Průvodce trávníkařením

Tento článek je určen každému, kdo si chce udělat ucelenou představu o tom, co obnáší péče o domácí trávník. Jak jistě tušíte, abyste dosáhli kvalitního výsledku, který Vás bude dlouhodobě uspokojovat, tak to není jenom o ježdění se sekačkou po trávníku. Nelze sklízet dobré ovoce bez péče o stromy. Ne nadarmo se říká, komu se nelení, tomu se zelení.

Průvodce péčí o trávník

A to je ono, je potřeba chápat, že péče o trávník je komplex několika pravidelných činností. Je potřeba si uvědomit, že i domácí trávník je ekosystém, stejně jako les, akorát v menším měřítku. A každý ekosystém je ovlivňován mnoha faktory, které působí na to, zda je zdravý, odolný. U trávníku však 95% vlivů můžeme mít pod kontrolou.

Co ovlivnit nemůžeme? Dobu slunečního svitu, ta je klíčová pro fotosyntézu, tedy růst trávníku. Trávník ve stínu má výrazně méně slunce, proto jeho kvalita je nižší. Teplotu vzduchu, půdy, ta je klíčová pro to, zda trávník zmrzne, nebo naopak rychle v létě vysychá.

Vše ostatní – živiny, kvalitu půdy, vodu, druhové složení trávníku, zatěžování, nemoci, škůdce – to vše ovlivnit dokážeme a celkem úspěšně. Tím chci říct, že péče o trávník je exaktní disciplína, kde přírodní vlivy mají jen malý vliv na dosažený výsledek. Proto pokud postupujete systematicky, děláte správné věci ve správný čas, tak je zaručené, že dosáhnete mimořádného výsledku.

Pěstování trávníku je takové malé farmaření – pracujeme se živou přírodou, s rostlinami. Proto je užitečné vnímat to, co ty naše konkrétní trávy potřebují. A pokud se zásadně vyvarujete tomu, že jim ubližujete, ušetříte si spoustu starostí a nákladů, a výsledek Vás potěší.

Faktory, které ovlivňují kvalitu trávníku.

  • Klimatické vlivy
  • Ošetřování
  • Půda
  • Škůdci
  • Osiva
  • Zatěžování

Každý z výše uvedených faktorů má na blogu v horním menu svou rubriku s podrubrikami, takže dokážete rychle najít články na jakékoliv téma, která zrovna řešíte.

Založení trávníku

Hluboké kořeny jsou zárukou kvalitního trávníku

Ať chcete pěstovat trávník v bio režimu, nebo konvenčně na bázi syntetických hnojiv, vždy by se mělo začít tím, že trávník založíte do kvalitní lehké (písčité) půdy doplněné o přírodní půdní vylepšovače. Lehká půda znamená, že trávník snadno zakoření do velké hloubky – klidně i 30 cm.

Čím větší a rozsáhlejší budou kořeny, tím vše bude snadnější. Trávník bude extrémně soběstačný, nebude náročný na časté zavlažování, bude lépe hospodařit s výživou i vodou, lépe odolá velké zátěži, bude snadno regenerovat po poškození, bude odolnější proti chorobám a škůdcům.

Zvolte správnou travní směs pro Vaše podmínky. Chcete minimálně nebo vůbec zavlažovat? Tak zvolte suchomilné trávy, které dokáží zregenerovat i po šesti týdnech úplného sucha. Preferujte vysívaný trávník před koberci. Osivo Vám vzejde takové, kterému Vaše konkrétní podmínky vyhovují. Koberce jsou v drtivé většině nevhodně předpěstované a od položení se jejich stav zpravidla jen zhoršuje. Ale i mezi pěstiteli trávníkových koberců najdete světlé výjimky.

To byly dva klíčové body k založení trávníku. Pravděpodobně již ale trávník založený máte. A pokud si myslíte, že ho máte založený špatně, nevěšte hlavu. I s tím se počítá, a lze to částečně napravit. Samozřejmě můžete trávník vybagrovat a začít znovu, ale existuje i jiná cesta méně invazivní. A té jsem já zastánce. Protože pokud se nenaučíte o trávník správně starat, může dopadnout i nové založení po pár letech opět Vaší nespokojeností.

Subscribe to continue reading

Subscribe to get access to the rest of this post and other subscriber-only content.

Already a subscriber?

Komentáře jsou uzavřeny.