Založení anglického trávníku

Dnešní blog je o zakládání trávníku. Moc často se mu tady nevěnuji, a to je chyba. Správné založení trávníku má zásadní vliv na to, jak dlouho trávník vydrží, jak bude hustý, jak bude rovný, kolik následné péče bude vyžadovat. Ve finále to znamená jaký je poměr mezi radostí a starostí.

Jak založit obyčejný trávník

Na začátku mého profesionálního trávníkaření jsem se rychle propracoval i k zakládání trávníků. Neměl jsem žádné extra zkušenosti, takže jsem postupoval stejně jako tehdy většina zahradníků.

To znamenalo rotavátorem jsem prokypřil stávající půdu, což mnohdy byl dost složitý úkol, protože u novostaveb to bylo tak uježděné od náklaďáků, že byl terén jako beton. Po prokypření a urovnání, jsme navezli vrstvu volně loženého trávníkového substrátu z kompostárny, celé jsme to opět urovnali, uválcovali a vyseli hustě travní směs. Levné a rychlé řešení. I tak to zákazníkům, kteří zrovna dostavěli dům, přišlo jako hodně drahá záležitost. Tehdy nikdo nedržel rezervu na založení zahrady, vše bylo utraceno za stavbu domu, ploty, terasy, garážová vrata, kuchyně apod.

Prokořenění trávníků, 8 týdnů po založení anglického trávníku Šenovou metodou.

Trávník vzešel dobře, po čase se však začaly objevovat potíže. Hned na začátku vyrostlo kromě trávy i hodně plevelů, plevelných trav, které obsahovala ornice, kterou míchají s kompostem při vytváření trávníkového substrátu. Trávníkový substrát volně ložený je totiž úplně něco jiného, než trávníkový substrát balený v pytlích. A pak se to rozjelo – támhle se nevsakovala voda, támhle trávník živořil, támhle se dělaly plísně, támhle si terén sednul o 5 cm…

Když jsem pak po pár letech snahy stav trávníku dál vylepšovat vysvětlil, že příčina problémů je hluboko pod povrchem, tak mi řekli, proč jsme to nezaložili tedy jinak. Odvětil jsem, že mi nechtěli zaplatit ani tu nízkonákladovou variantu, natož pak variantu, která by byla extra kvalitní…

Golfové trávníky pro VIP zákazníky

Postupem času, jsem začal zakládání trávníku odmítat, protože mě nebavilo dělat něco, z čeho do budoucna koukají problémy. To platí i pro pokládku travníkových koberců.

Jednoho dne jsem se dal dohromady s krajinnými a golfovými architekty Liborem Jiráskem a Michaelem Terechem. Oni jsou česká špička, drží mnoho českých i evropských autorizací, mají hluboké znalosti a široký rozhled. Na svém účtu mají například golfové hřiště Panorama v Kácově. Z našeho setkání vzešel projekt Golf-Royce, jehož cílem bylo zakládat golfové trávníky u soukromých nemovitostí. Libor s Michalelem měli na starosti hlavně projektovou část a já tu realizační.

Celkem rychle se nám začaly zakázky hromadit, příprava mnohých však byla spojená s výstavbou samotné nemovitosti, takže realizace neprobíhaly tak rychle, jak bychom si představovali. Někdo nás oslovil, abychom mu založili trávník, připravili jsme projekt, následně jsme ho x-krát museli předělat a nakonec, jsme realizaci nedělali. To byl třeba i případ Petra Kellnera, když zakládal park v Praze Dejvicích na místě bývalého prominentního hotelu Praha.

Po několika realizacích, se naše cesty s Liborem a Michaelem začaly pomalu rozcházet. Hlavně proto, že mě pořád zaměstnával vývoj sekaček a hledání investorů. A jelikož založení trávníku není jako práce s buzolou, přestal jsem je zakládat úplně. Ono je to vždy úplně o lidech a fyzické práci. A v té době jsem neměl chuť ani čas takové lidi hledat a školit.

Šenova metoda založení anglického trávníku

Čas plynul a já stále odmítal zakládání trávníků, ale na druhou stranu bylo stále více lidí, kteří si trávník založili svépomocí dle mých instrukcí – tzv. Šenovou metodou 🙂 To znamená hodně, hodně křemičitého písku, Biovin a zeolit, hustě vyseté osivo. Zahradníci z toho šílí, protože je těžké přiznat, že lze trávníky zakládat i jinak, než do ornice. A proto jsem začal v minulých letech znovu uvažovat, jak to dělat, aby to dávalo smysl pro mě i pro zákazníky. Bohužel si do písku založili trávník i lidé, pro které to není nejvhodnější metoda, u nich mám obavu, že budou zklamaní a nedosáhnou svého cíle. Nicméně to ovlivnit už nemohu.

Založení Šenovou metodou není pro každého, ne každý z toho musí mít krásný trávník. Tato metoda založení trávníku je pro trávníkářské nadšence, pro lidi, kteří se nechtějí smířit s tím, že by měli každé tři roky starý travní koberec sloupnout, vyhodit a položit nový. Šenova metoda je pro toho, kdo trávník, který se postupem času více a více zkvalitňuje, je krásný hned od začátku, to znamená cca měsíc po výsevu, dokáže přežít delší dobu bez vody, dobře hospodaří s hnojivy, má rozsáhlý hluboký kořenový systém, je bez plevelu, terén drží původní tvar a nikde nevznikají nechtěné nerovnosti.

V počátku je takto založený trávník náročnější na zavlažování a výživu, ale to je otázka maximálně prvních šesti měsíců, postupně se to obrací a trávník se stává více a více samostatným. To je z mého pohledu top řešení, na které lze poskytnout plnou záruku a očekávat velkou spokojenost majitele. A pro mě velké potěšení z odvedené práce.

Kolik stojí založení anglického trávníku

A ještě je tu cena za realizaci. Asi víte kolik stojí m2 velmi kvalitní dlažby na vjezd do garáže včetně podkladu, práce a dopravy. Stejně asi víte kolik stojí m2 kvalitní dubové podlahy do interiéru, nebo italské dlažby do koupelny. A představte si, že ten pokladač podlahu položí a hned dílo může předat. Příliš ho neovlivňuje, zda prší, svítí slunce, nebo je zima. On prostě může dělat v létě a v zimě, a na jeho dílo to nemá vliv.

Založení trávníku lze dělat pouze od dubna do září a počasí má na výsledek zásadní vliv. A okamžikem výsevu práce nekončí, trávník musí vzejít, a je nutné ho několikrát posekat, aby se dal používat, tudíž předat majiteli. A za tu dobu je vystaven mnoha rizikům, které dílo mohou pokazit. Kdyby tedy stál m2 založení anglického trávníku 5000 Kč, nikdo by se nemohl divit. Na druhou stranu, když máte bohaté zkušenosti a jste hodně efektivní, lze cenu dostat i pod 2500 Kč.

Založení anglického trávníku je nyní v nabídce ŠENA shopu – více zde.

Trávník bez kompromisu není pro každého

Celý můj podnikatelský život stojí na tom, že oslovuji malou vybranou část trhu. Anglický trávník není pro každého, vřetenová sekačka není pro každého, založení trávníku do písku není pro každého… Nedělám kompromisy, chci jen spokojené zákazníky. To je prostor, kde se vyznám, kde jsem spokojený, kde dokážu poskytnout excelentní poměr cena/výkon.

Proto jsem se rozhodl zařadit založení anglického trávníku do nabídky ŠENA shopu. Založit trávník, jak si představuje zákazník – mám tady nějakou ornici, říční písek je levnější…, umí kdekdo. Já zakládám trávník jen tak, jak bych si ho založil sám pro sebe, ostatní není práce pro mě. Já chci, aby mě práce bavila, a zákazník byl nadšený. Je to prosté.

Kořeny rozhodují o kvalitě trávníku. Pokud trávník kořeny nemá, vše ostatní je jen hašení požáru.

2 komentáře: „Založení anglického trávníku

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..