Teplý říjen ovlivní růst trávníku i plísní

Den za dnem padají teplotní rekordy pro konec října, což vede k tomu, že trávníky rostou a rostou. Jenže ono to má i své ALE. Ranní rosy a vlhkost, husté mlhy a slunce nízko nad obzorem, k tomu ještě popadané listí, to jsou faktory, které mohu mít vliv na tvorbu plísní v trávníku.

Ne vše, co vypadá jako plíseň je nebezpečné.

Opakuji zas a znova, dobře živený a udržovaný trávník s hlubokými vlásčitými kořeny je silný ekosystém, do kterého těžko proniknou choroby či škůdci. A tady sbírá body ten trávníkář, který se trávníku věnuje celých 12 měsíců v roce. Takovému přístupu říkáme systematický nebo také preventivní.

Pokud těžko chápete, že trávník je živý ekosystém, tak si za slovo „trávník“ můžete dosadit třeba slovo „akvárium“, nebo prostě slovo „pes“. Jak bude daný živočich fungovat, vypadat, jak bude zdravý, když se mu budete věnovat jen tři měsíce v roce? Když ho nebudete živit, čistit… No rozhodně vám dělat radost nebude. Budete muset více investovat do zvěrolékaře, do vitamínů… A to samé je s trávníkem. Nejlevnější a nejlepší je starat se o trávník v určité míře celý rok. Ideální k takové péči je udělat si plán – kalendář.

Psovi je potřeba dávat pravidelně nažrat, musí mít přístup k vodě, občas je dobré mu vyčesat srst, zastřihnout drápy a hlavně ho hodně milovat. Akvárium s rybičkami je potřeba pravidelně čistit, vyměňovat vodu, starat se o rostliny, o rybičky, o filtraci, hlídat teplotu… Nestačí to dělat jen když máte chuť nebo si člověk vzpomene. Prostě to chce pravidelnost. Je dobré, že v našich klimatických podmínkách je péče o trávník od listopadu do března skutečně občasná. Kromě hnojení, úklidu listí a občasného posekání žádnou speciální péči nevyžaduje.

Pojďme si zrekapitulovat nejčastější dotazy, které dostávám s koncem sezóny.

Do kdy mám trávník sekat?

Trávník sekáme do té doby, dokud roste. Tudíž při sekání se aspoň trochu plní koš posekanou trávou. Někdy se končí kosení v půlce listopadu a někdy se seká i o vánocích. Prostě záleží na průběhu zimy.

Mám na zimu zvýšit výšku sečení?

Výšku zvyšovat nemusíte, pokud se celý rok držíte plus mínus na stejné hodnotě. Trávník je na danou výšku zvyklý. Když necháte trávník výrazně vyšší, bude hůře osychat, tím se zvýší možnost vzniku plísní.

Kdy mám hnojit podzimním hnojivem?

Podzimním hnojivem hnojíme od půlky října do konce února a dle instrukcí konkrétního výrobce použitého hnojiva. Nehnojíme v okamžiku, kdy je trávník trvale zmrzlý nebo pod sněhem. Platí, že čím je teplejší zima, tím je potřeba více živin, jinak na konci zimy bude trávník nemocný a na jaře bude pomalu regenerovat. Například podzimním hnojivem PURE Autumn hnojíme cca každých 6 – 8 týdnů.

Při jakých teplotách můžu aplikovat ochranný postřik?

Ochranné postřiky proti plísním a na posílení vitality (např. Power Green Universal) lze aplikovat dokud nemrze, nicméně pro teplotách pod 10°C se jejich účinnost snižuje díky tomu, že rostliny pomaleji absorbují skrze listy.

Můžu v zimě šlapat na trávník?

Samozřejmě můžete, jen je potřeba počítat s tím, že pokud je trávník zmrzlý nebo je na něm jen slabá vrstva sněhu, může vlivem poškození zmrzlých stébel vzniknout místo pro vznik plísní.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..