Lipnice roční – jak se jí zbavit

V první řadě, je potřeba říct, že lipnice roční (Poa annua) nemusí být vždy vnímána jako plevelná tráva. Každý druh a odrůda trávy má své vlastnosti, některé jsou dobré, jiné nám vyhovují méně. A lipnice roční má své zajímavé vlastnosti. A to, že někdy nebojovat může znamenat vítězství je, že v první desítce nejlepších golfových hřišť v USA, má většina greeny právě z lipnice roční.

Jaké jsou tedy vlastnosti lipnice roční?
– rychle se rozmnožuje
– zvládá nízké kosení
– výborně funguje na zastíněných místech
– špatně zvládá horko
– špatně zvládá sucho
– velmi špatně zvládá zasolené půdy
– mělce koření.

Takže pokud nechcete lipnici roční ve svém anglickém trávníku, nejlepší je bojovat proti ní správnou péčí o trávník. K tomu můžete využít právě znalosti jejich dobrých a špatných vlastností.

Tak co bychom neměli dělat v žádném případě, pokud nechceme lipnici roční:
– neprovádět aerifikaci a vertikutaci pozdě na podzim (max. do půlky října)
– neprovádět aerifikaci dutými hroty a vertikutaci brzy na jaře (min. do 10. dubna)

A to je z důvodů, protože prořídlý trávník, který se na zimu na nebo na jaře nedokáže po aerifikaci či vertikutaci rychle zregenerovat poskytuje volný prostor právě pro rychle se šířící a dobře chlad snášející lipnici roční.

Další bod je:
– omezit zálivku na stinných místech na minimum.

Lipnice roční je v tomto případě považována za plevel. Vzhledem k tomu, že je trávník řídký, je pro lipnici roční snadné se uchytit a rozšiřovat.

A co bychom měli dělat, abychom eliminovali lipnici roční?

Dosívat do trávníku takové odrůdy trav, které se na jaře brzy probouzejí a dokáží i při nižších teplotách půdy konkurovat lipnici roční.

Pravidelně hnojit trávník i během podzimu a zimy vhodným hnojivem, aby námi požadované druhy trav měly dostatek živin a byly konkurence schopné.

Pravidelně provádět topdressing (zkvalitňování vegetační vrstvy) pískem. I několik lehkých zapískování během roku vede ke snížení lipnice roční.

V průběhu jara je dobré snížit závlahu na nutné minimum.

Ruční vypichování lipnice roční je sice nepopulární, ale stále 100% účinné.

V USA se používají i chemické postřiky k jejímu omezení, ale pro běžného uživatele to nedoporučuji zkoušet. Riziko, že špatným namícháním či aplikací si zničíte celý trávník za likvidaci lipnice roční podle mě nestojí.

Lipnice roční (Poa Annua)

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..