Dotazy a rady k trávníku

Anglický trávník – skupina na FB

Přátelé, na Facebooku vznikla skupina Anglický trávník, která se těší velké popularitě (pozn. nejsem jejím autorem, a autora ani neznám). Ke skupině jsem se s radostí připojil, přestože mám snahu spíše od FB upouštět. Jsem za tu skupinu velmi rád a obří zájem o toto téma jen dokazuje, že péče o trávníky je IN, a tento obor má stále a stále větší význam a perspektivu. Čím více lidí se o trávník zajímá, tím lépe, protože péče o trávník má mnoho pozitivního pro naše životy. Větší síla, dává možnost dělat věci lépe, kvalitněji.

Mnozí z Vás jsou v této skupině zapojení a moc Vám za to děkuji. Ostatní vyzývám, aby se také aktivně připojili a pomohli odpovídat na dotazy ostatních.

Odpovědi na 90% dotazů, které ve skupině zaznívají najdou všichni v tomto blogu, stačí využít funkce vyhledávání nebo využít členění témat do rubrik v horním menu. Mnozí však o blogu nevědí, nebo se jim nechce hledat a číst proto kladou základní dotazy, které Vy již máte v malíku.

Cesta k radosti z trávníku

Dnes jsem v této skupině, upozornil, že mnoho lidí odpovídá, aniž by pro své tvrzení měli adekvátní podporu v praxi, nebo vědeckém zkoumání. Upozornil jsem, aby, obzvláště úplní začátečníci, si informace ověřovali a nespoléhali na to, že každý člen této skupiny je expert. Z následné diskuze také vyplynulo, že moje filosofie je známá, ale že to není jediná správná cesta k anglickému trávníku.

S tím lze souhlasit, protože existuje i cesta s chemií, fungicidy, utuženým jílem, trávníkovými náplastmi, stavebním pískem, trávníkovými koberci apod. Takových cest vidím každý týden mnoho při řešení problémů lidí, kteří se na mě obrátí. Vede to k trvalé radosti z trávníku? Vede to k menší otročině na trávníku? Vede to k trvale kvalitnímu trávníku do konce života? Já odpověď znám, ale nikomu jí nenutím. Moje filosofie je stručně popsána v Manuálu k trávníku, kam jsem dal jen to klíčové a zpracoval jsem to formou, která je přijatelná i pro ty, kteří neradi čtou.

Anglický trávník

Ohlašování času vs. sestavení hodin

Ti, kteří mě sledují roky ví, že dávám přednost něčemu jinému než odpovídání na individuální dotazy někde na FB, kde to záhy zmizí a druhý den mohu odpovídat znovu na to samé. Jsou dvě cesty, jak něco změnit. Když někoho zajímá, kolik je hodin, můžete mu to říct vždy, když se zeptá. To je jedna cesta, velmi prostá, zdánlivě nenáročná.

Anebo sestavíte hodiny a dáte mu je. A pak ty hodiny můžete dát všem a všichni, kdykoliv budou potřebovat vědět kolik je hodin, se jen podívají a budou vědět. Tento blog a s ním související videa jsou moje trávníkářské hodiny pro všechny, koho toto téma zajímá. Vše je navíc zdarma, žádné placené členství. Kdybych neustále ohlašoval kolik je hodin, nikdy bych si nenašel čas vytvořit takto rozsáhlý blog (nejčtenější web o trávnících v Česku a na Slovensku), nikdy bych si nenašel čas na natáčení videí nebo na Video trávníkáře, či na semináře Domácí trávníkář, nebo Večerní trávníkář (nový termín 27.1.2022), seděl bych u počítače a stále dokola odpovídal…

Pořád bych jen ohlašoval přesný čas, a Vy byste se museli neustále ptát kolik je. Já bych se neuživil a musel bych dělat něco jiného, a tím bych nenabíral tolik zkušeností a informací jako se mi to daří, když se Vám mohu věnovat od rána do večera. Nečekejte, že Vám odpovím na messengeru obratem, pro takové dotazy můžete využít FB skupinu Anglický trávník, ale je potřeba brát na vědomí, že tam Vám může radit kdokoliv. Ale z toho, co jsem za pár týdnů členství v této skupině vypozoroval, tak skutečně většina rad je v mezích, kdy je lze podpořit.

Blog Miluju Svůj Trávník píšu od roku 2013

Ostatně tento blog Miluju Svůj Trávník vznikl v roce 2013 poté, co se vyčlenil z mého osobního blogu SenaTomas.com. Začít psát blog o správné péči o trávníky vzniklo přesně tak, že jsem místo práce pouze poskytoval po telefonu rady zdarma. Takový hovor obvykle trval více než 15 minut, protože člověk na druhé straně, když pochopil, že trávníkům rozumím, se neuspokojil odpovědí na původní otázku, ale pokračoval, a co si myslíte o…, a co o…, a proč se dělá to… Takže moje práce stála, nevydělával jsem, a radil. Takto to nešlo dál dělat. Navíc lidé byli často zmatení protože, na internetu se dočetli toto, jinde zase opak, a pak nevěděli, co je užitečná rada, a co je skrytá reklama na produkt nějaké značky.

Proto blog měl sloužit jako popis trávníkářských rad a postupů, které jsem vlastnoručně ověřil na stovkách, dnes již na tisících trávníků v celém Česku a v dlouhém období, nyní již více než 15 let. Protože se živím nyní už hlavně tím, že mi zákazníci platí za mé rady, nemohu si dovolit radit něco, co nefunguje. Současně však nemusím a nejsem závislý na žádné značce, ani produktu, který musím prodávat, abych přežil. Prodávám je, protože je mám vyzkoušené, a poskytují nejlepší poměr cena/výkon a to je to, co zákazníci po mě chtějí.

Sloužit v oboru trávníkářství – toť můj cíl

Pokud si nejste jistí, co ode mě můžete chtít a s čím jsem schopný Vám pomoci, koukněte na tento článek, kde jsem to v roce 2020 vypsal. Od té doby se služby rozšířily, takže je nejlepší kouknout do ŠENA shopu na nabídku vzdělávání a služeb a případně zavolat a já Vám řeknu, jak Vám mohu pomoci konkrétně.

Každopádně Vám mohu již nyní s radostí oznámit, že tým ŠENA shopu se od ledna 2022 rozšíří o výraznou posilu, která mi pomůže zásadním způsobem zlepšit dostupnost našich služeb, tak se těšte, naše služby budou dostupnější.

Co žije to roste! A ŠENA tým spolu s ŠENA partnery nabírá na rychlosti.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..