Jak regenerovat Spitfire generála Fajtla
Roky jsem měl myšlenku na to, že Praze 6 ukážu kolik stojí péče o zeleň reálně a jakých výsledků se dá dosáhnout. Měl jsem to docela i namyšlené do detailu, kde, jak a co. Zeleň je v Praze 6 rok od roku horší. A peněz jde na to stále více a víc, přes 100 milionů ročně. Jenže, jeden srpnový den to změnil, a já se chopil šance, ukázat péči, která zeleň zlepšuje hned. Chtěl jsem se připravit na to, že to budou zájmové skupiny zpochybňovat, tak jsem se snažil od začátku vše dokumentovat.
Jako trávníkář jsem chtěl ukázat, kolik peněz ušetří znalosti a schopnosti. Jako občan jsem chtěl jít příkladem. A pokud bych si to nechal pro sebe, celá moje snaha by jen potěšila pár lidí v okolních panelácích, kteří Františka Fajtla znali. Ale já chci dosáhnout víc, proto je nutná medializace.
Na začátku srpna 2019 to odstartoval zmeškaný telefonát od redaktorky Blesku, která po mě chtěla stanovisko k použitým travám v pomníku letce Františka Fajtla v Praze Vokovicích. Nakonec se dovolala kolegyni Andree Koderové, která to s ní vyřešila. Musím předeslat, že do té doby jsem s památníkem neměl nic společného a ani jsem ho naživo neviděl. Následně vyšel v Blesku článek s několika fotkami aktuálního tristního stavu památníku. Navíc byl článek doplněn o pár „taktických“ vyjádření z radnice.

Už když památník vznikl v roce 2017, jsem si říkal, jak dlouho asi vydrží s tou kvalitou péče, jakou Praha 6 své zeleni věnuje. Ale fotky u článku mě šokovaly. Tam nešlo o špatnou péči, tam nebyla vůbec žádná péče!
Radnice na článek reagovala a hned vyslala sekáče, a ty vše posekali. V době sucha na začátku srpna to vzali hned u země a asi použili i selektivní herbicid na plevele. A tím to pro rok 2019 za Prahu 6 skončilo.
Vytočilo mě, že se vedou bitvy o pomník Rusa Koněva a o pomník českého hrdiny Fajtla nezavadí ani noha. A protože jsem z oboru, tak si dokáži rychle spočítat a představit, kolik času a peněz pravidelná péče takového malého trávníku stojí. Jsou to tisícovky za rok. To mě naštvalo ještě víc a rozhodl jsem se, že se o památník budu starat sám do konce roku, abych to mohl vyčíslit a dostat ho do nějakého slušného stavu, který nebude dělat ostudu. A nemluvě o pořizovací ceně památníku, kde 900 tis. vlastně vylítlo komínem. A tak jsem se do toho pustil. Osm dní po zveřejnění článku se vydávám na místo.

15. srpna: První návštěva a obhlídka památníku . To jsem měl ještě holé ruce a teprve jsem zjišťoval situaci. (10 min)
23. sprna: Jdu do akce. Plná polní. Aerifikace ručně vidlemi, hnojení přírodním hnojivem Pure Sport&Golf, topdressing baleným trávníkovým substrátem Agro CS. (120 min)
29. srpna: Sekání a zarovnání okrajů (30 min)
3. září: Sekání na výšku 8/8 (20 min)
6. září: Sekání, snížení výšky na 7/8 (20 min)
10. září: Sekání 7/8 a zarovnání okrajů (30 min)
13. září: Sekání 7/8 (20 min)
18. září: Sekání 7/8 a zarovnání okrajů (30 min)
23. září: Sekání 7/8 (20 min)
29. září: Sekání 7/8 a zarovnání okrajů (30 min)
31. září: Postřik selektivním herbicidem proti dvouděložným plevelům (20 min)
3. října: Sekání 7/8 (20 min)
4. října: přesetí, todressing (60 min)
18. října: Sekání 7/8 a zarovnání okrajů (30 min) Andrea Koderová
31. října: Sekání 7/8 (20 min) Andrea Koderová
25. listopadu: Sekání 7/8 a zarovnání okrajů, hnojení podzimním hnojivem Pure Autumn (40 min)
Vyčíslení nákladů:
Práce: 520 minut (8,6 hodiny), sazba 500 Kč/hod = 4300 Kč
Doprava: 18+18 km/akce = 36 km x 16 akcí = 576 km x 3,96 Kč/km = 2281 Kč (Bydlím mimo Prahu, takže jsem dojížděl 20 km.)
Parkovné: 8,6 hod x 40 Kč/hod = 344 Kč
Materiál:
– substrát 17 ks x 139 Kč = 1529 Kč
– hnojivo Sport&Golf 2 kg x 56 Kč = 112 Kč
– hnojivo Autumn 4 kg x 56 Kč = 224 Kč
– selektivní herbicid 1 ks x 189 Kč = 189 Kč
– osivo 4 kg x 200 Kč = 800 Kč
Materiál celkem: 2854 Kč
Náklady na péči o památník Generálporučíka Františka Fajtla byly od 23.8. do 25.11. celkem: 9799 Kč vč. DPH. To znamená, že jedna návštěva vyšla v průměru na 611 Kč.
Jistě by Praha 6 našla ve své pokladně nějakých 30000 Kč na rok na péči o památník našemu válečnému hrdinovi, jenže reálná cena přes „neprůhledný a nekontrolovatelný“ systém péče o veřejnou zeleň je ve skutečnosti úplně někde jinde. A je velmi smutné, že z té částky přes 100 milionů ročně, které dává Praha 6 na péči o veřejnou zeleň, se nikomu nechce zajet dvakrát týdně do Vokovic a posekat pár metrů trávníku.
Ono by se totiž nesměli o veřejnou zeleň starat popeláři a metaři, ale zahradníci a trávníkáři.
Řešení pro obce zde.
Děkuji Marii Strakové za konzultaci a poskytnutá osiva.
Dvakrát jsem se snažil kontaktovat starostu Prahy 6 pana Koláře, ale ani jednou jsem nedostal odpověď. Čas běží a peníze plynou, tak jsem s tím šel ven takto.
3.12.2019 aktualizace
Přátelé, rád bych poděkoval Odboru územního rozvoje Prahy 6, konkrétně Ing. arch. Bohumilu Beránkovi a Ing. Martine Čečilové, kteří mě pozvali na jednání. Poděkovali mi za péči o památník.
Na základě jednání jsme našli společně řešení, jak zajistit tu nejlepší péči o památník na celý příští rok. Takže se situace z letošního roku opakovat nebude. Péči bude mít na starost Andrea Koderová. ✅
Zjistil jsem díky dnešní schůzce, že památník, přestože je travnatý, NEspadá pod Odbor dopravy a životního prostředí, jak jsem si mylně myslel, ale právě pod „rozvoj“. To však nic nemění na mém postoji ke kvalitě veřejné zeleně nejen na Praze 6, ve vztahu k vynaloženým prostředkům. Moje snaha tyto poměry změnit nekončí, naopak se zesílí. Díky památníku je i jasné, že jen hmatatelný důkaz dokáže vytvářet tlak zdola a měnit přístupy.

Levé křídlo Čumák letadla. Pravé křídlo Silueta na počátku nebyla v podstatě zřetelná. Aerifikace, hnojení a topdressing Topdresing baleným substrátem. Topdresing baleným substrátem Díky topdressingu se silueta zvýraznila. Dvě hodiny práce a regenerace trávníku je nastartována. Období bez deště, regeneraci zpomalovalo. Regenerace v sprnu byla bez dosevu. Sekání probíhalo obvykle dvakrát týdně. Zarovnávání okrajů jsem dělal zhruba jednu týdně. Koncem léta se na holých místech uchytil plevel. Vzhledem k vyšší výšce sekání plevel přežíval. Trávník byl stále hodně drnovitý. Místa kde však tráva byla se postupně zapojovala. Silueta už byla od okolí jasně rozpoznatelná. Díky hnojivu a substrátu se tmavé lipnice vzpamatovaly. I v září bylo hodně sucho. Čumák letadla pod stromem trpí největším suchem. Sekat, sekat… Nakonec to jdei bez vody. Blíží se čas na dosev. Sekat, sekat… Sekat, sekat… Sekat, sekat… Sekám úplně obyčejnou rotační sekačkou. Sekat, sekat… Už to zase připomíná památník. Pořád mě vadily ty holá místa. Myslím, že od začátku srpna se žádná firma neobjevila. Okolní kostřavy jsem nehnojil, ale sekal jsme je na stejnou výšku jako letadlo. Snad si změny lidé z oken všimli. Většinou jsem fotil jeden snímek před se sečí… … a několik po seči. Postřik proti plevelu byl až na konci září. Plošný dosev. „Svoboda není samozřejmost.“ Myslím, že ostudu už to nedělá. Pravé křídlo po dosevu. Čumák letadla po dosevu. Dosev a topdressing. Už z toho mám dobrý trávníkářský pocit. V květnu by to mohlo být špičkové. Silueta před sečí. Čumák letadla 7 týdnů po dosevu se celkem zapojil. Pravé křídlo zelené až do kraje. Mnoho nových trav zahustilo siluetu. Fr. Fajtl: „Komunista: co slovo, to lež, co čin, to zločin!“
You must log in to post a comment.