Průvodce trávníkařením

Tento článek je určen každému, kdo si chce udělat ucelenou představu o tom, co obnáší péče o domácí trávník. Jak jistě tušíte, abyste dosáhli kvalitního výsledku, který Vás bude dlouhodobě uspokojovat, tak to není jenom o ježdění se sekačkou po trávníku. Nelze sklízet dobré ovoce bez péče o stromy. Ne nadarmo se říká, komu se nelení, tomu se zelení.

Průvodce péčí o trávník

A to je ono, je potřeba chápat, že péče o trávník je komplex několika pravidelných činností. Je potřeba si uvědomit, že i domácí trávník je ekosystém, stejně jako les, akorát v menším měřítku. A každý ekosystém je ovlivňován mnoha faktory, které působí na to, zda je zdravý, odolný. U trávníku však 95% vlivů můžeme mít pod kontrolou.

Co ovlivnit nemůžeme? Dobu slunečního svitu, ta je klíčová pro fotosyntézu, tedy růst trávníku. Trávník ve stínu má výrazně méně slunce, proto jeho kvalita je nižší. Teplotu vzduchu, půdy, ta je klíčová pro to, zda trávník zmrzne, nebo naopak rychle v létě vysychá.

Vše ostatní – živiny, kvalitu půdy, vodu, druhové složení trávníku, zatěžování, nemoci, škůdce – to vše ovlivnit dokážeme a celkem úspěšně. Tím chci říct, že péče o trávník je exaktní disciplína, kde přírodní vlivy mají jen malý vliv na dosažený výsledek. Proto pokud postupujete systematicky, děláte správné věci ve správný čas, tak je zaručené, že dosáhnete mimořádného výsledku.

Pěstování trávníku je takové malé farmaření – pracujeme se živou přírodou, s rostlinami. Proto je užitečné vnímat to, co ty naše konkrétní trávy potřebují. A pokud se zásadně vyvarujete tomu, že jim ubližujete, ušetříte si spoustu starostí a nákladů, a výsledek Vás potěší.

Faktory, které ovlivňují kvalitu trávníku.

 • Klimatické vlivy
 • Ošetřování
 • Půda
 • Škůdci
 • Osiva
 • Zatěžování

Každý z výše uvedených faktorů má na blogu v horním menu svou rubriku s podrubrikami, takže dokážete rychle najít články na jakékoliv téma, která zrovna řešíte.

Založení trávníku

Hluboké kořeny jsou zárukou kvalitního trávníku

Ať chcete pěstovat trávník v bio režimu, nebo konvenčně na bázi syntetických hnojiv, vždy by se mělo začít tím, že trávník založíte do kvalitní lehké (písčité) půdy doplněné o přírodní půdní vylepšovače. Lehká půda znamená, že trávník snadno zakoření do velké hloubky – klidně i 30 cm.

Čím větší a rozsáhlejší budou kořeny, tím vše bude snadnější. Trávník bude extrémně soběstačný, nebude náročný na časté zavlažování, bude lépe hospodařit s výživou i vodou, lépe odolá velké zátěži, bude snadno regenerovat po poškození, bude odolnější proti chorobám a škůdcům.

Zvolte správnou travní směs pro Vaše podmínky. Chcete minimálně nebo vůbec zavlažovat? Tak zvolte suchomilné trávy, které dokáží zregenerovat i po šesti týdnech úplného sucha. Preferujte vysívaný trávník před koberci. Osivo Vám vzejde takové, kterému Vaše konkrétní podmínky vyhovují. Koberce jsou v drtivé většině nevhodně předpěstované a od položení se jejich stav zpravidla jen zhoršuje. Ale i mezi pěstiteli trávníkových koberců najdete světlé výjimky.

To byly dva klíčové body k založení trávníku. Pravděpodobně již ale trávník založený máte. A pokud si myslíte, že ho máte založený špatně, nevěšte hlavu. I s tím se počítá, a lze to částečně napravit. Samozřejmě můžete trávník vybagrovat a začít znovu, ale existuje i jiná cesta méně invazivní. A té jsem já zastánce. Protože pokud se nenaučíte o trávník správně starat, může dopadnout i nové založení po pár letech opět Vaší nespokojeností.

Promyslete, jak budete trávník zavlažovat

Voda je nezbytná pro jakýkoliv život. Zvažte dobře, jak budete a kdy trávník zavlažovat.

Ještě musím na začátku zmínit vodu. Je to klíčový faktor, který není vždy ve správném množství k dispozici. Trávník potřebuje nejvíce vodu v prvních třech týdnech od založení, postupem času význam pravidelného zavlažování klesá a až se po většinu roku stane nežádoucím. Je potřeba vzít v potaz Vaší lokalitu, jaké srážkové úhrny u Vás jsou během sezóny.

Kromě jižní Moravy a suchých oblastí Žatecka, či extrémně svažitých jižních pozemků si vystačíte bez automatické závlahy. Ale i tak se může stát, že se trávník v létě uloží do klidu a na pár dní či týdnů zežloutne (stává se to v období od 15. června do 20. srpna) . Pokud toto nevadí, tak ušetříte spoustu peněz, které můžete využít třeba na regenerace trávníku nebo posilující výživy. Ovšem pokud chcete trávník zelený i během vrcholných veder, doporučuji pořídit automatickou závlahu značek Hunter nebo Rain Bird – profesionálně navrženou, aby trávník byl maximálně rovnoměrně zavlažovaný, jinak to jsou opět vyhozené peníze, které způsobí neřešitelné problémy s trávníkem.

Ideální situace je když trávník naučíte na sucho, to znamená, nerozmazlíte ho častým zavlažováním. Když ho naučíte zvládat období bez závlahy deset a více dnů, tak to znamená, že si dokáže po většinu sezóny vystačit pouze s přirozeným deštěm. Ideální rada je, zalejte až je vidět, že trávník začíná lehce povadat. Příznaky jsou u jednotlivých druhů trav různé, obvykle změna barvy, pevnost listů.

Pravidelná péče o trávník

Pokud chcete skutečně trvale hustý, zdravý trávník, tak se neobejdete bez níže uvedeného seznamu činností. Tato péče o trávník by měla být rozložena rovnoměrně do celé sezóny, protože jedině tak to dává smysl a vede systematicky k výsledku. Kdy co dělat Vám napoví Šenův trávníkářský kalendář.

 • Pravidelné sekání trávy (25 až 50 sečí za rok)
 • Pravidelné hnojení (dle konkrétního návodu na hnojivu – zpravidla 5x během sezóny a 2x v zimě)
 • Pravidelná vertikutace (3 až 5x za rok)
 • Důkladné vyčištění trávníku (zpravidla po vertikutaci tedy 3 až 5x za rok)
 • Aerifikace trávníku + zapískování (1x za rok až 1x za dva roky – záleží na struktuře vegetačního profilu)
 • Ochranné a posilující postřiky (3x až 10x za rok)

Příklad nákladů na materiál na intenzivní péči o trávník o velikosti 300 m2 vychází maximálně do 20 000 Kč v bio kvalitě. Ale z toho cca 7 000 Kč na materiál spojený s aerifikací a pískováním. A tady vidíte, že když založíte trávník do písčitého substrátu, snížíte si provozní náklady minimálně v prvních třech letech o 21 000 Kč (3x 7000 Kč).

Sekání trávníku

Viděl jsem během svých konzultací většinu trávníků špatně kosených. Přitom tuto činnost děláte s trávníkem nejčastěji, takže tím můžete trávníku celý rok ubližovat nebo naopak neuvěřitelně mu pomoci. Jenom tím, že začnete správně sekat – stříhat dosáhnete úplně jiného výsledku.

Je potřeba mít ostrou sekačku. Rotační sekačka trávu seká. Vřetenová sekačka střihá. Střih je mnohem šetrnější oproti sekání. Je to stejný rozdíl jako když sekáte pažitku kuchyňským nožem nebo jí stříháte nůžkami. Potřebujete k tomu méně energie a přitom dosáhnete kvalitnějšího výsledku. S výběrem vhodné vřetenové sekačky Vám může pomoci Centrum vřetenových sekaček.

Výška sekání by měla být maximálně 2/3 délky stébel. Tím myslím, že odseknete jen 1/3 délky. Díky tomu trávě zůstane dost zelené hmoty, aby to pro ní nebyl šok a fotosyntéza mohla probíhat bez dramatického výpadku. Díky tomu pak trávník roste rovnoměrněji a má menší přísůstky.

Jenom dodržování těchto jednoduchých pravidel bude mít za následek výrazně hustší a zelenější trávník.

Hnojení trávníku

Hnojení je druhá nejčastější činnost, kterou byste měli na trávníku dělat. Proto považuji za důležité hnojit podle plánu. Plán hnojení tvoří kostru méně pravidelných prací, to znamená, že na hnojení se navazuje vertikutace, vyhrabávání, aerifikace.

Aplikace hnojiv rozmetadlem

Plán si můžete udělat až si vyberete přesně hnojivo, které budete používat. Můžete se rozhodnout pro čistě bio hnojiva, čímž výrazně trávníku prospějete, protože kvalitní komposty zhodnocují půdu a zamezíte znečišťování spodních vod. Můžete se rozhodnout pro velmi šetrná organominerální hnojiva, jež jsou z drtivé většiny složeny z organických meteriálů, plus jsou doplněna o minerální hnojiva, která zrychlují nástup jejich účinku. A třetí cesta je využívat čistě minerálních (umělých) hnojiv. Nicméně se v praxi více a více potvrzuje, že tato cesta z dlouhodobého horizontu deseti a více let vede k degradaci půdy a snižování odolnosti trávníku. Více o rozdílech v hnojivech se dočtete zde.

Ať používáte hnojivo formou kompostu (např. Biovin) nebo organominerální hnojiva (např. Pure Sport&Golf a Autumn), tak by aplikace měla probíhat nejdéle každých osm týdnů. To však ale záleží na Vašich podmínkách, pokud kořeny trávníku jsou mělké do 5 cm, tak bude potřeba aplikace častěji každých 6 týdnů, pokud kořeny budou v hloubce až 20 cm, aplikace může být po deseti týdnech, nebo častěji ale v nižších dávkách. A opět vidíte, jak hluboké kořeny dokáží šetřit peníze během let.

Pokud při každém hnojení budete moci využívat minimální dávku hnojiva, díky rozsíhlěmu kořenovému systému, který maximalizuje využití dodaných živin, může to znamenat při každé aplikaci úsporu 1 kg hnojiva v hodnotě např. 60 Kč. Když provedete během jednoho roku 7x, tak je úspora 420 Kč, za deset let to je 4 200 Kč.

Pevná hnojiva lze nahradit i tekutými a i ty opět jsou čistě organická nebo syntetická. Aplikace tekutých hnojiv se však dělá častěji, to znamená, více aplikací během roku, protože mají kratší dobu účinnosti, a samotná aplikace postřikovačem je časově náročnější než rozhození granulí pomocí rozmetadla. Ale občasná cílená aplikace, například v době zvýšeného výskytu plísní, může znamenat rychlé posílení trávníku a větší odolnost proti chorobám. Proto doporučuji mít vhodné přípravky po ruce a ve správnou dobu je aplikovat, jejich účinnost na trávník je v řádu hodin, což někdy rozhoduje.

Vertikutace trávníku

Je potřeba říct, proč se vertikutace dělá, protože se v tom často chybuje. Pokud je trávník řídký, zaplevelený, bez života, tak ho vertikutace nespasí, naopak může mu dát poslední ránu. A naopak, čím je trávník hustší, tím je vertikutace důležitější. Proto pokud začínáte dávat dohromady zanedbaný trávník, je potřeba ho nejdříve dostat do intenzivního růstu včasným a dostatečným hnojením. A až vidíte, že tráva se zelená a dobře roste, můžete přistoupit k vertikutaci, tedy prořezání trávníku. Prořezáním porost prořídne, rozřeže se plevel, tomu to vadí více než trávě. A dobře rostoucí tráva dokáže celkem rychle zaplnit prořídla místa. Pokud však tráva nemá živiny pro růst, tak prořídlá místa zaplní opět plevel.

Vertikutace trávníku strojem s ocelovými pevnými noži

Když se dělá vertikutace 3x a více za rok, stačí jí dělat pouze jedním směrem. To znamená, že se dělá šetrnější zásah častěji, což pro vzhled trávníku je lepší než občasné radikální zásahy.

Nože vertikutátoru by měly být zahloubeny jen tak, aby motor stroje je udržel ve vysokých otáčkách. Když nože zahloubíte moc, budou se zastavovat a tím budou jen zasekávat do trávníku a trávu vytrhají. Správně by nože měly točit minimálně 80% maximálních otáček, ale je to individuální stroj od stroje.

Vyčištění trávníku

Pod vyčištěním si můžeme představit důkladné vyhrabání trávníkovými hráběmi (plastové prstové – vějířovité), nebo strojní vyčesání jemnými drátky. Mnoho výrobců nabízí drátkový nástavec jako alternativu k vertikutačnímu, není to však dobré řešení, protože drátky jsou hodně tvrdé a řídké, proto nedokáží důkladně vyhrabat, spíš suplují práci vertikutátoru samotného. Dobré vyčesávací kazety jsou volitelnou součástí některých motorových vřetenových sekaček.

Cílem vyčištění je, aby hlavně po vertikutaci, bylo z trávníku odstraněno vše, co nedrží za kořeny, rozsekaná tráva, suchá stařina, plst. Čím čistší trávník, tím je zelenější. Toto odstranění všeho nežádoucího je nejlepší prevence proti vzniku plísní a plsti.

Aerifikace trávníku a pískování (topdressing)

Aerifikace trávníku je game changer, neboli měnič hry. 95% procent vážných problémů s trávníkem je způsobenu příliš utuženou vegetační vrstvou a aerifikace, tedy propíchání trávníku, je jediné, co to dokáže napravit. Je to něco jako podzimní orba na poli. Provzdušnění půdy, narušení vrstev, zvýšení propustnosti, snížení půdního tlaku, uvolnění půdních plynů… hotové lázně.

Aerifikace trávníku strojem Plugr 18 od Billy Goat

Proč jste o aerifikaci dosud třeba tolik neslyšeli jako třeba o vertikutaci? To je jednoduché, výrobců vertikutátorů pro domácí použití jsou desítky až stovky a už se vyrábějí několik desítek let. Výrobců aerifikátorů, které lze pohodlně použít doma na zahradě jsou na světě jednotky. Vertikutátor lze pořídit od 3 000 Kč, aerifikátor od 80 000 Kč. Z toho důvodu jsou aerifikátory v podstatě jen v půjčovnách a u trávníkářů (např. ŠENA partnerů).

Jak se dělá samotná aerifikace je názorně vidět v tomto krátkém videu.

Obvykle (není to však pravidlo) se po aerifikaci trávník zapískuje křemičitým pískem o frakci zrna cca 1 mm, často značený je 0-2mm. Křemičitý písek má tu vlastnost, že se nelepí a je ostrohranný, to zajistí, že se zrnka k sobě nepřitisknou tak těsně, aby mezi nimi nebyl prostor pro vsakování vody a pro růst kořenů.

Před pískováním lze do děr přidat i půdní vylepšovače jako jsou kompost, zeolit, mykorhizní houby, můžete přihnojit i celý trávník přesít, pak teprve vše zakryjete pískem.

Ochranné postřiky

BIO postřiky na trávník

Už jsem se o nich zmínil u hnojiv, ale ještě se na ně podívejme důkladněji. Doposud se nahlíží na ochranné postřiky ve smyslu, mám na trávníku plíseň, dejte mi na to nějakou chemii. To už je však překonaný přístup, který v aktuální situaci poznání se ukazuje jako likvidace symptomů nikoliv příčiny plísně. Plíseň vznikne tam, kde je trávník nejslabší nebo mu něco chybí či přebývá. Pokud se plíseň šíří rychle dál, znamená to, že se trávník sám nedokáže bránit je oslabený celkově.

Bateriový zádový postřikovač V Black

Rychle nemůžete vyřešit příčinu, ale rychle můžete díky tekutým přípravkům trávník posílit, a tím šíření zastavit. Fungicid jak se používá doposud, který má za cíl zlikvidovat plíseň – houbu, má kontraproduktivní výsledek. Nejen, že houby a jejich spóry jsou všude a neustále poletují vzduchem, ale fungicid dokáže zlikvidovat i houby, které v trávníku chceme a které právě udržují jeho odolnost a stabilitu. Fungicid je něco jako chemoterapie pro člověka, zlikviduje vše i to dobré. Pokud pak nenastane správná řízená obnova půdního života, zůstane trávník bezbranný, bez imunity a snadno se opět nakazí čímkoliv jiným. Více o významu fungicidů na zdraví trávníku jsem psal v tomto článku.

Nutno podotknout, že v současné době není v Česku jediný registrovaný chemický přípravek určený k léčbě trávníku, vše to jsou přípravky pro zemědělce na jiné plodiny než je tráva.

Naštěstí existují řešení, bio řešení, kdy se snažíme trávník postřiky posilovat, aby dokázal sám odolávat. Asi se shodneme, že je lepší a příjemnější jako prevence nemocí, žít zdravě, aktivně se pohybovat, než do sebe cpát při nemoci léky. A u trávníku to platí stejně. Preventivní postřiky posilují buněčnou stěnu, která je pak pevnější a odolnější, tím je trávník zelenější, pevnější, odolnější. Je přeci lepší být krásný a zdraví, než nemocný a ošklivý.

Jak tedy se změnou začít?

Kvalitní kořenový systém trávníku pár měsíců od výsevu

Můžete si přečíst tento blog celý, můžete shlédnout všechna videa a pak si z toho udělat vlastní cestu.

Nebo můžete využít výše zmíněný Šenův trávníkářský kalendář, který je zdarma. Další cesta je pořídit si Roční plán péče o trávník na míru, za pár korun dostanete jizdní řád dělaný přesně na Váš trávník. Pokud si ho doplníte třeba Trávníkářem na telefonu, máte nejlevnější podporu na celý rok. To pro začátek stačí.

Můžete si Roční plán doplnit i některým Manuálem k trávníku, kde je více do detailu rozepsané to, co jsem psal výše. Mnoho lidí však má specifické podmínky nebo jsou už v bezvýchodné situaci, kdy neví, čím začít. V takovém případě by mohla pomoci osobní konzultace přímo u Vás na trávníku.

Ať už využijete naší pomoc, nebo se do změny pustíte sami, dbejte na toto:

 • sekejte dvakrát týdně ostrou sekačkou bez ohledu, zda tráva roste nebo ne
 • důsledně hlídejte pravidelnou výživu trávníku
 • nezavlažujte častěji než jednou týdně
 • přesívejte celý trávník – pokud je špatný, tak na jaře a na podzim, pokud je dobrý, tak jednou za dva roky.

Jen pokud budete dodržovat tyto čtyři věci, jsem si jistý, že na konci sezóny budete mít trávník mnohem lepší, než kdykoliv před tím.

Moje zkušenost říká, že hezkého trávníku dosáhnete pouze s disciplinovaným přístupem. Není to zdaleka o penězích, ani o podmínkách, ale o Vašem přístupu. Ostatně stejně jako v čemkoliv jiném. Pokud máte správné informace, je to už jen a jen na Vás. A nyní si myslím, že už správné informace máte.

Přeji Vám, ať se Vám péče o trávník daří a trvale Vás těší, tak jako nás. A vězte, že pokud budete potřebovat, jsem tu se svým týmem pro Vás na zavolání.

A pokud se Vám do nákupu a učení nechce, nebo jen nemáte čas, rádi vše uděláme za Vás. Nabídku Vám uděláme na stránce ŠENA PROFI.

1 komentář: „Průvodce trávníkařením

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..