Padlí trav – trest za netrpělivost a zimní pasivitu
Možná vidíte na svém trávníku, který jste před pár týdny důkladně nahnojili předčasně sezónním dusíkatým hnojivem, malé bílé chomáčky plísně. Nejedná se ani kortnatku, a pravděpodobně ani o plíseň sněžnou. Je to padlí trav – infekční onemocnění trávníku.
Padlí trav – mycelium plísně Padlí trav – žloutnoucí listy (chloróza)
Co se tedy stalo a proč? Vás trávník určitě nebyl delší dobu v pohodě. Byl ve stresu. Zárodky plísně padlí, bylo v trávníku delší dobu, možná už od podzimu.
Během zimy jste pravděpodobně nehojili draslíkatým (podzimním) hnojivem. Pokud jste v půlce března zahájili sezónu a pohnojili trávník pořádně dusíkatým (sezónním) hnojivem, začali jste nutit trávník růst proti jeho vůli. Klimatické podmínky, hlavně noční teploty, padali stále k nule, a velmi často i hodně pod nulu. Půda měla teplotu ještě hodně pod 10°C. To nejsou podmínky vhodné pro růst. Trávník se díky tomu dostal do stresu a díky vlhku a vysokým teplotám přes den se rozjela plíseň – padlí trav. Tak teď už znáte příčiny.
Doporučuji pro příští rok více trpělivosti se začátkem sezóny a hnojit i během zimy, obzvláště, když jsou takto mírné jako letos.
Tak a teď, co s tím? V první řadě posekejte trávník a snažte se odseknout napadané konce trav. Sekačku pak vydezinfikujte – horkou párou nebo dezinfekcí. Aplikujte postřik s draslíkem (např. TurfMixK+) nebo pohnojte podzimním hnojivem (např. Pure Autumn), v obou případech doplníte draslík. Postřik účinkuje samozřejmě rychleji v řádu minut/hodin, granulované hnojivo v řádu dnů.
A na co se zaměřit během roku, abychom udělali úplnou prevenci? Pravidelné celoroční hnojení, to už jsme si řekli. Další věc, co lze zlepšit, je odlehčení vegetačního profilu – aerifikací a pískováním. Nebo aspoň pouze častějším pískováním.
Spoluautor a foto: Andrea Koderová (TrávníkařiCZ.cz)
You must log in to post a comment.