst, který umožňuje pěkný vzhled po delší dobu a sníženou potřebu údržby. Má velmi dobrou odolnost proti chorobě červené nitkovitosti trav (kornatce). Pokud se kornatka objeví, tak je to dáno nízkém přísunem dusíku (N). Yvette má jemné listy a dobrý letní vzhled.

Yvette patří mezi odrůdy lipnice luční s nejjemnějšími listy a může být součástí většiny směsí pro prestižní trávníky. Yvette má lepší letní vzhled než většina ostatních odrůd lipnice luční (Poa pratensis).

Specifikace Yvette

Odolnost proti rzi: 4/5
Odolnost vůči soli: 4/5
Hustota: 4/5
Barva: 4/5
Odolnost proti zatěžování: 4/5
Jemnost: 4/5
Tolerance k nízké teplotě: 5/5
Tolerance vůči červené nitkovitosti trav (kornatce): 4/5

Závěrečné shrnutí k travní směsi

Teď, když víte, z jakých odrůd se Luxusní okrasná travní směs skládá, tak asi lépe chápete proč jí mám tak rád. Ano, je to proto, že vytváří velmi hustý trávník na úrovni golfového, který lze stříhat nízko, ale vypadá dobře i vyšší, není náročný na vodu, velmi dobře snáší sucho, na jaře velmi dobře regeneruje a je většina jeho odrůd je odolná proti kornatce.

Jednotlivé odrůdy mají lepší vlastnosti než většina jejich konkurentů. Avšak největší hodnotou této směsi je počet druhů a jednotlivých odrůd – 4 druhy a 8 odrůd! Právě tato pestrost, avšak vzhledově sladěná, vytváří odolný trávník, který ani po ataku chorobami či nepřízní počasí neřídne a zásadně nestrádá. Další věc, že když některá odrůda na trhu v daný rok není, může výrobce nahradit obdobnou jinou, ale tím se změní maximálně 15% složení směsi, nikoliv 50% nebo 80% jako u směsí, kde jsou dva druhy ve třech odrůdách s vysokým podílem ve složení směsi.

Jenom když si porovnáte jaké údaje o složení travní směsi uvádějí jiní výrobci, tak je jasné, že chtějí mít volné ruce, aby mohli do dané směsi dát pokaždé něco jiného. Ani na svých stránkách neuvádějí složení směsi – počet druhů, natož počet odrůd. To je vyloženě univerzální zajíc v pytli. Takovým osivům je lepší se vyhnout obloukem, pokud to se svou zahradou myslíte vážně.

Doproučené množství osiva pro výsev i přesev je: 2,5 – 4 kg / 100 m2. U trávníku se závlahou a intenzivní péči doporučuji výsevek 3 – 4 kg/100 m2, je to prevence proti zaplevelení během vzcházení a samozřejmě dosáhnete rychleji hustého trávníku.

Výsev vždy provádějte za bezvětří, aby se osivo nedostalo, kam nechcete (záhony, dlažba), protože jak už nyní víte, kostřavy dokáží vytěžit z minima maximum a bude se jim dobře dařit i v zámkové dlažbě nebo kačírku. Pro rovnoměrné vysetí používáme sečku (sypač), případně lze použít rozmetadlo, ale to skutečně jen na velkých plochách a za úplného bezvětří.

Tento článek vznikl za využití materiálů Oseva UNI, Barenbrug Holland, DLF Denmark, Stabilimenti Italy, Mendelovy univerzity a Wikipedie.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..