Tekutá vertikutace

Před 20 lety byla u nás vertikutace docela nová trávníkářská operace, kterou se lidé pomalu učili provádět. Dnes už většina trávníkářů bere vertikutaci trávníku jako zcela běžnou záležitost, kterou je potřeba provádět aspoň třikrát ročně i v případě, že se tráva sbírá při sečení do koše. Většina lidí provádí vertikutaci správně a mnoho z Vás má vlastní vertikutátor. Považuji to za skvělý posun, který zvýšil kvalitu českých trávníků. A pravděpodobně za 20 let budeme stejně vnímat i aerifikaci, která je pro trávník mnohem přínosnější než vertikutace. Takový je prostě vývoj a síla informací.

Struktura rostlinné buněčné stěny.
Struktura rostlinné buněčné stěny. Rozklad stěny probíhá v několika fázích a pro každou je potřeba jiný typ enzymu.
Zdroj obrázku: „Diagram rostlinné buněčné stěny“ od Mariany Ruiz Villareal, veřejná doména

Některé trávníky plstnatí více, jiné méně. Ovlivňují to především travní druh, které rostou v daném trávníku, přísušky během léta a plísňové choroby. A samozřejmě ten největší faktor nesbírání posečené trávy. A to je jeden z velkých hendikepů robotických sekaček, protože za rok se do trávníku uloží 2 – 3 metry délky posečených stébel a ještě mnohem větší objem odumřelých kořenů. Kořeny se obnovují po cca 50 dnech, což znamená, že každé dva měsíce se vznikne nový objem kořenů.

V součtu to je neuvěřitelný objem hmoty, který při vertikutaci krásně vidíte, protože ho musíte někam uložit nebo odvést. Rozklad listů a kořenů v trávníku je tak pomalý, že objem neustále jenom narůstá a tím dochází k nárůstu negativního efektu na trávník oproti pozitivnímu efektu z využití živin z rozložené biomasy.

K rozkladu travní biomasy je potřeba několika enzymů, které postupně narušují a rozkládají jednotlivé vrstvy odumřelých kořenů či listů. Správný mix enzymů dokáže postupně rozložit odumřelou travní hmotu a tím jí přeměnit na základní živiny, které poslouží opět jako výživa pro trávník samotný. Správný mix však není úplně jednoduché vytvořit, navíc, aby byl přípravek po otevření použitelný i za několik měsíců. Holandští výzkumníci ve firmě Bertels neustálými inovacemi dosáhli výrazně lepší, spíše řečeno úplně nové, receptury přípravku Golf Enzym, který proto raději přejmenovali na Zym Ultra, který obsahuje všechny potřebné druhy enzymů, které zásadně zrychlí rozklad biomasy včetně kvalitních stabilizátorů.

Tekutá vertikutace. Biologické enzymy.
Pure Zym Ultra se prodává v originálním balení 10 litrů nebo rozlévaný v 0,5 litrové láhvi v ŠENA shopu.

Z mého pohledu se jedná o tekutou vertikutaci, která dokáže zásadně pomoci uživatelům robotických sekaček v udržení trávníku ve zdravé kondici. Pokud aplikaci postřiku zařadíme do pravidelné péče a provádíme jí do vlhkého trávníku, pak je účinek nejlepší a efekt rychlý.

Pokud bude deštivý srpen, nejpozději v září, je ideální čas na aplikaci této tekuté vertikutace. V říjnu už mohou být teploty pro správné fungování enzymů příliš nízké, to znamená pod 10°C a účinek je tak slabší.

Co dalšího je dobré udělat s trávníkem v srpnu se dozvíte v tomto krátkém videu. Videa na každý měsíc najdete zde.

Po suchém červenci přišel studený a deštivý začátek srpna. Co dělat s trávníkem v srpnu? Ve videu jsou základní tipy.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..