Žížaly v trávníku

žížalí bobečky-koprolity
žížalí bobečky – koprolity

Také vám vadí malé hnědé hromádky zeminy na trávníku? Lepí se Vám na přední a zadní válec u vřetenové sekačky? Musíte každých pár metrů zastavit a válce očistit, aby se nezvedala výška střihu? Trávník po seči vypadá jako „dalmatin“? Mě to strašně štve!! Jenže……

Tyto hromádky jsou žížalí bobečky-koprolity. A jak jistě všichni víme, žížala je velmi prospěšná. Výrazně se podílí na tvorbě humusu, půdu velmi dobře kypří, takže vlastně aerifikuje!

Víte, že existuje více než 5500 druhů žížal? Žížaly žijí na celém světě. Ale nenajdete je v polárních oblastech a na poušti. Písek jim opravdu nedělá dobře. Škrábe je, píchá je. A to by nebylo příjemné ani mě natož žížalám. Kdo nechce na trávníku žížaly, může se odstěhovat za polární kruh, na poušť, nebo „založit trávník na písku“!!

Pokud máte trávník již hotový…. Moment….. TRÁVNÍK NENÍ NIKDY HOTOVÝ.

Když tedy nechcete žížalí bobečky, máte několik možností, jak se jich zbavit.

  1. Před každým stříháním hromádky důkladně rozhrabat – Tuším, že si říkáte „to je příšerná práce“. Vemte si mp3 a sluchátka a berte to jako relax.
  2. Postříkat trávník biologickým postřikem Armorex – Žížalám tento postřik vůbec nevoní, takže odlezou k sousedovi. Ale vyvstává otázka, jestli soused nebude mít příští sezonu trávník hezčí než vy.
  3. Postříkat trávník chemickými přípravky – Asi se zde nemusím široce rozepisovat, jak jsou chemikálie nebezpečné. Jen mě překvapilo, že se na obalech píše o jejich karcinogenních účincích, že jsou životu velmi nebezpečné. Také jsem se dozvěděla, že by se nemělo na trávník alespoň dva dny po postřiku vůbec chodit. Už jen ta představa, že nepustíte děti nebo domácí mazlíčky na trávník, protože se stříkalo jedem, je hrozná.

Nevím, jak vy, ale já si nasazuji sluchátka a jdu hrabat žížalí bobečky.

Andrea Blagoevova greenkeeper
Andrea Blagoevova greenkeeper

Autor: Andrea Blagoevová – greenkeeper

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..