Trávníkářství – perspektiva, prosperita

Stále kvalita a dostupnost poskytovaných služeb v trávníkářství nedosahuje úrovně Británie, USA, Austrálie. Mám pocit, že to pořád není ono. Zásadní je dostupnost takových služeb. Vidím dvě strany mince – poptávka a nabídka. Pojďme se podívat trochu pod pokličku.

Trávníkářství je řemeslo, kde disciplína a pečlivost jsou na první místě.

Poptávka vázne na předsudcích

“Trávník si přeci zvládnu posekat sám!” “Co by řekli sousedi, že si nechám sekat trávník…” A důvodů, proč NE je dalších řada. Jednak je stále dost zákazníků, kterým přijde nepatřičné si na péči o trávník najmout profesionála a raději řeší, že nestíhají sekat a jak udělat anglický trávník, když sečou jednou za týden, 10 dní… Prostě stačí si najmout, třeba aspoň studenta, ideálně však profesionálního trávníkáře, který trávník bude opečovávat.

Mnozí lidé, utratí za týden nesmysl za neřesti apod., ale mají nervy, že soused má lepší trávník a sami nic pro to neudělají. Že jsem schopný manažer, tak sobě dokážu především tím, že práci, na kterou nestačím, ať časově, nebo znalostně, tak deleguji na jiné a jen kontroluji.

Asistoval jsem, když se z mých zákazníků stali miliardáři

Za svou kariéru jsem se setkal s mnoho lidmi, kteří dokonce sekání trávy měli rádi, ale když to jednou zkusili nechat si sekat od ŠENA Greenkeeping, tak už se sami k sekání nikdy nevrátili a prodali svojí sekačku. A je super vidět, že nyní například po 10 letech tito lidé řídí velmi úspěšné firmy. Oni za těch 10 let, co si nesekají trávu, sami ohromně vyrostli a daří se jim. Jasně, že to není jen tím, že si nesekají, ale je to tím, že dokáží delegovat mikroúkoly na schopné, kteří to za ně udělají a mnohdy i v lepší kvalitě. A jim zbývá čas na rodinu, na práci, na vzdělávání, na odpočinek.

Vidím to na sobě, sekání mě sakra baví, ale pokud chci podnikat naplno, naplno se věnovat o víkendu rodině, dětem, tak mě ten trávník nějaký čas bere. Pak mě štve, že něco dělám a nedělám to přitom pořádně. Nevidím takový výsledek, jaký bych mohl vidět, kdybych se o trávník staral pravidelně… Jenže, komu já mohu svěřit svůj trávník? 🙂

A představte si, že si to dokážu představit. Setkal jsem se s několika lidmi, jejich pracovní nasazení a pečlivost mě ohromili. Navíc přijali “mou” filosofii péče o trávník a vidím, jak se jim podnikatelsky daří, z roku na rok se posouvají mílovými kroky. Mají skvělé vztahy se zákazníky, navíc musí odmítat novou práci, protože mají skvělé reference.

Vy takové lidi neznáte a hodili by se Vám? A co kdybychom to dali dohromady? Já Vás s takovými trávníkáři seznámím a ještě dohlédnu na jejich práci. Myslím, že by to mohlo fungovat. Těšte se na jaro, rozjedeme to ve velkém. Sledujte tento blog a služby ŠENA shopu.

Nabídka musí být profi, jinak zemřete

A pak tu máme lidi, kteří by rádi trávníkařili, ale nemají příliš velké zkušenosti, nemají klientelu, neví jak začít, na co se zaměřit apod. Ono trávníkářství je skvělé, jste na trávě, na vzduchu, slunci, máte pohyb, zlepší se zdraví, kondička. Vše, co k práci potřebujete se navíc vejde na přívěs nebo do dodávky. Záleží, na co se přesně chcete zaměřit, zda jen sekání trávy, nebo jen regenerace, nebo komplexní péče… Znám i případy, kdy chcete být “holka pro všechno” a utopíte se v tom, nakonec nejste dobrý v ničem a jméno si nevybudujete.

Můj cíl na začátku byl, abych se jednou stal expertem na trávníky. Na začátku jsem byl učeň – potřeboval jsem sekačky, auto, hrábě, verktikutátor – hardware. Po čase se ze mne stal mistr, a měl k sobě učně. Pak jsem se stal expertem na anglické trávníky. K tomu je potřeba odpracovat 10 000 hodin. Toto pravidlo se týká kteréhokoliv oboru. To u nás, v tráníkářské sezóně, která trvá cca 8 měsíců, znamená při práci osm hodin denně 10 let! Pokud budete dělat 10 hodin denně, tak to zvládnete za necelých 6 let. Já jsem od druhé roku svého podnikání dělal více než 10 hodin denně… a přes zimu jsem servisoval vřetenové sekačky až se ze mě stal expert i na vřetenové sekačky.

Z učedníka poradcem

Postupně, jsem tedy mohl odložit hardware, ale ještě jsem potřeboval auto, abych mohl jezdit ke klientům a radit jim. Radil jsem intenzivně i na blogu, odpovídal na dotazy. Stále jsem byl trávníkářem, ale už jsem k tomu nepotřeboval sekačku. Pak nastal mix, toho, že jsem já jezdil k zákazníkům, a oni začali jezdit ke mně na školení Domácí trávníkář. Tímto kurzem pro amatéry prošlo několik stovek lidí, včetně profesionálních zahradníků.

Domácí trávníkář a tento blog vychovali dnešní generaci amaterských trávníkářů, kteří zdatně a s ohromným nasazením radí na facebooku ve skupině Anglický trávník a nejen tam. Mnozí jsou rádci ve své ulici, v práci. Dál sdílejí své zkušenosti a znalosti. Za to jsem jim všem moc vděčný. A jejich trávníky mi dělají radost.

Určité kvantum času věnovaného konzultacím, školením mě posunul na další úroveň, kdy jsem začal školit a vychovávat nové trávníkáře. Navíc jsem sepsal Manuál k trávníku, což je jediná ucelená superstručná publikace k péči o trávník pohledem znalostí 21. století. Tímto svoje rady replikuji velmi rychle, aniž bych k tomu byl potřeba osobně, jednoduše je prodáváme jako zboží v eshopu. A to je to, čeho jsem chtěl v trávníkářství dosáhnout.

Nyní je mým cílem, obklopit se spolehlivými trávníkáři, které jsem “vychoval”, na které je spoleh, a kteří mi pomohou posunout péči o trávníky v Česku na “západní” úroveň. A nemyslím kvalitu, protože tu již někteří jednotlivci mají, ale rozsah a dostupnost služeb. To v jednom zvládnout nejde – tady je potřeba potřeba několik mistrů trávníkářů, učedníků i expertů.

Jak začít podnikat v trávníkářství

Letos jsem se rozhodl na základě určitého množství pozitivních zkušeností poradit i s tím, jak začít podnikat právě v oboru trávníkářství (už jsou jen dvě volná místa). Kurz je určen hlavně těm, kteří tuto myšlenku nosí v hlavě a řeší, zda se do toho pustit či ne. Uživí mě sekání trávy? Na co se přesně zaměřit? Co k tomu budu potřebovat? Jak oslovit zákazníky? Jak udělat první nabídku? Jak fakturovat, abych přežil zimu? Jak změnu mé práce bude vnímat rodina a okolí?

Otázek spojených s novou kariérou je vždy dost. V podstatě na všechny znám celkem detailní odpověď. A myslím, že je rozumné si to nenechat pro sebe.

Bez jedné věci to ale nejde

Jsem člověk, který lidem mění životy. Moc jsem si to nepřipouštěl, ale když se ohlédnu za sebou, tak to tak asi je. Obzvláště, když mi to lidé mého života říkají sami. Nenechávám rozhodně lidi chladné, buď mi fandí a spolu rosteme, nebo mě nenávidí a utápí se v hledání mých chyb. Tak to holt je, mě to netrápí.

Být skvělým trávníkářem a úspěšně spolupracovat se mnou vyžaduje pouze jednu jedinou vlastnost. OPTIMISMUS! Kdo ho má, ten roste a má u mě dveře otevřené. Kdo ho nemám, ať si raději najde jiný obor, protože trávníkářství je tak malé, že by na mě pořád narážel. Nemám čas někoho přesvědčovat, že to dobře dopadne, musím se totiž věnovat tomu, aby to dobře dopadlo.

Takže pojďme společně vybudovat profesionální trh trávníkářství – od fotbalových hřišť po předzahrádky a jednou třeba i po komunální trávníky. Pojďme spojit náročné klienty s kvalitními trávníkáři, kteří pracují srdcem.

Komu se nelení, tomu se zelení.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..