Proč přesívat celý trávník?

Doporučuji aspoň jednou za dva roky přesít celý trávník. A to platí i v případě, že trávník vypadá skvěle.

A jaké k tomu mám důvody? Tak zaprvé nic netrvá věčně, ani pěkný trávník nevydrží bez práce napořád. A žádný strom neroste do nebe. Ani daný daná odrůda trávy nebude v trávníku napořád.

Proč by měla tráva zmizet? Každá odrůda je jinak odolná proti plísním, každá proti jiné. Proti mrazu, proti suchu, proti vlhkosti odolávají trávy také různě. takže se mže stát, že jeden rok vymizí jedna odrůda trávy kvůli mrazu, později jiná kvůli kornatce, pak kvůli plísni sněžné, pak kvůli suchu… A pak po osmi letech zjistíte, že už máte monokulturu jedné odrůdy a trávník jen na třetině plochy. To je ten nejhorší scénář. Ale i ním jsem se již také setkal.

Proto je vhodné pravidelně doplňovat do trávníku znovu a znovu travní směs, která tam funguje a jste s ní spokojení. Tím zajistíte stále dobrý mix jednotlivých odrůd, kdy každá odrůda odolá něčemu jinému a trávník bude stále hustý a svěží.

Přesev je dobré dělat po vertikutaci nejpozději do konce září, aby trávy stačily vzejít do zimy. Jarní přesev není tak účinný z důvodů chladné půdy a nevyzpytatelnosti srážek.

Přesev můžete udělat jen tak „na sucho“ a pak zalít. Anebo po přesevu udělejte lehký topdressing baleným trávníkovým substrátem, aby se osivo více zakrylo. Dle aktuálního počasí lehce kropte, aby osivo dobře klíčilo. Doporučuji pro přesev dávku 3 kg osiva na 100 m2.

Kvalitní osiva přímo ze šlechtitelské stanice najdete i v ŠENA shopu.

2 komentáře: „Proč přesívat celý trávník?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..