Dostupný vertikutátor – na co si dát pozor

Vertikutátor za 2000 Kč není problém v dnešní době sehnat. Nabídka strojů v ceně do 5 000 Kč je tak obrovská, že je těžké si správně vybrat. Stroje v této cenové kategorii jsou zpravidla elektrické, funkcí a designem navzájem napříč značkami dosti podobné. Pojďme se podívat, na co se při výběru zaměřit, co jsou důležité parametry a co jsou jen marketingové taháky.

Ještě před tím však pro nové čtenáře tohoto blogu shrnu, že vertikutace znamená vertikální řez, kterým se odřezávají odnože trav, vyhrabává stařina, narušuje vegetační vrstva a rozřezává se plevel. Čím hustší trávník, tím je vertikutace důležitější. Obvykle jí děláme u anglických trávníků 5x ročně v období od dubna do září. Minimum by u dobře pěstovaného trávníku mělo být 3x ročně.

Důležité parametry, na které se zaměřím: nastavení pracovní hloubky, typ nožů a drátků, význam koše, výkon motoru.

Nastavení pracovní výšky/hloubky

Osobně bych si nevybral stroj, který má nastavená pracovní výšky v omezeném počtu poloh. Vždy preferuji stroje, kde je výška plynule nastavitelná, takže si mohu vybrat zcela libovolnou výšku dle aktuálních potřeb.

Toto je důležitý parametr, abych mohl udělat kvalitní práci. Pokud by stroj měl pouze polohové nastavení tak se může stát, že jedna poloha umožní zanedbatelné zahloubení, kdy se stroj nedostane pořádně do záběru, aby se nože dostaly k spodní části trávníku. A druhá poloha je tak velký skok, že už je stroj příliš zahloubený, nože se brzdí o půdu a práce je ve finále špatně odvedená.

Typ nožů u vertikutátoru

Obecně u vertikutátorů můžete najít dva typy ocelových nožů a nesčetně druhů vyhrabávacích drátků.

Nejpreciznější jsou pevné ocelové nože, které se jsou pevně přichycené k hřídeli, jejich práce je zpravidla nejkvalitnější, protože provádí čistý úzký řez.

Méně kvalitní práci odvádí ocelové nože, které jsou na hřídeli zavěšeny volně, což jim umožňuje variabilně se “zalomit” při nárazu na překážku, aniž by se poškodily. Jedná se v podstatě o cepy. Obvykle má zavěšení nože vůli, čímž rozptyl dráhy točícího se nože je větší, takže vytváří širší drážku, což je umocněno i tím, že jsou nože ze silnější oceli. Navíc drážka nemusí být souvislá, což je ovlivněno terénem a jeho působením na nůž.

Drátky ve vertikutátoru

Asi už většina výrobců nabízí i nástroj s drátky, obvykle jako výměnnou alternativu, který má pomoci vyhrabat stařinu z trávníku. U tohoto nástroje vidím dva parametry, na které je potřeba se zaměřit. Prvním je tvrdost drátu, z kterého jsou vyrobeny. Zpravidla je drát tak tvrdý, že trávu spíše vytrhává a nepřináší uživateli nic pozitivního oproti klasickým nožům vertikutátoru.

Pokud drátek nehnete prsty, tak je to znak, že je pro trávník příliš tvrdý a nešetrný, bude totiž trávu vytrhávat.

Lze to snadno vyzkoušet. Projeďte pruh s vertikutátorem a vedle udělejte pruh s drátkama. Pak se na oba pruhy podívejte a pokud se pruhy od sebe skoro neliší, co se týká typu hmoty vynesené na povrch, ani její barevností, tak pro tyto drátky nedávají smysl, a využívejte pouze adaptér s ocelovými noži.

Druhý parametr je rozteč drátků na hřídeli. Čím je rozteč mezi drátky větší, tím bude horší schopnost vyhrabávat.

Skvěle funkční drátkové adaptéry jsou součástí některých vřetenových sekaček.

Koš vertikutátoru

Koš při vertikutaci nemá příliš význam. I pokud děláte vertikutaci 5x ročně, obvykle je materiálu tolik, že koš je okamžitě plný, ať je jeho velikost jakákoliv. Proto koš při vertikutaci nepoužívám a materiál po vertikutaci shrabu ručně nahrubo a dočistím strojně drátky.

Koš při vyčesávaná drátkovým adaptérem smysl má, protože už chcete trávník vyčistit, co nejlépe. Ale pak je nutné, aby drátky skutečně měly vlastnosti, díky kterým jsou schopné rozřezanou trávu a stařinu nabrat a hodit do koše. Pokud ani toto drátky nedokáží ztrácí smysl, a tím pádem ztrácí i smysl mít vertikutátor s košem.

Výkon motoru

Výkon motoru vertikutátoru se přeceňuje. Jednou jsem dostal benzínový vertikutátor s motorem o výkonu cca 5 hp. Výsledek jeho práce byl tak tragický, že jsem ho daroval dál. Mnohem důležitější než výkon motoru je řešení rozvodů. Čím přímější propojení motoru s pracovním nástrojem, tím lepší. Čím menší možnost prokluzu řemenů nebo spojky, tím lepší práce.

Pokud nastavíte pracovní výšku moc nízko, tedy hluboko a motor s rozvody takový odpor neutáhnout, dojde k prokluzu nebo zastavování motoru, tím se zpomalí i nože a dojde spíše k jejich zasekávání do trávníku a tudíž k vytrhávání zelené trávy, než k plynulému čistému řezu.

Jak poznat, zda vertikutátor pracuje dobře?

To je těžké popsat v článku i ve videu. Nejjednodušší je půjčit si v půjčovně profesionální benzínový vertikutátor značky Eliet nebo Rink a zkusit ho na svém trávníku. Uděláte si představu, jak hluboko dokáže Váš konkrétní trávník proříznout, jak má výsledek vertikutace vypadat. Pak už dokážete sami poznat, zda levný elektrický stroj konkrétního výrobce dokáže odvádět obdobnou práci. Pokud nedokáže, ihned ho bez rozpaků vraťte, protože stroj, který použijete párkrát za rok musí být užitečný, jinak ztrácí smysl ho celý rok skladovat.

Široká nabídka vertikutátorů komplikuje výběr

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..