Robotická sekačka Segway aneb konečně vývoj

Asi nemusím příliš vysvětlovat, proč jsem takový propagátor vřetenových sekaček, a proč se nedá dosáhnout špičkového trávníku s rotační sekačkou. Jenže pak jsou situace, kdy je lepší posekat čímkoliv než nesekat vůbec a k tomu se ideálně hodí robotická sekačka. Ale vezmu to popořadě.

V tomto článku se dočtete:

 1. Vřetenovka je nejpreciznější
 2. Robotická sekačka 1.0
 3. Ohradník v zemi
 4. Vývoj nezastavíš
 5. Segway Navimow přináší změnu hry
 6. Komu bych Segway Navimow sekačku doporučil?
 7. A komu bych robotickou sekačku nedoporučil?

Vřetenovka je nejpreciznější

Pro špičkový trávník je nejlepší vřetenová sekačka, což je vědecky dokazováno už 180 let. Výhod je více, ale z pohledu trávníku tyto jsou zásadní.

Výhody vřetenové sekačky:

 • neseká, ale střihá, takže stébla nejsou tak poškozená,
 • nože střihnou v jednom místě jen jednou,
 • obvykle jezdí na válcích, takže tolik neutužuje půdu jako sekačky s kolečky.

Rotační sekačka trávu seká nožem, který se na jedno místo rotací vrátí několikrát, takže již posekána stébla přejíždí znovu a znovu a tím narušuje buněčné stěny na velké ploše.

Robotická sekačka 1.0

Robotická sekačka 1.0 byla patentována v roce 1969 v USA panem  Lawrencem Bellingerem. Kromě nevýhod ručně vedené klasické rotační sekačky přibylo i to, že seká trávník v náhodných směrech, podle toho, jak se „odrazí“ od vymezovacího vodiče, a ještě k tomu nesbírá trávu. Ten náhodný pohyb způsobuje to, že jsou na zahradě místa, která přejede několikrát, i když už je tam tráva posečená. To vede k výraznému poškození buněčných stěn. Obvykle pak trávník vypadá užmoulaně a mdle.

Vzhledem k tomu, že už cca deset let řeším robotickou vřetenovku se sběrem trávy, tak jsem nechápal, že stále nikdo nevyrobil rotační robotickou sekačku, která bude jezdit v pruzích a nebude potřebovat naváděcí vodič. Ale jak se technologický vývoj posouvá rok co rok dopředu, tak jsem tušil, že už to je brzy na spadnutí. V roce 2012 sice Bosch představil sekačku jezdící v pruzích, ale stále potřebovala vodič v zemi.

Ohradník v zemi

Vymezovací vodič slouží k tomu, aby sekačka nevyjela z trávníku a dokázala se vrátit k nabíječce. Ohradník je asi to pravé slovo, jak popsat funkci vodiče. Vodič v zemi však způsobuje mnohá úskalí. Za prvé bez něj sekačka nebude fungovat, takže musíte po celém obvodu trávníku natáhnout (ideálně zapustit do země) drát. Takový drát v trávníku není schopen reagovat na změnu zahrady a na rostoucí dřeviny, takže po čase, ho je potřeba upravit, vytáhnout a znovu nainstalovat. Ohradník způsobuje komplikace při vertikutaci a aerifikaci. Před lety jsem se rozhodl, že již nebudeme regenerovat zahrady klientů, kteří mají robotickou sekačku s ohradníkem. I když nám přesně majitel ukázal, kde ohradník vede, vždy byl ještě někde, kde nám to neřekl nebo to ani sám nevěděl. A následné opravy a vyhledávání přetrženého drátu…, zakázky byly ztrátové.

Vývoj nezastavíš

V roce 2020 představila Husqvarna systém EPOS (Exact Positioning Operating System, operační systém pro přesné určování polohy) a dokázala, že bez vodiče to lze. Bohužel tento systém EPOS je jen v jednom modelu pro profesionální použití, jehož cena začíná od 170 999 Kč… To asi na zahrádku nedáte.

Je však prokázané, že skutečný průlom v oborech dělají reálně startupy nebo firmy z jiných oborů. Pokud firma v nějakém oboru dosáhne nějakých mimořádných schopností, často se ukáže, že tyto schopnosti lze využít i v jiném oboru a tím ho může posunout dál. A často to proběhne úplně rychle, že se tradiční hráči v daném segmentu nestačí ani divit.

Na jaře 2022 jsem takového hráče mimo obor trávníků objevil. Představil robotickou sekačku pro domácí použití s virtuálním ohradníkem, sekáním v pruzích, za velmi konkurenční cenu. Jednalo se o značku Segway, tedy značku známou spíše svými gyroskopickými vozítky.

Segway Navimow přináší změnu hry

Úplně mě to nadchlo, protože jsem v tom viděl ten klíčový technologický posun – přesnost na 2 cm! Konečně! Proč používat v roce 2022 patent z roku 1969 s ohradníkem v zemi, když jde udělat mapu trávníku a používat virtuální ohradník, něco jako domácí robotický vysavač . Okamžitě jsem začal jednat a snažil jsem se získat možnost tento typ sekaček dostat na český trh. V září 2022 jsem se konečně propracoval k testování této sekačky pod názvem Navimow a aplikace s ní spojenou. Do té doby jsem byl ještě trochu rezervovaný, že tam bude nějaké ALE, proč to nebude ono. Předvedení proběhlo na trávníku u firmy, takže to nebyla typická zahrada. Ale žádný problém jsem v tom nenašel.

Segway Navimow využívá několik senzorů, které jí pomáhají určit přesné místo, kde se v daný okamžik nachází.

Pak mi trvalo nějakou dobu, než jsem otestoval sekačku Segway Navimow na svém trávníku doma, kde je celkem typická zahrada. Na začátku zprovoznění chvíli trvalo než se sekačka spárovala, ale pak už to vše fungovalo skvěle.

Úplně nejvíc je, že sekačka má naprogramované čtyři směry sekání. Takže po uložení trávníku do paměti, seká nejdříve po delší straně, druhé sekání provede diagonálně zleva, třetí sekání v řadě jezdí diagonálně zprava a čtvrté sekání seká po kratší straně. K tomu navíc po každém sekání mění směr rotace nožů a na závěr každého sekání ještě objede a poseká obvod. A to vše vede k tomu, že si tráva nezvykne na jeden směr sekání.

V aplikaci Navimow lze nastavit výšku kosení, časový program sekání, nebo manuálně spustit sekání na dálku.

Překryv sekání je relativně velký, takže nedochází k vynechávání, ale současně se zbytečně namáhají stébla. Je to však úplně někde jinde než u starých robotických sekaček.

Když vidím, jak výrobce Segway vše neustále zlepšuje a lokalizuje pro Česko, tak z toho mám velmi dobrý pocit, že to není nějaký výstřel do tmy. Myslím, že to je skutečný průlom v robotických sekačkách.

Cena je na podobné úrovni jako u starých robotických sekaček od 36 795 , ale tím, že není potřeba instalace ohradníku, tak Navimow vyjde ještě levněji. Robot Segway Navimow je pro plochy do 3000 m2. Objednat lze zde.

Robotická sekačka Segway dokáže zvládnout svah 45°, umí sekat v noci, i za deště a je extrémně tichá, proto je důležité, že je i bezpečná a dokáže zastavit nože do 2 s.

Komu bych Segway Navimow sekačku doporučil?

Tak za prvé tomu, kdo reálně nemůže sám sekat:

 • Starší lidé, které sekání trávy fyzicky zmáhá,
 • Hendikepování lidé.

Za druhé těm, kdo v daném místě nemohou pravidelně sekat:

 • Rekreační objekty,
 • Střešní zahrady,
 • Atypické zahrady,
 • Bytové domy.

Za třetí, tam kde se nedá bezpečně a bez hluku sekat přes den:

 • Školky, školy,
 • Instituce,
 • Menší parky.

A za čtvrté těm, kteří prostě nechtějí věnovat svůj čas sekání trávy:

 • Velmi zaměstnaní lidé,
 • Lidé s nepravidelným režimem,
 • Cestovatelé,
 • Lenoši.

Za páté těm, kteří se o trávník starají rádi, ale občas by se jim hodila záloha:

 • Lidé, kterým se občas stane, že trávník přeroste.
 • Lidé, kteří milují sekání vřetenovkou, ale třeba hodně cestují, takže přes týden nestihnou posekat.

Segway Navimow má zabezpečení proti odcizení, takže když jí někdo odnese mimo určený prostor, tak spustí vestavěný alarm, navíc sekačka je registrovaná na vašem účtu, takže jí nikdo jiný nebude schopný použít.

Díky velmi tichému chodu 54 dB(A), což je o 10 dB méně než je běžné, může tento typ sekačky velmi zklidnit naše obce, kde celý víkend hučí rotační sekačky. Sekačka parkuje venku, klidně i mimo trávník, takže nezabírá místo v garáži nebo zahradním domku.

Navimow má samozřejmě všechny bezpečnostní prvky proti poranění nebo poškození, má dešťový senzor, lze vybavit ultrazvukovým senzorem, který zrychlí sekání a usnadní vyhýbání překážkám, diagnostika problémů je standard, výměna nožů každé dva měsíce je velmi snadná a nože na první rok jsou součástí balení.

A komu bych robotickou sekačku nedoporučil?

Primárně robotická sekačka není vhodná pro velmi náročné trávníkáře, který chtějí precizní střih. Pořád se jedná o rotační sekačku, a i s ostrými noži dochází roztřepení stébel. Také není vhodná pro někoho, kdo chce velmi nízký trávník, protože Navimow dokáže sekat v rozmezí 30 – 60 mm.

Neexistuje sekačka ideální pro všechny. Rozmanitost zahrad potažmo trávníků je obří, stejně jako požadavky jednotlivých uživatelů, takže robotická sekačka 2.0 určitě není spása pro všechny, ale každý posun v našem oboru, který pomůže dohnat pokrok jiných odvětví je zcela vítán a podporován.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..