Okraje trávníku – typ palisáda

Okraje trávníku - palisáda

Okraje trávníku – palisáda

IMAG0362

Okraje trávníku – nejasný okraj, nejasná péče, nehezký vzhled

Řešení okrajů trávníku je klíčové pro rychlou, snadnou a přesnou práci se sekačkou. Pokud máte okraje neokraje, nikdy váš trávník nemůže vypadat skvěle. Pouze jasně vymezený trávník a je vcelku jedno, jak toho dosáhnete, má šmrnc. Kdy se díval na péči o trávníky v USA, Austrálii, tak ví, že i na ulici se zařezávají okraje, aby tráva nepřerůstala na chodníky nebo do záhonů. U nás se to často nedělá ani na privátní zahradě. I při kurzu Trávníkář I, jsem viděl, že pro některé účastníky, bylo do té doby rychlé vytvoření přesných okrajů spíše záhadou.

Materiály na okraje jsou různé. Já preferuji ekonomickou variantu. Záhon pod úrovní trávníků a bez jakýchkoliv lemů. Jednou týdně zaříznutý okraj strunovkou a jednou ročně rýčem. Pokud v trávníku nějaké lemy musí být tak platí, čím nákladnější, tím delší životnost. Proto mohu doporučit ocelové pásnice, nebo plastové obrubníky z recyklovaného plastu (neviditelný obrubník).

Variantou dřevěných palisád asi prošlo hodně lidí a jen pro oživení paměti přikládám, jak to dopadne po pár letech, viz obrázek. Na trávníku je písek, takže se nenechte splést.

Reklamy
Označeno tagem

4 thoughts on “Okraje trávníku – typ palisáda

 1. ivanovic2013 napsal:

  Dobry den. Kdyz uz jsme u tech okraju. Jak vyresit vysychani travniku okolo betonovych obrubniku? Nopovou folii? Nebo nejakou jinou plastovou folii k oddeleni hliny od betonu?

  • Tomáš Šena napsal:

   Ano, plastová folie, síla cca 1 mm, měkká, poddajná. Nopová folie není vhodná. Stačí zasunout mezi trávník a obrubník proužek cca 5 – 10 cm a to už pomůže.

 2. Dobrý den,
  pokud používám rýč na zarovnání, plocha trávy se postupně za 10let neustále zmešuje. Jak to děláte vy? na jedné polovině zahrady zkouším plastové obrubníky a osvedčili se mi od zn.Diamond. Bezouška

  • Tomáš Šena napsal:

   Dobrý den, rýč používám jenom tam, kde není trávník nad úrovní záhonu. Prostě tam, kde se to snadno slívá do jedné plochy. Nezmenšuju trávník, ale pouze obnovuji žlábek, který mi vytváří určitou hranu, kterou zarovnávám strunovkou.

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: