Fusárium – fusáriová spála trávníku

Ještě se vrátíme k podzimu, který byl krásný.

Počasí nám ale ukázalo, že musíme být ve střehu i v tuto roční dobu. V půlce října nás v okolí Prahy a v Praze navštívily celodenní mlhy s vyššími teplotami vzduchu. A tak přišla na návštěvu podzimní plíseň Fusarium a zůstaly aktivní i kornatka a dolarovka. Trochu trávníkové peklo. 🙂

Fusarium, další z kolekce trávníkových plísní.

Během jednoho dne byly plísně snad všude.  Mimo růžových chomáčků a bílých pavučinek se na  trávníku objevily hnědé kulaté skvrny s hnijícími stébly a bílým myceliem, které nemusí být vždy viditelné. Skvrny mohou mít nádech červené, ale i černé barvy.

Poznat Fusarium můžete podle toho, že když vytrhnete stébla „voní“ po houbách.

Objevuje se nejčastěji na místech, kde nesvítí sluníčko. Ale není to pravidlem. Obvykle se projeví po suchém období, když přijde déšť.

V detailu je poškozen list někde uprostřed a postupně dochází k rozšíření po listu dolů i nahoru.

Při postižení je dobré trávník pohnojit podzimním hnojivem a posypat Biovinem (hroznový kompost obsahující zdravé bakterie), můžete postříkat Turfmixem.

Myslím si, že na vertikutaci v druhé polovině října je již pozdě. Trávník by nemusel dobře regenerovat z důvodu pomalého růstu a ukládání se k zimnímu spánku. Raději uklízejte z trávníku listí, které vytváří příznivé prostředí pro vznik plísní. Určitě trávník ještě stříhejte, dobře seřízeným vřetenem nebo dobře nabroušeným nožem.

 Přeji vám krásné podzimní dny a doufám, že se vám péče o trávníky v letošní sezoně vydařila, že vám zelená barva dělala dobře na oči na duši.

Autor: Andrea Koderová (www.travnikaricz.cz)

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..