Kdy provádět aerifikaci trávníku?

Kořeny trávníku v hloubce 30 cm.

Často padá dotaz, zda je nutné aerifikovat (propichovat) trávník, a jak to poznám. Dneska na tento dotaz zkusím odpovědět co nejjednodušeji, aby to sloužilo jako návod pro různé případy. Za 15 let zkušeností jsem vytvořil čtyři vzorové případy, které Vám níže představím.

Než však začnete aerifikovat či to vůbec řešit, je potřeba říct jednu důležitou věc. Správně rozvinutý a založený trávník by měl mít kořeny v hloubce větší než 20 cm. Takový trávník bude stabilní, bude zdravý, nebude náročný na vodu, bude hustý, bude skvěle regenerovat. Praxe na běžně založených zahradách je taková, že trávník nemá kořeny hlouběji než 5 cm!

Jak hluboko trávník koření

Správně založený a nezatěžovaný trávník má vegetační vrstvu propustnou do 20 až 30 cm. To znamená, pokud tam zapíchnu půdní sondýrku, zajede bez problému do půdy. Realita je však taková, že sondýrka nejde zapíchnout a člověk má pocit, že se snaží odebrat vzorek betonu.

Takže pokud nemá trávník kořeny hlouběji než 10 cm, je dobré udělat aerifikaci. Pokud nemá kořeny hlouběji než 5 cm, je nutné udělat aerifikaci.

Na obrázku je vzorek A, který reprezentuje správně založený trávník, kdy je celý půdní profil správně vzdušný. Trávník byl správně založen – kvalitní prokypření v celé síle profilu. Tady má aerifikace a pískování především preventivní smysl, aby se trávník za pár let nedostal do stavu jako ukazují následně obrázky B a D.

Ukázka různého typu utužení vegetační vrstvy trávníku. A – propustný vegetační profil, B – na povrchu zhutněný vegetační profil, C – v hloubce utužený vegetační profil, D – kompletně utužený vegetační profil.

Provozem se trávník utužuje

Vzorek B představuje správně založený trávník, který však po letech provozu má utuženou horní vrstvu. Může to být utužené třeba jen do 3 cm, do 5 cm, ale i třeba až 10 cm do hloubky. I jílovitá vrstva travního koberce je i u nově položeného trávníku nepropustná. To znamená, že vzduch nemůže ke kořenům, nemůže tam tím pádem ani voda a živiny. Takový trávník vyžaduje mělkou aerifikaci, kterou lze zvládnout běžným aerifikátorem, nebo aerifikačními vidlemi s dutými hroty. Někdy mohou pomoci návleky na boty s trny, nebo různé hrotové válce, které propíchnou do 5 cm.

Snadno založený trávník je časovaný problém

Vzorek C už je komplikovanější případ, protože ukazuje situaci, kdy trávník nebyl dobře založen, podloží nebylo prokypřeno. Na utužený podklad, např. rostlý terén byl navezena ornice nebo trávníkový substrát a do něho byl trávník založen. Vršek je propustný, ale spodek je jako beton. Takový trávník může do jisté míry pár let, někdy i 10 let fungovat, ale v podstatě jen do doby, než se utuží i ta horní vrstva. Ta se dříve nebo později utuží, protože se trávník používá, přinejmenším se po něm chodí, když se seká.

Na aerifikaci vegetační vrstvy v hloubce větší než 10 cm už ale běžný aerifikátor, s kterým můžete pracovat na zahradě, nestačí. A jinak strojně to v podstatě nemá řešení. Můžete využít aerifikační vidle s dlouhými trny, ale stejně asi Vaše hmotnost nebude na zapíchnutí stačit. Nebo můžete použít vrták a postupně provrtat celý trávník. Jako nejlepší se jeví kombinace mělké aerifikace s pískovaním a lokální hloubková aerifikace. Intenzivní topdressing pískem a baleným trávníkovým substrátem pomůže vegetační vrstvu rychle zvyšovat směrem nahoru a tím vytvářet další centimetry kvalitní vegetační vrstvy, kde tráva bude dobře kořenit.

Časovaný problém dozrál

A případ na obrázku D je skutečně jednoznačný, buď je třeba začít intenzivně aerifikovat trávník, aspoň 3x během tří let, nebo uvažovat o znovuzaložení trávníku. Pokud je půdní profil velmi utužený v celé hloubce, bude trávník postupně řídnout, bude se na něm držet voda, aniž by byla schopná se rychle vsáknout, jakákoliv zátěž či větší horko ho zásadně poškodí.

Aerifikace trávníku je skvělá věc, jak změnit kvalitu trávníku

Aerifikace trávníku není něco nového, něco převratného, co spadlo včera z nebe. Je to známá věc, která se běžně dělá na golfových, fotbalových hřištích, v USA i v parcích a na další veřejné zeleni, a jen se ta informace k Vám zatím nedostala. Není se tedy co divit, že se v Evropě vlastně pořádný zahradní aerifikátor nevyrábí, což už brzy nebude platit.

Osobně dělám aerifikace trávníků už od roku 2007, za tu dobu jsem vyzkoušel mnoho vidlí, kovaný válec s trny, samochodný aerifikátor golfových greenů, i kompaktní aerifikátor pro zahrady, který používám dnes. Do trávníku jsme aplikovali mnoho tisíc tun písku k čemuž jsme také vyzkoušeli mnoho prostředků a zařízení. Aktuálně mnou a mými spolupracovníky používané prostředky jsou ty nejlepší na světovém trhu. Kvalita odvedené práce, fyzická náročnost, manévrovatelnost i na menších trávnících, časová efektivita to zajišťuje, že vždy odvádíme ten nejlepší výkon za rozumnou cenu. Chcete znát cenu aerifikace Vašeho trávníku? Stačí se podívat na tento odkaz ŠENA shop.

Máme zákazníky, kde jsme dělali třeba již sedm aerifikací se zapískováním, aerifikace je u nás standardní péčí o trávník, kdy neřešíme zda ano či ne, ale pouze, jak často a kdy (více zde).

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..