Jaký písek do trávníku?
Představte si, že stavíte dům, nebo zeď kolem zahrady. Nic moc o stavařině nevíte, ale řídíte se zodpovědně radami pana Lorence. Připravujete maltu a nevíte jaký písek použít. A protože v okolí není stavební písek, zeptáte se pana Lorence, “Pane Lorenc, můžeme použít křemičitý písek“? A pan Lorenc si otevře desítku, zamyslí se, a řekne: “Můžete, ale ta zeď vám spadne.” Otázka tedy zní, použijete i přesto křemičitý písek na stavbu zdi?
Předpokládám, že si jeho odpověď vyhodnotíte tak, že si seženete stavební písek. Asi už chápete, kam směřuji. Pokud se do trávníků používá pouze křemičitý, má to jisté důvody a není dobré toto ignorovat. Trávník Vám nespadne, trávník Vám ztvrdne a bude ještě více nepropustný.
Koukněme se na písky detailněji. Co o nich říká Wikipedie:
“Písek je směs drobných kamínků různého původu. Jeho hustota je závislá na vlhkosti v něm obsažené a pohybuje se přibližně od 1500 kg/m3 do 1700 kg/m3. Podle velikosti zrn se dělí do frakcí. Hlavní přínos písku je ve stavebnictví (výroba betonu), při výrobě skla a ve slévárenství. Celková světová spotřeba písku dosahuje přibližně 50 miliard tun ročně.”
A písky dělíme na:
Stavební písky
- Kopaný písek je velmi jemný písek používaný jako přísada do malt a omítek. Je jemný a po vyschnutí má velkou tvrdost a soudržnost.
- Štěrkopísek je hrubší než kopaný písek a má také dobrou soudržnost a pevnost po vyschnutí. Používá se jako přísada do betonů.
- Říční je hrubší než kopaný a obsahuje i množství kamenů a balvanů, protože se těží z koryt řek jako naplavenina.
- Tříděný je také hrubší, ale třídí se do frakcí, z nichž nejpoužívanější je 0-4 mm
- Zásypový písek je písek, který se kvůli svým nevyhovujícím vlastnostem nehodí ani do betonu, ani do malty. Proto se používá k zasypávání výkopů a podobným účelům.
Technické písky
- Křemičitý písek neboli sklářský písek je písek, který je složen výhradně z kamínků a zrn křemene a používá se ve sklárnách k výrobě skla.
- Slévárenský písek je speciální druh písku používaný zejména pří výrobě slévárenských forem pro odlévání různých strojních součástí.
Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Písek (materiál) [online]. c2019 [citováno 19. 04. 2020].
Kdyby slévaři používali na formy stavební písek, tak by jim sice forma dobře držela pohromadě, ale následně by jí nerozbili, aby se k odlitku dostali.
Takže do trávníků patří křemičitý písek frakce 0-2 mm (hlavní frakce okolo 1 mm). Použijte cokoliv jiného, ale pak se za pět let nedivte, že Vám na trávníku stojí týden voda. A vlastně už to ani trávník není.
Vhodný křemičitý písek do trávníku lze koupit v ŠENA shopu, ceny jsou včetně dopravy a kvalitního zabalení. Koupit písek.
V Česku je velmi málo pískoven, kde se tento písek těží. Písky se prodávají mokré a sušené. Jejich cena je diametrálně jiná. Sušený písek je cca 5x dražší než mokrý volně ložený.
Sušený písek má však velkou výhodu, za jakéhokoliv počasí velmi snadno “zateče” do trávníku a děr po aerifikaci, takže je s ním výrazně snadnější práce. To lze ocenit obzvláště při zatažené obloze, vlhku a bezvětří., kdy mokrý písek neschne, a nechce se mu do trávníku. Pak to jsou hodiny navíc strávené jeho zapravováním.
Nejlepší písek pro trávníky je dle fyzikálních vlastností ten z Provodína (označení PR30 a PR30/31) a Střelče (mokrý ST93, sušený ST 03/30 a ST 05/10). Tyto pískovny jsou dostupné pro sever a střed Čech.
Na Slovensku, hned za hranicemi, 30 km od Hodonína, jsou Šajdíkove Humence, kde se také těží vhodný křemičitý písek. Tato pískovna je dostupná pro jih a východ Moravy.
A pro Slezko a sever Moravy je nejblíže pískovna v polské Szczakowé, což je 100 km od Bohumína.
Západ Čech může využít písky z Kaznějova což je 15 km od Plzně. Jejich označení je VL2 (frakce 1-2 mm), pro založení trávníku i VL4 (frakce 2-4 mm).
V Česku jsou dostupné i křemičité písky z jiných lokalit. Třeba z polské pískovny Grudzen Las. Které jsou k dispozici v Kuřimi nedaleko Brna. Vhodná frakce je 0,6-1,2 mm pod označením ZK5.
A pro začátečníky ještě vysvětlení, proč se vlastně trávníky pískují. Křemičitý písek se nezhutňuje a zlepšuje přístup vzduchu ke kořenům, lépe se vsakuje voda a živiny, kořeny se snadněji dostávají do větší hloubky a díky tomu se snižuje spotřeba hnojiv a vody. Trávníky jsou odolnější vůči zátěži, suchu, mrazu a chorobám.
Kdo chce více nastudovat ještě více může se podívat na tuto bakalářskou práci na téma Ostřiva slévárenský a formovacích směsí, z níž jsem použil mikroskopické foto písku ze Střelče.
Podívejte se kde koupit písek do trávníku.


1 komentář: „Jaký písek do trávníku?“