Nová vřetenovka od Allettu – je tu

Je to týden, kdy anglický výrobce vřetenových sekaček představil nový model pro domácí či poloprofi použití ALLETT Stirling. Tato novinka byla pár týdnů anoncovaná – já jsem nejdříve byl skeptický, pak při premiéře udivený a na konec z novinky mám smíšené pocity.

Nový ALLETT Stirling 43 a 51 cm

Nový model se pokusím stručně představit, musím však upozornit, že jsem se sekačkou zatím nesekal, ani jsem jí fyzicky neměl v ruce. Proto zatím nemohu hodnotit uživatelský pohled, bude to spíš pohled servisně konstrukční.

V první řadě jsem nadšený a chválím ALLETT za vývoj! Jakákoliv snaha něco vylepšit, posunout dál, předstihnout konkurenci zaslouží velké uznání. Je vidět, že je Allett živá firma.

Allett Stirling

Model Stirling je akumulátorová vřetenová sekačka se záběrem 43 nebo 51 cm. Sekačku napájí výměnný akumulátor a sekačka má výměnné kazety. Sekačka je osazena dvěma elektromotory, jeden pohání kazetu a druhý pojezd. Tím bylo dosaženo nezávislosti pojezdu a sekání. To má velký vliv na komfort sekání, obzvláště při otočkách na konci pruhu, kdy potřebujete lehce couvnout. Model Liberty toto nemá a jízda s ním je nekomfortní. Nyní tedy Stirling toto napravil.

Výměna kazet za 14 sekund

Jednoznačnou bombou u Stirlingu je výměna kazet, protože 25 let starý systém, který Allett používá u modelů Kensington či Liberty skutečně trápil mnoho trávníkářů. Aby se kazeta vyměnila bylo potřeba vyšroubovat 6 šroubů! Allett pochopil, že ani marketingová videa, kde ukazuje výměnu kazet bez povolování šroubů problém nevyřešila a spokojenost zákazníků se tím taktéž nezlepšila.

Radikální změna konstrukčního řešení převodů umožnila výměnu kazety u Stirlingu za pouhých 14 sekund. To je pecka. Ten kdo mění kazety často, ten musí být nadšen, ten kdo je mění párkrát za rok, tak ušetří krásných pět minut života.

Lehký koš

Další změna nastala u koše. Koš má drátěný rám a je textilní, tím se radikálně snížila hmotnost a náročnost vysýpání. Osobně jsem plastový koš, který Allett používal doposud, za těžký nepovažoval, naopak byl dost tuhý, takže snesl i horší zacházení a nikdy za 15 let jsem se nesetkal s nikým, kdo by koš nějak poškodil. Ze své zkušenosti vývoje si myslím, že hlavní motiv byl ve snížení výrobních nákladů. A to ani ne tak na samotný koš, ale na formu pro výrobu košů. Cena formy pro jednu šíři koše se pohybuje minimálně kolem milionu korun a její životnost je omezená.

Každopádně uvidíme, jak koš bude odolný v sériové produkci, zatím moc pevně nevypadá. Pokud by mělo být dno takto prověšené, jako bylo na videích Allettu, tak hrozí velmi rychlé prošoupání dna, především při vyčesávání či vertikutaci.

Nastavení výšky má konečně normální stupnici v milimetrech. To je něco, co není třeba moc chválit, protože její absence na modelech Allett byla naprosto zoufalá. A tabulkou v návodu nebo na instagramu fakt tento problém nelze řešit. Mám pocit, že zákazníci říkali, udělejte to jako to má Swardman a Allett je vyslyšel.

Teleskopická řídítka

A podstatná změna u Stirlingu oproti jiným modelům Allett je v řídítkách. Jedná se u Allettu o zcela novou koncepci hliníkových teleskopických řídítek s novými ovládacími prvky, kterou pořizují od výrobce rotačních sekaček EGO.

Z pohledu uživatele na mě působí tyto řídítka velmi dobře ergonomicky. Ale právě u řídítek je potřeba si to osahat vlastníma rukama, aby je šlo hodnotit.

Hodně se mi líbí, že řídítka lze dát do takové polohy, že sekačku lze pohodlně položit na “záda” a bezpečně se dostat k seřízení vřetene. To zásadně zlepšuje komfort seřízení vřetene. A tím bych řekl, že je výčet novinek vyčerpán.

Hmotnost sekaček a plocha sekání

Za zmínku ještě stojí, že si zákazník může zvolit velikost baterie, kde je na výběr ze tří kapacit. Nicméně kapacita nic neřekne, pokud není známá spotřeba.

Celková hmotnost sekačky o šíři 43 cm je 53 kg a modelu o šíři záběru 51 cm je 57 kg. Porovnání s Elektrou je hmotnost docela velká, když si uvědomíme, že Electra obsahuje baterii na 1900 m2 sekání, což je asi 4x více než Stirling.

Menší model výrobce doporučuje pro trávníky do 350 m2 a větší model pro trávníky do 450 m2. Tím jasně říká, že se jedná o hobby model. Moc ale nechápu proč to takto vymezují, protože sekačky určitě zvládnou posekat mnohem větší plochy, obzvláště s výměnnou baterií.

Očima vývojáře

A teď se na sekačku podívám očima člověka, co vřetenové sekačky vyvíjí. Je očividné, že Allett chtěl využít maximálně toho, co už vyrábí, pokud s tím zákazníci nemají zásadní problém. Tudíž pro model Sterling použili přední válec, kazetu a zadní válec, což jsou věci konstrukčně z roku 1995. Tím pádem se z mého pohledu jedná o novou sekačku jen ze třetiny.

Zadní válec je významný konstrukční prvek a kazeta taktéž. V podstatě kolem těchto dvou sestav se pak dělá zbytek sekačky. To znamená, že to je asi konstrukčně taková inovace jako když jsme Edwina předělali na Electru. Je to jiná sekačka, ale vlastně se jedná o přestavbu.

Sekačka Stirling je ve výsledku hodně “tlustá”, protože celková šíře stroje oproti šíří vřetene je odhadem větší o cca 20 cm.

Přední válec je OK, tam skutečně moc inovovat nelze. Kazeta je už trošku jinak složitá sestava. Tady se asi ani nedivím, že se do nové konstrukce nepustili, protože to je hodně náročné. Navíc motivace, že zákazníci budou moci využít své staré kazety je marketingově správná, protože tím sníží šanci, že by přešli zákazníci při obměně sekačky ke konkurenci.

Zadní válec, ale mohli vyřešit několika jinými způsoby. Mohli se vyhnout konstrukčně nešťastnému pastorku a věnci v zadním válci. Měli možnost zásadně očesat mechaniku ve prospěch elektroniky a tím eliminovat nemalé procento poruch, které pastorek s věncem způsobují. Nelogičnost konstrukce dokresluje i to, že z motoru pro pojezd převodují do rychla a pak zase zpět do pomala.

Závěrečné hodnocení a cena

Celkový design sekačky mě příliš neoslnil. Díky hliníkovým řídítkům celá sekačka působí hodně hobby. Tvary jednotlivých částí nemají nic společného a nenavazují na sebe. Z mého pohledu jde o slepenec koše, sekačky a řídítek. Jako by každá část byla z jiné sekačky a pak se to slepilo v jeden model. Koš je oblý, kostra sekačky má ostré hrany, řídítka jsou zase oblá. Koš je černý, kostra zelená, řídítka stříbrná. Není tam žádný sjednocující prvek.

Vývoj této sekačky trval dva roky ve firmě, která má vlastní výrobu a úspěšně prodává. Podotýkám, že se jedná o zcela novou sekačku jen z poloviny.

Celkově by šlo vše hodnotit jako pozitivní posun k lepšímu, zákazník, obzvláště fanoušek Allettu, musí nad změnami zaplesat. A možná mu radost nezkazí ani pořizovací cena, mě osobně však zklamala.

Ono dát minimálně 80 000 Kč za hobby sekačku už nemůže úplně každý. A to je cena pro Velkou Británii, je možné, že na kontinentu bude cena ještě o dopravu a celní řízení dražší. Myslím, že model Stirling není ten správný, který by měl určovat top cenu prémiové sekačky.

Stirling od Allettu na mě působí ve stylu – pojďme se vyrovnat Swardman Elelctře, ať nám to zákazníci pořád nepředhazují. Celkově Electru technicky skoro dotáhli, ve výměně kazet předstihli, designově zaostali, cenově přestřelili.

Jakmile bude Stirling dostupný pro testování, určitě si s ním rád zasekám a o své poznatky se Vámi podělím.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..