Smáčedla a jejich užitečnost

Každý trávník a především ty, které jsou založené s podílem rašelinového substrátu či v písčitých půdách, jsou více náchylné na vznik hydrofobnosti. To znamená, že půda odpuzuje vodu. Nalijete vodu a ona zůstane v kapkách “ležet” na povrchu a trvá věčnost, než se vsákne. Pokud se to na vašem trávníku děje, zvažte využití smáčedla, které toto vyřeší.

Pokud se kapka do půdy vsákne do 1 minuty, je půda slabě hydrofobní, pokud to trvá do 10 minut, je půda silně hydrofobní, pokud do 60 minut, tak je velmi silně hydrofobní, no a když to trvá více než 60 minut, je půda extrémně hydrofobní.

Smáčedla se obvykle používají jako tekutý koncentrát, který se naředí a postřikovačem se aplikuje. Voda se pak začne do půdy lépe vsakovat a absorbční schonost půdy se několiknásobně zvýší.

Smáčedla mají ještě jednu velkou výhodu, pokud je použijete samostatně, tak při dopadu na list snižují povrchové napětí na listu. Svým způsobem fungují také jako čistič, který rostliny omývá. To je obzvláště výhodné při ochraně trávníku proti plísním a rzím.

Pokud při aplikaci např. Armorexu, přidáte do postřikovače i smáčedlo Yucca (čistý přírodní produkt), zvýší se účinnost Armorexu, protože ulpí na listech jednak lépe a v mnohem větší ploše.

V případě napadení trávníku suchými skvrnitostmi, doporučujeme léčit dané místo postřikem Yuccou a zasypáním Biovinem.

Jako ochrana proti plísním lze Yuccu používat v kombinaci s železem (Fe2+) nebo využít přímo přípravku TurfMixK+, který obsahuje železo (Fe), draslík (K) a smáčedlo yucca. TurfMixK+, se používá v době, kdy hrozí trávníkům plísně (červen, červenec, srpen) a na konci sezóny jako podzimní hnojivo.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..