Jaký písek do trávníku?

Představte si, že stavíte dům, nebo zeď kolem zahrady. Nic moc o stavařině nevíte, ale řídíte se zodpovědně radami pana Lorence. Připravujete maltu a nevíte jaký písek použít. A protože v okolí není stavební písek, zeptáte se pana Lorence, “Pane Lorenc, můžeme použít křemičitý písek“? A pan Lorenc si otevře desítku, zamyslí se, a řekne: “Můžete, ale ta zeď vám spadne.” Otázka tedy zní, použijete i přesto křemičitý písek na stavbu zdi?

Je tam toho písku dost pane Lorenc? Čas té pravé hlášky 2:25

Předpokládám, že si jeho odpověď vyhodnotíte tak, že si seženete stavební písek. Asi už chápete, kam směřuji. Pokud se do trávníků používá pouze křemičitý, má to jisté důvody a není dobré toto ignorovat. Trávník Vám nespadne, trávník Vám ztvrdne a bude ještě více nepropustný.

Koukněme se na písky detailněji. Co o nich říká Wikipedie:

Písek je směs drobných kamínků různého původu. Jeho hustota je závislá na vlhkosti v něm obsažené a pohybuje se přibližně od 1500 kg/m3 do 1700 kg/m3. Podle velikosti zrn se dělí do frakcí. Hlavní přínos písku je ve stavebnictví (výroba betonu), při výrobě skla a ve slévárenství. Celková světová spotřeba písku dosahuje přibližně 50 miliard tun ročně.”

A písky dělíme na:

Stavební písky

  • Kopaný písek je velmi jemný písek používaný jako přísada do malt a omítek. Je jemný a po vyschnutí má velkou tvrdost a soudržnost.
  • Štěrkopísek je hrubší než kopaný písek a má také dobrou soudržnost a pevnost po vyschnutí. Používá se jako přísada do betonů.
    • Říční je hrubší než kopaný a obsahuje i množství kamenů a balvanů, protože se těží z koryt řek jako naplavenina.
    • Tříděný je také hrubší, ale třídí se do frakcí, z nichž nejpoužívanější je 0-4 mm
  • Zásypový písek je písek, který se kvůli svým nevyhovujícím vlastnostem nehodí ani do betonu, ani do malty. Proto se používá k zasypávání výkopů a podobným účelům.

Technické písky

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Písek (materiál) [online]. c2019 [citováno 19. 04. 2020].

Kdyby slévaři používali na formy stavební písek, tak by jim sice forma dobře držela pohromadě, ale následně by jí nerozbili, aby se k odlitku dostali.

Takže do trávníků patří křemičitý písek frakce 0-2 mm (hlavní frakce okolo 1 mm). Použijte cokoliv jiného, ale pak se za pět let nedivte, že Vám na trávníku stojí týden voda. A vlastně už to ani trávník není.

Vhodný křemičitý písek do trávníku lze koupit v ŠENA shopu, ceny jsou včetně dopravy a kvalitního zabalení. Koupit písek.

V Česku je velmi málo pískoven, kde se tento písek těží. Písky se prodávají mokré a sušené. Jejich cena je diametrálně jiná. Sušený písek je cca 5x dražší než mokrý volně ložený.

Sušený písek má však velkou výhodu, za jakéhokoliv počasí velmi snadno “zateče” do trávníku a děr po aerifikaci, takže je s ním výrazně snadnější práce. To lze ocenit obzvláště při zatažené obloze, vlhku a bezvětří., kdy mokrý písek neschne, a nechce se mu do trávníku. Pak to jsou hodiny navíc strávené jeho zapravováním.

Nejlepší písek pro trávníky je dle fyzikálních vlastností ten z Provodína (označení PR30 a PR30/31) a Střelče (mokrý ST93, sušený ST 03/30 a ST 05/10). Tyto pískovny jsou dostupné pro sever a střed Čech.

Na Slovensku, hned za hranicemi, 30 km od Hodonína, jsou Šajdíkove Humence, kde se také těží vhodný křemičitý písek. Tato pískovna je dostupná pro jih a východ Moravy.

A pro Slezko a sever Moravy je nejblíže pískovna v polské Szczakowé, což je 100 km od Bohumína.

Západ Čech může využít písky z Kaznějova což je 15 km od Plzně. Jejich označení je VL2 (frakce 1-2 mm), pro založení trávníku i VL4 (frakce 2-4 mm).

V Česku jsou dostupné i křemičité písky z jiných lokalit. Třeba z polské pískovny Grudzen Las. Které jsou k dispozici v Kuřimi nedaleko Brna. Vhodná frakce je 0,6-1,2 mm pod označením ZK5.

A pro začátečníky ještě vysvětlení, proč se vlastně trávníky pískují. Křemičitý písek se nezhutňuje a zlepšuje přístup vzduchu ke kořenům, lépe se vsakuje voda a živiny, kořeny se snadněji dostávají do větší hloubky a díky tomu se snižuje spotřeba hnojiv a vody. Trávníky jsou odolnější vůči zátěži, suchu, mrazu a chorobám.

Kdo chce více nastudovat ještě více může se podívat na tuto bakalářskou práci na téma Ostřiva slévárenský a formovacích směsí, z níž jsem použil mikroskopické foto písku ze Střelče.

Podívejte se kde koupit písek do trávníku.

Písek ze Střelče pod mikroskopem. Ostré hrany zajišťují dost prostoru mezi zrnky pro vzduch a vodu.
Srovnání zrnitosti různých frakcí křemičitého písku

1 komentář: „Jaký písek do trávníku?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..