Výška kosení / sečení

Výška kosení (sečení) není údaj, jak vysoký je trávník, ale na jakou výšku kosení je nastavená sekačka. Výška trávníku a výška kosení jsou dva naprosto jiné údaje.

Výšku trávníku nelze přesně měřit, těžko se stanovuje, kde začíná trávník a kde už kořenová vrstva. To platí obzvláště u hustých trávníků. Naopak výšku kosení na sekačce lze přesně měřit a často  i přesně nastavit. Výška kosení je rozměr, který udává délku od pevné rovné podložky, na které sekačka stojí (beton, dlažba) k ostří nože, kde dochází ke střihu (kosení). Tento rozměr lze přesně měřit, například šuplerou či jiným měřidlem.

Takže pokud se někde uvádí “výška kosení”, tak jde o parametr nastavení sekačky. Ono totiž platí, že čím je trávník hustější, tím výše sekačka na trávníku “sedí”, tudíž nůž kosí výše. Pokud kosíte na výšku 20 mm na řídkém trávníku plném plevelu, bude reálná výška kosení nižší, protože sekačka jede v podstatě po půdě. Pokud kosíte na 20 mm hustý trávník, sekačku nese pevný travní drn, tudíž je výše nad půdou než u řídkého trávníku, proto je výskedek “vyšší”.

Sekačka, která jede na kolečkách, kosí níže, než sekačka, která jezdí na válcích. Válce rozloží hmotnost sekačky na větší plochu, proto se sekačka tolik “neboří”, oproti sekačce na kolečkách. Válce samozřejmě méně utužují půdu, než kolečka.

Prakticky platí, že čím vám trávník více houstne, tím můžete kosit níže, protože sekačka je výše nad vegetačním subtrátem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..