Péče o trávník v únoru

Měsíc únor bývá v posledních letech jediným měsícem, kdy si trávník aspoň trošku odpočine. Občasné větší mrazy jenom prospějí „desinfekci“ trávníku od všelijakých patogenů.

To nejlepší, co trávníku v únoru můžete dát je klid. Pokud však u Vás není na trávníku sníh ani trvalý mráz, je to ideální doba pro poslední aplikaci podzimního hnojiva. Tato dávka dokáže trávník v předjaří geniálně zregenerovat, aniž byste se museli v březnu nějak snažit. Zazelená se a zhoustne dříve než jste zvyklí.

Co se děje na trávníku, když mrzne

Jíní

Jíní neboli šedý mráz. Bývá zaměňováno se zmrzlou rosou.  Jeho vznik je však jiný. Nevzniká kondenzací a pak zmrznutím, ale přímým přechodem z vodní páry na led. Uvidíme ji pouze na předmětech a rostlinách na zemi nebo blízko ní, které mají nižší teplotu, než je bod tuhnutí. 

Má krásnou krystalickou strukturu ve tvaru jehliček nebo vějířků. Jíní se tvoří za jasných klidných nocí. 

Jinovatka 

Jinovatka je krystalická námraza, která patří do skupiny námrazových jevů a vzniká přeměnou vodní páry při nízkých teplotách.  Jinovatka se může vytvářet v kteroukoli denní dobu, pokud jsou splněny podmínky pro její vznik – teplota nižší než –8 °C a mlhavé počasí.  

Jinovatka vytváří stejně jako jíní ledově křehké krystalky ve tvaru jehliček nebo šupin, ale může vytvořit i tvar visících vláken. Uvidíme ji nejen na trávníkách, ale i na stromech, na drátech elektrického vedení a na střechách domů či na povrchu letadel. 

 Nevstupujte na zmrzlý trávník

Jíní i jinovatka nejsou pro trávníky nijak škodlivé. Trávník si poničíte pouze mechanickou zátěží. Zmrzlá stébla trav jsou velmi křehká a je velmi snadné je poničit. Na jaře pak uvidíte v trávníku uschlá místa ve tvaru Vašich stop nebo vyšlapané cestičky. Tato uschlá místa je potřeba lehce vyhrabat a dosít, ale skutečně až na jaře – v dubnu. 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..