Péče o trávník může být šetrná nebo drastická k životnímu prostředí. Je jen na nás, jakou cestu si vybereme. Paradoxně ta šetrnější je i levnější.

Trávník na anabolických steroidech

Trávník může být sprinter nebo maratonec

Víte, nerad někomu něco vnucuji. Lepší je být vzorem a pokud je vzor dobrý, tak ho další začnou následovat. Tak to mám i s mou filosofií péče o trávník. Nikomu jí nenutím, jen ukazuji, jak to dělám já. Víte dlouho jsem se za odborníka v pravém smyslu nepovažoval. Ale když se zamyslím, tak kdo jiný by měl být odborník na péči o trávníky než já?

Vystudoval jsem ekologické gymnázium, vystudoval jsem zemědělskou univerzitu, oborem trávníků se zabývám od roku 2001. Nejsem vědec, nejsem teoretik, jsem praktik. A díky mé praxi jsem vypozoroval mnoho věcí, které jsem po nějaké době zformuloval do hesla tohoto blogu – miluju svůj trávník. Pod tím se skrývá vše, v co kolem trávníků věřím. Pokud něco miluji, tak dělám vše nejlépe, jak lze. Ne jak umím, ale jak lze. Proto je potřeba se dívat do jiných oborů pro inspiraci, proto je potřeba naslouchat vědcům trávníkářům, ale i vědcům z jiným oborů. A to celou dobu dělám. Proto péče o trávníky, jak jsem jí dělal na začátku, se změnila, vyrostla, zmoudřela a má šanci, že přežije.

Během mého trávníkaření jsem si splnil mnoho přání. Nesčetněkrát jsem ale přemýšlel, zda bych neměl změnit obor a dělat něco užitečnějšího. Jenže jsem vždy dospěl k závěru, že si nejsem jistý, zda bych něco jiného dokázal dělat s takovým nadšením.

Učme se z přírody, nikoliv z chemiček

Péče o trávník by měla vycházet z podstaty trávníku

Stále si zvedám svou osobní laťku a stále věci měním, abych nezapadl do stereotypu a nestagnoval. Hrozně mi na začátku vadilo, že péče o trávník je spojená s chemií, že bez chemie to nejde, čím víc chemie, tím lepší trávník. Pak se podíváte na pastvinu s jeleny, kterou mám před okny, a vidíte, že pravidelné spásání a hnojení močí a trusem udělá dokonalý pažit. Bez chemie.

Moje střední škola byla ekologicky zaměřená, bylo mi to blízké, a o to víc mám v sobě zakódované neničit přírodu. Nejsem militantní ekolog, ale minimálně se snažím svým přístupem k trávníku své životní prostředí nezhoršovat. Vím, že péče o trávník je sporná činnost a můžeme k ní mít různé výhrady. Ale je fakt, že to je neuvěřitelně osvěžující koníček, který čistí hlavu, protahuje tělo, uvolňuje mysl, a dává uspokojení z okamžitého výsledku. Trávníkaření ze mě dělá šťastnějšího člověka, šťastnějšího manžela a šťastnějšího tátu. To jsou důvody, proč bude stále dost lidí, kteří si tento koníček neodepřou.

Trávníkaření je fenomém, a může být eco friendly

Když to nejde zastavit, tak mohu trávník změnit

Vím, že trávníkaření bude i nadále fenomén. A když baví i mě, není tedy lepší než to kritizovat a poukazovat na jeho negativa, začít to provádět tak, aby se škody na přírodě a především na spodní vodě snížily? Tak jsem si to pro sebe před lety vyhodnotil sám.

Chci být dobrým vzorem udržitelné péče o trávník. Pokud se mi podaří pár lidí odvést od umělých hnojiv a pesticidů, jinak řečeno anabolických steroidů, k přírodnější cestě – eco frirendly, při zachování kvality trávníku, bude moje mise úspěšná. Tento přístup razím již od roku 2007 a jsem rád, že jsem zbytečně neztrácel čas, hledáním jiných cest. Nyní je těch skoro už 17 let zkušeností k dispozici všem, kdo o to stojí. Mimo jiné základy mého pohledu i jednotlivé konkrétní body jsem zformuloval do e-booku Manuál trávníku.

Péče o trávník může být šetrná nebo drastická k životnímu prostředí. Je jen na nás, jakou cestu si vybereme. Paradoxně ta šetrnější je i levnější.


Desatero udržitelné péče o trávník

  1. Vzdušná, lehká půda schopná absorbovat přirozené srážky.
  2. Kvalitní příprava půdy do hloubky 20 až 30 cm pro kvalitní zakořenění.
  3. Odolné travní odrůdy nenáročné na vodu a bez velkých nároků na živiny + pravidelný přesev.
  4. Nepoužívání pesticidů (fungicidy, herbicidy, insekticidy).
  5. Rozumné používání organických hnojiv.
  6. Omezení častého zavlažování trávníku.
  7. Používání dešťové vody pro zálivku.
  8. Používání vřetenové sekačky pro šetrnější zkracování stébel a nižší odpar vody.
  9. Nesnažit se o trávník na nevhodném místě.
  10. Výsadba listnatých stromů v okolí trávníků.

A tím to nekončí

Jak dále zlepšit péči o trávník?

K výše uvedenému cíli lze přidat i snížení znečištění hlukem. Pokud za deset let nebudou v celé obci o víkendu hlučet benzínové sekačky, budeme zase o kus dál.

A pokud se přestane plýtvat pitnou vodou na nevhodné zavlažování trávníku, oddálíme okamžik, kdy se zakáže veškerá voda na zavlažování zahrady.

Toto už nejsou malé cíle. Jsou dost velké, aby mě dokázaly naplňovat další roky mé práce. Abych za svou prací viděl výsledky i v těchto oblastech udržitelné péče o trávník, tak musím být vzorem. Následování hodným vzorem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..