Jaký je rozdíl v hnojivech?

Hnojiva dělíme na krátkodobá a dlouhodobá, na syntetická a organická, a na granulovaná a tekutá.

Pro hnojení domácího trávníku jako základ celoroční výživy doporučuji granulovaná organominerální hnojiva. Snadno se dávkují, snadno a rychle se aplikují. U tekutých trávníkových hnojiv je to vždy náročnější, proto je doporučuji jako extra volbu, ale hlavně jako doplňková pro začátek, konec sezóny, a pro období, kdy chceme, nebo potřebujeme, rychle trávník posílit, např. jako obrana proti infekcím, plísním.

Krátkodobá granulovaná syntetická hnojiva jsou pro trávník jako cigarety. Možná rychle povzbudí, žádný extra negativní dopad na zdraví jedna dávka nemá, ale… Ale všichni víme, že pokud budeme pravidelně kouřit, je vetší pravděpodobnost, že umřeme dříve a budeme před tím častěji nemocní. A nikdo toto nezpochybňuje, je to vědecky i statisticky dokázané.

A to samé platí pro “rychlá” syntetická hnojiva. Je to vědecky dokázané, nikdo to nezpochybňuje, ale protože je to velká chemická lobby, tak se o tom moc nemluví. Tyto hnojiva degradují půdu a zabijí půdní život. Stačí se zajít podívat na pole, kde se hnojí roky pouze syntetickými hnojivy a na pole, kde se hnojí statkovými hnojivy. Půda bude mít jinou strukturu, voda se bude jinak vsakovat, rostliny budou mít větší a hlubší kořenový systém, v půdě bude probíhat život.

Navíc i ty syntetická mnohdy vyjdou v celoročním součtu dráž, než ta na první pohled “dražší”. I kouření cigaret je v celoživotním součtu dražší než zdravý životní styl.

Nikomu “rychlá hnojiva” nerozmlouvám, ale když mi pak lidé volají a řeší problémy s trávníkem, tak si připadám jako doktor na plicním, kam přijde notorický kuřák a po deseti letech si ztěžuje na dušnost a jiné problémy související se zasviněnými plícemi.

Buď chcete trvale zdravý trávník, který dělá radost, pak mu dodržujte zdravou životosprávu, nebo chcete rychlé uspokojení, tak pak se nedivte, že po pár letech bude z Vašeho trávníku vyžilá troska.

PS: Hnojiva Pure používám od roku 2007, před tím jsem používal profesionální řady syntetických pro golf. V roce 2020 jsem si vyzkoušel po letech “rychlé” syntetické hnojivo a moje zhodnocení můžete vidět v tomto videu Transformace na anglický trávník (čas 23:46).

Pokud v půdě zabíjím život, zabíjím neviditelně i trávník.
Ukázka jaký efekt mají v půdě organominerální hnojiva Pure Sport&Golf a Pure Autumn.
Hnojiva jsou dostupná v ŠENA shopu.

1 komentář: „Jaký je rozdíl v hnojivech?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..