Paradox poslední seče

Přátelé, poslední seč sice již většinou proběhla, ale nedá mi to se k ní ještě vrátit. I u trávníku platí, jak dobře trávník zazimujete, tak bude na jaře vypadat. Když závěr sezóny vypustíte nebo podceníte, tak na jaře bude trávník v horším stavu, než když pár věcí uděláte i teď v listopadu.

Poslední seč by paradoxně měla proběhnout maximálně ostrou sekačkou. Čím je řez listu čistší, tím se porušené buňky rychleji zahojí a nebudou celou zimu fungovat jako vstupní brána pro infekce a plísně. Proč paradox? Protože, kdo má na podzim ostrou sekačku!? Je to tak, ale jak to vyřešíte, nechám na vás.

Preventivní postřiky proti plísni sněžné – z mého pohledu nemají velký smysl. Jednak jejich účinnost je krátká. Takže v únoru už jejich efekt není. Smysl to dává pouze v tom, že se trávník „očistí“ od spor a zárodků. To ale lze úspěšně vyřešit i biologickým smáčedlem např. holandská Yucca od Pure.

Mnohem větší smysl než postřik dává podzimní a klidně i zimní hnojení – VÝŽIVA. Dodáním živin do trávníku se posílí buněčná stěna, která následně lépe odolá ataku plísní a infekcí. A bomba na tom je, že nejen plísni sněžné, ale všemu, co by se do buňky nemělo dostat.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.