Suchá ohniskovost trávníku

Suchý trávník může být, i když zaléváte. Jedná se o houbovou chorobu.

Dry-patch-symptom, LDS (local dry spots) 

Chtěla sem napsat LSD, ale suchá ohniskovost droga není.

Krásné trávníky se však drogou stát mohou a ve většině případů se stáváme na nich závislými. 🙂 Škoda, že někdy naši blízcí nemají pochopení, co?

Suchá ohniskovost nás začíná trápit stále častěji. Vzhledem k minimu srážek v posledních letech, je to zcela pochopitelné. U starších a neudržovaných trávníků ano, ale na intenzivně udržovaných? Pravidelně zavlažovaných?  Ano, „suška“ dorazila i na udržované zahrady.

Trávník usychá, neregeneruje a při deštích nebo závlaze se voda nevsakuje, nebo se vsakuje velmi pomalu, nebo stéká po povrchu. Mohou se objevovat malá nepravidelná ohniska, která se postupně zvětšují. Nikde nenajdete žádné mycelium nebo pavučinky. Trávník jednoduše uschne, protože kořeny nemají vodu.

Zjistěte si malým pokusem, jak se voda vsakuje. Vezměte dvě nádobky se stejným množstvím vody, přítele, přítelkyni, manželku nebo manžela a vylijte vodu na postižené místo a zároveň na místo v dobrém stavu. Dívejte se, jak se voda vsakuje. Teď mě napadá, že byste mohli udělat domácí závody pro děti i pro dospělé. 🙂

Tak asi nejlépe poznáte, že vás navštívila suchá skvrnitost. Hydrofobnost půdního profilu je hlavním znakem suché ohniskovosti.

K možným faktorům patří horké a suché počasí, nadměrné zhutnění půdy, zasahující kořeny stromů, svažitý terén, časté používání chemických hnojiv a chemických postřiků – fungicidů.

Fleky suché ohniskovosti nejsou úplně pravidelné, ale jsou obvykle propojené.

Jak se jí zbavit?

Postižená místa musíte postupně prolévat a propichovat vidlemi nebo celkově aerifikovat strojem. Prolít, propíchnout, prolít, propíchnout. Velmi důležité je i použití smáčedla – Yucca.  Redukuje povrchové napětí a pomáhá rychlejšímu vsakování vody. Až bude půdní profil alespoň z části promáčený, aplikujte Biovin, aby se opět nastartoval bakteriální život. A opět propichujte a prolévejte. Postižená, ale již promáčená místa je dobré dosít.

Asi to bude dlouhá a trnitá cesta, ale my „trávníkáři“ víme, že se nám trpělivost vyplácí.

Držím vám palce na cestě ke krásným trávníkům.

Autor: Andrea Koderová (http://www.travnikaricz.cz)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..