Jaro je tady. A co teď s trávníkem?

To, že se v půlce března udělá teplo, není nic mimořádného, je to běžný jev. To, že se pak v druhé půlce března prudce ochladí je také běžné, v roce 2018 dokonce napadlo v Praze 5 cm sněhu. To jen tak na úvod, abych níže vysvětlil, proč není rozumné dělat v březnu ještě vertikutaci a už vůbec ne, aerifikaci trávníku dutými hroty.

Kdo se stará o trávník delší dobu systematicky, má plán hnojení, plán regenerací, pravidelně kosí, je v úplně jiné situaci než ten, kdo chce letos trávníku konečně věnovat pozornost.

Takže, ti, kdo jedou podle mého Ročního plánu, nebo Kalendáře v mobilu, nechť pokračují dále v systematické práci a dodržují termíny a vycházejí z aktuální teploty půdy 5 cm pod povrchem. V okamžiku, kdy opakovaně naměříte přes 10°C, lépe však 13°C, je skutečný začátek tady.

Pro ostatní se pokusím stručně vše vysvětlit a navést je na systematickou péči o trávník. Nemyslím tím, jen enormní úsilí a investice během dubna, ale pravidelnou pohodovou péči celý rok, včetně podzimu a zimy.

Když je vzduch teplý. skoro letní, neznamená to v březnu, že už se ohřála i půda. Dokud je půda chladná pod 10°C, tak je trávník ještě docela v klidu a příliš neroste. Měřit teplotu půdy můžete tímto teploměrem.

Pokud uděláte cokoliv s trávníkem, který se teprve pomalu probouzí cokoliv, bude velmi dlouho trvat, než se z toho vzpamatuje, nebo než vyklíčí nové osivo. Dvouděložné plevele a i nechtěná lipnice roční jsou flexibilnější než ostatní trávy a probouzí se dříve.

Když třeba uděláte intenzivní vertikutaci nebo aerifikaci trávníku v březnu, budete třeba tři týdny čekat, než se trávník zregeneruje a zacelí. Pokud to uděláte v půlce dubna, budete čekat jen týden. To platí i pro výsev.

Mezitím však může v prořezaném, prořídlém trávníku dojít k zaplevelení dvouděložným plevel nebo lipnicí roční. A tím si přiděláte opět práci.

Pokud byste dělali poslední vertikutaci v září a před tím během roku vícekrát, tak není nutné jí dělat hned na začátku jara. Mnohem důležitější je trávník nastartovat živinami, aby posílil, začal růst a odnožovat. Až bude v plném růstu a dobré kondici, je čas udělat mechanický zásah, protože se z toho mnohem rychleji vzpamatuje a snadno zacelí prořídlá místa, aniž by musel bojovat s plevelem.

Nastartovat na jaře trávník je ideální hnojivem Pure Sport&Golf, které uvolňuje dusík pozvolna a jen tolik, kolik tráva sama potřebuje. Navíc obsahuje bakterie, které pomohou zrychlit rozklad odumřelých kořenů a listů. Dalším startovačem je i je čistý kompost z hroznového vína Biovin, říkáme mu půdní vylepšovač. Tento kompost obsahuje miliardy užitečných bakterií, které mění biohmotu na humus. Díky tomu se snižuje potřeba hnojit vysokými dávkami hnojiv a trávník je trvale zelenější.

Co se týká sekání, to nemá omezení, pokud tráva aspoň trošku roste, můžete sekat, zarovnávejte trávník na něžnou výšku, aby nikde nepřerostl. Snažte se useknout pouze 1/3 délky listů. Tím trávník nebudete stresovat. A samozřejmě sekejte trávník ostrou sekačkou.

Tak snad Vám tento souhrn pomohl lépe pochopit, proč Vás odrazuji od mechanických regenerací trávníku během března.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.