Sbírání špuntů bez dřiny

Ani nevíte, jak moc rád zbavuji sebe i ostatní dřiny. Hrabání špuntů po aerifikaci je namáhavé a hlavně zdlouhavé. Navíc čím je tráva před aerifikací delší a řidší a trávník drnovatější, tím je celé hrabání ještě náročnější.

Už bylo na čase této práci s hráběmi udělat přítrž. V minulých týdnech jsme testovali americký sběrač oříšků Bag A Nut ve variantě schopné sbírat i špunty, které dělá aerifikátor. Test probíhal po dešti, kdy byl trávník hodně namočený. Současně to nebyl trávník v žádné skvělé kondici, kde by špunty byly prokořeněné a držely pohromadě.

Závěr testu je následující. Po jednom přejetí se sebralo cca 95% všech špuntů, po druhém přejetí cca další 3%. Dokonce sběrač sebral i špunty, které byly rozmáčklé. Zbytek už byly jen drobky, které šlo snadno přejet motorovým vyčesávačem ve vřetenové sekačce a shrabat do koše.

Koš sběrače špuntů je dostatečně robustný, ale vzhledem k hmotnosti špuntů je dobré ho plnit jen do poloviny, aby šel pohodlně nosit na vysýpání. Vysýpání díky okrajům koše není úplně nejlepší, i proto je dobré nemít koš plný, aby ho člověk mohl pohodlně přetočit.

Práce se sběračem Bag-A-Nut je snadná a extrémně rychlá. Sběrač lze snadno udržovat čistý, stačí ho ostříkat hadicí nebo tlakovou myčkou.

Hrábě vs. sběrač

Na trávníku o ploše 400 m2 trvá shrabání a odvezení špuntů dvěma lidem s praxí v hrabání špuntů 75 minut. Při práci se sběračem 45 cm se tento čas zkrátí na cca 45 minut v jednom člověku. To znamená úsporu 105 minut. To není málo, obzvlášť, když na celkovou aerifikaci máte omezený čas a chcete vše stihnout za jeden den.

Na trávníku o ploše 400 m2 trvá shrabání a odvezení špuntů dvěma lidem s praxí v hrabání špuntů 75 minut. Při práci se sběračem se tento čas zkrátí na cca 45 minut v jednom člověku. To znamená úsporu 105 minut. To není málo, obzvlášť, když na celkovou aerifikaci máte omezený čas a chcete vše stihnout za jeden den.

Sběrače se prodávají v několika variantách šířek, ale i pro různé účely. Tak sběrač na špunty je současně varianta pro sběr lískových oříšků, pak je sběrač vlašských oříšků, sběrač žaludů, sběrač borových šišek, kaštanů nebo zpět k našemu oboru golfových míčků.

Jsme rád, když se potvrdí, že geniální věci vypadají tak snadně. A jsem hrdý, že jsme získali zastoupení značky Bag A Nut pro Česko a Slovensko. Více informací lze najít v ŠENA shopu.

PS: Sběr švestek na pálenku je podle mě také možný.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..