Vřetenová sekačka – má výhody?

Trh s vřetenovými sekačkami se odrazil v roce 2015 ode dna a stále roste, výrobci nestíhají dodávat, ceny rostou, povědomí roste, přicházejí nové modely, nové značky. Od 50. let minulého století, kdy se začaly vyrábět rotační sekačky, nastal úpadek zájmu o vřetenové sekačky, ubývali výrobci, modely a chyběly inovace. Nyní po 70 letech jsme svědky zvratu. A i v tomto případě platí, že čas je na straně kvality.

Poškození stébla rotační sekačkou je výrazně větší, než od vřetenové sekačky.

Proč milovníci krátce střižených trávníků nedají dopustit na vřetenovou sekačku?

Argumentů je několik a všechny jsou jednoznačné ve prospěch právě vřetenových sekaček.

Jen si ujasněme názvosloví.
Většina lidí používá ROTAČNÍ sekačku, u ní jeden nůž rotuje kolem svislé osy a trávu SEKAJÍ.
VŘETENOVÉ sekačky mají jeden spodní nůž, který se nepohybuje a proti němu rotuje kolem vodorovné osy několik zkroucených nožů spojených do válce, které stébla STŘÍHAJÍ.

A teď si představte, že se Vám něco stane s Vaší rukou. Amputace je nezbytná. Přijde k Vám chirurg a řekne: “Můžete si vybrat, amputaci provedeme tupou sekyrou, nebo ostrým skalpelem. Amputace sekyrou se hůře a déle hojí, často následuje infekce rány, dost Vás to vystresuje, což ubere hodně sil, možná z toho do rána zešedivíte, do běžného života se vrátíte za mnoho měsíců. Amputace skalpelem se hojí rychleji, není to tak bolestné, riziko infekce je minimální, za pár týdnů budete moci používat protézu a vrátíte se do běžného života.”

Jak složitá by to pro Vás byla volba? Kolik peněz byste byli ochotni si připlatit za skalpel, když by pojišťovna proplácela jen sekyru? Jasně, tráva není Vaše ruka, a ani Vám nijak nevydělává. Ale píšu to tu proto, že tráva rozdíl mezi sekyrou a skalpelem také vnímá a kdyby mohla mluvit, určitě by potvrdila, že když už to musí být, tak jednoznačně skalpel.

A skalpel je paralela pro vřetenovou sekačku. Na obrázku vidíte, jak vypadá rána na stéblu po amputaci od rotační sekačky a jak je rána minimální po střihu vřetenovou sekačkou.

“Měl jsem pocit, že je ve vřetenovkách zmatek, obzvláště v těch ručních, které mají tak málo odlišností. Výběr pro laika musí být nesnesitelný.

Na podzim 2020 jsem vytvořil Centrum Vřetenových Sekaček (CVS), kam jsem umístil všechny značky a modely, které jsou na trhu. Postupně doplňuji recenze a video rady.”

Rotační sekačka má i nevýhodu v tom, že čím je trávník hustší, tím se nůž o trávu více brzdí, a sekání je v menší a menší rychlosti. Čím menší rychlost nože, tím vzniká víc otřepená rána.

Další nevýhodou, o které se v podstatě nemluví, je nadměrný otěr nože o již posekané listy. Tím, že nůž rotuje kolem svislé osy, tak se vrací neustále zpět na místo, kde už trávu jednou zkrátil. A to se děje u rotační sekačky se záběrem 50 cm minimálně 30 krát při rychlosti 4 km/h. Představte si to, že první otočkou nože se stéblo zkrátí a dalších 29 otoček nože stéblo ještě zbytečně “pohladí”, než se sekačka posune vpřed.

Zkuste se nějakým hrubým předmětem 30 krát pohladit po tváři… Asi trošku zarudnete. A nezapomínejte, že sekačka ještě pojede zpět, a část stébel to schytá ještě jednou díky překryvu jízd. Na trávě je to pouhým okem neviditelné, ale děje se to a trávu to stresuje. Přestože je to lehké poškození, i ta tráva musí reagovat, poškozené buňky zacelovat a tak plýtvat energií, kterou by normálně věnovala růstu a odnožování.

Extrémní to je u robotických rotačních sekaček, které jezdí po trávníku náhodně. Díky tomu některá místa přejedou za den několikrát. Trávník mnohdy i od pohledu vypadá užmoulaně, mdle.

V tomto směru je vřetenová sekačka extrémně šetrná, protože ta střihne a popojede, střihne a popojede. Každé místo je zasaženo nožem pouze jednou. Samozřejmě vyjma překryvu jízd.

Pokud byste si měli vybrat 30 ran holí přes záda, oproti jedné ráně, co byste si asi tak vybrali?

I já jsem začínal sekat s rotační sekačkou, měl jsem Stigu, nejvyšší řadu. Když jsem pak přešel na vřetenovou sekačku ATCO práce mě začala více bavit, protože jsem začal dosahovat lepších výsledků, trávníky byly hustší, zelenější, zdravější.

Vloni jsem opět zkusil sekat rotační sekačkou, tentokrát aku Stihl, a přestože nůž udržuji ostrý a trávník ještě není tak hustý, vidím po pár dnech otřepy na koncích stébel a vím, že svému trávníku tím ubližuji. Pokud se chci s kvalitou trávníku posunout o úroveň dál, je nezbytné, abych opět začal sekat vřetenovou sekačkou.

Více o vřetenových sekačkách najdete i na mém osobním blogu www.senatomas.com.

Detail otřepených stébel, týden po sečení trávníku rotační sekačkou.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..