Jak se připravit na plísně v trávníku během léta

Pomalu se nám červen přehupuje do druhé půle a přichází vrchol léta. Šest týdnů, které dokáží trávník zničit. Co za zkázou často stojí? Tupá sekačka, tropické teploty, nedostatek vody, nedostatek živin, horší péče díky dovoleným.

Tupé není ostré

Mnohdy si říkáte v červenci, všechno děláte stejně jako v květnu, ale trávník se horší. Je potřeba si uvědomit, že vše stejné není. Například, pokud pravidelně nebrousíte nůž rotační sekačky, auž může být dost tupý a díky tomu jsou po sekání více roztřepené konce stébel. Těmito poškozenými stébly dochází k většímu odparu vody – vysychání trávy. Navíc hojení těchto ran oslabuje trávu a je to brána pro stup chorob do rostliny. U vřetenové sekačky je potřeba zkontrolovat seřízení vřetene se spodním nožem, že stébla střihají čistě jako nůžky papír a to v celé šíři záběru, nestačí jen prostředek. Pokud nelze vřeteno seřídit, je asi nejlepším řešením obrátit se na odborný servis vřetenových sekaček.

Samozřejmě v tomto období je mnohem důležitější dodržovat pravidlo zkracování o max. 1/3 délky stébel.

Zelený trávník během léta se udrží i jen díky tomu, že ho nepodsekáváte.

Změna prostředí vyžaduje změnu péče

Od května se změnilo prostředí. Teplota půdy i vzduchu je výrazně vyšší, to znamená, že vysychání je rychlejší. Může být navíc i méně srážek, nebo jsou srážky přívalové a nestačí se vsakovat do trávníku a odtečou někam mimo, kde jsou pro trávu nedostupné. Můžete říct, že máte automatickou závlahu, a že zaléváte pořád stejně. Ano, ale co stačilo v květnu, nebude stačit v červnu nebo červenci.

V červnu a červenci by dávka vody při jedné závlaze neměla být menší než 25 mm/m2. A taková dávka by měla být zhruba jednou za sedm dní. Pokud jsou skuteční dny, kdy je přes 30°C lze trávník během dne ochladit krátkým zkropením na cca 1-2 minuty. Ochladí se vzduch i listy.

Pro zlepšení vsakování vody do půdy je dobré aplikovat ochranný postřik smáčedlem (např. přírodní Yucca), které snižuje hydrofobnost přeschlé půdy.

Posílení rostliny je správná cesta

Aby rostlina trávy vyššímu stresu způsobeného horkem a suchem je dobré posílit nyní její obranyschopnost na maximum. Z toho důvodu je důležité dodržovat pravidelnou aplikaci hnojiva, můžete posílit aplikací kompostu Biovinu, případně trávníkovým substrátem. A toto lze ještě podpořit aplikací ochranných preventivních postřiků jako jsou chelát železa, smáčedla, armorex. U trávníku bez závlahy, kde dojde k vyschnutí, což není nic nenormálního, tak je ideální postřik TurfMixK+, kde právě draslík pomůže rostlině snížit stres z horka sucha.

Vertikutace a aerifikace klidně odložte, pokud není voda

U trávníků s nedostatkem vody lze doporučit vynechání vertikutace i aerifikace právě v období suchých a horkých dnů. Je zbytečné otevírat půdu, aby ještě rychleji vysychala a je zbytečné mechanicky zatěžovat trávník, když už tak je ve stresu.

U trávníku s dostatkem vody je potřeba si uvědomit, že po aerifikaci a zapískování, dojde ke změně vodního režimu v trávníku, navíc písek v horku ještě více půdu rozpaluje, dokud nezapadá do půdního profilu. V takové situaci je lepší aplikovat ochlazení krátkou zálivkou během horkého dne víckrát, obzvláště na ty místa, kde se teplo odráží od fasády domu nebo od betonů.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..