Proč je některý trávník už zelený a jiný ne?

Otázka, kterou slýcháváme každý rok přesně v této době. A nejen, že soused už má trávník zelený a já ještě ne, ale dokonce můj trávník je místy zelenější a jinde je stále ošklivý. Na tyto situace je vysvětlení celkem jednoduché, bohužel důvodů může být více.

Teplota půdy

Úplně nejčastější důvod je rozdílná teplota půdy. Tráva začíná vegetovat, když teplota půdy v kořenové vrstvě přesáhne trvale 12°C, v ten okamžik už se trávník začíná více a více zelenat. A je úplně bežné, že na zahradě máte místa, kde svítí slunce již od 6:00 ráno už 20. března, a jsou místa, kde slunce začíná svítit až třeba v 10 hodin. A takovýto rozdíl slunečního svitu může udělat v půdě rozdíl klidně 5 – 10°C. No a pak se tedy stane, že někde už je u kořenů 15°C a jinde je teprve 9°C.

Někde už začalo jaro, a za rohem je ještě zima. Až se teploty srovnají, což je obvykle na začátku dubna, tak se i trávník zazelená všude.

Živiny

Teplota trávníku může být v jeden okamžik pár metrů od sebe diametrálně jiná.

Další důvod může být nedostatek živin – podvýživa. Pokud trávník nebyl přes zimu hnojený, tak má deficit živin. A bez živin je jeho chuť růst a zazelenat se nižší. Zpravidla takový trávník obráží později a jeho regenerace je pomalá.

Pokud však měl trávník přes zimu živin dost, už při prvním hezkém počasí se začne sám od sebe zelenat, místa poškozená plísní se začnou regenerovat a trávník je tím pádem dříve hezčí a zdravý.

V zimě se živiny do trávníku dodávají formou granulovaného hnojiva bez obsahu nebo jen s minimálním obsahem dusíku N. Obecně se taková hnojiva označují jako zimní či podzimní.

Travní odrůdy

Třetí možnou příčinou pomalejšího zazelenaní může být složení trávníku z odrůd, pro které je charakteristický pomalý začátek sezóny. Jednoduše některé odrůdy potřebují vyšší teploty pro svůj start, a jiné to dokážou už při teplotách nižších. Obzvláště to mohou být trávy, které nejsou vhodné pro naše klimatické podmínky. To bohužel laik, a na první pohled ani odborník na osiva, nepozná.

Velmi často se to stává u směsí mezinárodních značek nebo privátních značek v rámci obchodních řetězců, kde je produkt distribuován po celé Evropě bez ohledu na to, zda bude tráva použitá v Holandsku nadmořské výšce 5 m nad mořem nebo na Slovensku či Česku ve vnitrozemí ve výšce 600 m nad mořem.

To, že se nějaká směs jmenuje Golf, nebo Fotbal, nebo Park ještě neznamená, že odrůdy v ní obsažené jsou skutečně používané na golfu, fotbale či v parku.

Jak to řešit?

Nebýt netrpělivý a nesnažit se poroučet přírodě je dobrý začátek, který nic nestojí. Další bod je pravidelné hnojení trávníku celý rok, třetí bod je kvalitní osivo určené pro české klimatické podmínky.

Nejlepší je využívat prověřené odrůdy z českých šlechtitelských stanic, které z velké míry využívají špičkové evropské odrůdy, které před tím, než je zařadí do směsi pro prodej, tak je otestují na pokusných pozemcích. Takové testování trvá mnohdy několik let, aby se odrůda mohla projevit naplno při všech klimatických jevech a ročních obdobích, které na našem území zažíváme.

Malé upozornění na závěr: i osivářské firmy používají značku a obchodní název produktu. Tady uvádím pár příkladů pro lepší pochopení:

  • Barenbrug Gazon (Barenbrug = značka, Gazon = název produktu)
  • Floria Král trávníků (Floria = značka, Král trávníků = název produktu),
  • Oseva Uni Luxusní okrasná směs (Oseva Uni = značka, Luxusní okrasná směs = název produktu)
  • AGRO Travní směs SPORT (Agro = značka, Sport = název produktu).

To znamená, že pokud máte osivo od určité „kvalitní“ značky, může se stát, že máte od ní méně kvalitní produkt, nebo produkt nevhodný pro váš trávník.

Když si od Mercedesu koupím sportovní kupé, není zárukou spokojenosti značka Mercedes, pokud budu od kupé očekávat jízdu v terénu na sněhu. A to samé platí i pro osiva, tak na to prosím myslete až budete příště nakupovat, koukejte více na model než na značku. To, že se nějaká směs jmenuje Golf, nebo Fotbal, nebo Park ještě neznamená, že odrůdy v ní obsažené jsou skutečně používané na golfu, fotbale či v parku. Je to prostě jen a jen obchodní název.

Třeba v ŠENA shopu nabízíme ty nejlepší odrůdy na trhu, které jsou v travních směsích míchaných ve Šlechtitelské stanici Větrov a i po 17 letech používání jsme s nimi maximálně spokojení.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..