Aerifikace trávníku krok za krokem

Září je ideální termín na aerifikaci trávníku (provzdušnění), tak Vám popíšu a ve videu názorně ukážu, jak se taková aerifikace dělá.

Proč aerifikovat trávník?

Tam, kde byl trávník založen do jílu či ornice a obzvláště u všech travních koberců (vyjma těch založených v písku) se dříve či později, horní vrstva ušlape, udusá, zhutní, což v důsledku vede ke zhoršení stavu trávníku.

Utužená horní vrstva brání přístupu vzduchu ke kořenům, současně brání uvolňování půdních plynů na povrch, zhoršuje se vsakování vody a živin do půdy. Obzvláště na trávnících se spádem může docházet k tomu, že při vydatném dešti či zálivce voda odteče z místa, kde se nemůže rychle vsáknout, někam úplně jinam, klidně i mnoho metrů daleko. Tím pádem, pak zhutněná místa mohou trpět nedostatkem vláhy, trávník oslabí, snadněji je napaden plísněmi, začne řídnout.

Aerifikace výše popsaný stav dokáže zvrátit a díky tomuto regeneračnímu zásahu můžete i velmi špatně založený trávník postupně zlepšit natolik, že za dva roky bude nejlepší v okolí.

Aerifikace dutými hroty spojená se zapískováním trávníku (topdressing) je úžasná věc, která mění strukturu a složení půdního profilu, aniž byste museli trávník celý přeorat a zakládat znovu.

Typy aerifikací

Aerifikace dělíme především podle typu otvorů, které děláme:

Plnými hroty – to je aerifikace vhodná jak na mělké, tak i na hluboké propichování trávníku. Záleží na nářadí či stroji. Malé zahradní stroje, nebo hřebové návleky na boty dělají otvory v horních 10 cm půdního profilu. Proto jsou vhodné k narušení horní utužené vrstvy.

Aerifikační vidle s plnými hroty – dokáží udělat mělkou ale i hloubkovou aerifikaci a to až do 20 cm půdního profilu.

Dutými hroty – opět záleží na zařízení, zahradní aerifikátory i ruční aerifikační vidle s dutými hroty obvykle dokáží propíchnout trávník do 10 cm hloubky. Profi golfové stroje propichují klidně až do 30 cm.

Ze zkušenosti vím, že někdy je zhutněných horních 5 cm půdy a hlouběji je půdní profil kyprý. Jindy je horní vrstva propustná, ale pár centimetrů pod povrchem je již hutný, nepropustný jíl. Je dobré zkusit si vidlemi zapíchnout na různá místa na trávníku a porovnat, kde jak je trávník zhutněný.

Způsob aerifikace a pískování

Když provádíte aerifikaci trávníku je dobré ho vždy zapískovat, vyjma případů, kdy už je trávník do písku přímo založen.

Pokud děláte aerifikaci plnými hroty, tak je dobré zapískovat trávník před aerifikací a pak propichovat už s pískem, čímž dostaneme písek rovnou s vpichem částečně do půdy.

U aerifikace dutými hroty je to ale obráceně. Nejdříve propichujeme, pak uklidíme z trávníku půdní špunty a až na konec pískujeme.

Tento postup můžete vidět i ve videu Aerifikace trávníku a jeho topdressing pískem.

Aerifikace trávníku a jeho topdressing pískem

Co lze ještě spojit s aerifikací?

Vertikutace – ano. Hnojení – ano. Aplikace půdních vylepšovačů (Biovin, zeolit, trávníkový substrát, kompost) – ano. Dosev – ano.

Ideální je, trávník posekat, udělat vertikutaci, shrabat stařinu, aerifikovat dutými hroty, uklidit špunty, důkladně vyhrabat, přesít celý trávník, pohnojit, aplikovat Biovin a zeolit a na úplný závěr dát písek (křemičitý, frakce okolo 1 mm), zapravit důkladně písek do trávníku.

Anebo můžete jen aerifikovat a zapískovat. Cokoliv pozitivního, co pro trávník uděláte se Vám projeví v příští sezóně.

A kdo se na aerifikaci necítí, nebo nemá čas, tak stačí objednat a my jí rádi uděláme, jsme na to skvěle vybavení. Objednat můžete v ŠENA shopu ZDE.

Vzorek trávníku po důkladném zapískování.

Kolik se dává písku při aerifikaci?

Při aerifikaci plnými hroty – cca 500 kg/100m2.
Při aerfikaci dutými hroty – 1000 – 1300 kg/100m2.

Pokud bude písku méně, nic se nestane, jen je škoda nevyužít tu příležitost. Pokud je písku moc, (cca vrstva více jak 1 cm po zapravení) tak můžete trávník udusit a přes silnou vrstvu písku neproroste.

Tak pokud se do aerifikace chcete pustit, doporučuji si sehnat pomocníka, i když z videa to může vypadat jako pohodička (léta praxe a profi vybavení), ale nenechte se zmást, je to velmi fyzicky náročné a byla by škoda to nedodělat, případně si zničit zdraví.

Jen pro info, během aerifikace 300 m2 trávníku z výše uvedeného videa jsem nachodil cca 17 km za 6 hodin. A to máte pořád v ruce nějaké nářadí či stroj, o což je to náročnější. Tak hodně zdaru.

1 komentář: „Aerifikace trávníku krok za krokem

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..