Výzva: sběr dat z trávníku

Jsou věci, které bych o svém trávníku rád věděl přesně. Jednou z nich je, kdy přesně mám znovu pohnojit. Nechci hnojit zbytečně brzy (vyhazování peněz a škodím tím trávníku) a na druhou stranu nechci ani promeškat správný okamžik (opět škodím trávníku a šetřím na nepravém místě).

Inspiroval jsem se opět u greenkeeperů a mám pro Vás následující výzkum. Pokud by se povedl a to záleží čistě na Vás, ta by se jednalo o velmi seriozní akci, která by mohla jasně říci, které hnojivo jak působí a jak dlouho.

Když je trávník dobře pohnojen, tak roste jinak rychle, než když má nedostatek živin. Ale vzhledem k pestrosti druhů trav, které na trávnících máme, i pestrosti jednotlivých trávníků, co se místa, podloží, nadmořské výšky týká, tak nejde stanovit např. kolik kg, trávy má za týden přirůst.

A cílem výzvy je sledovat pravidelně kolik kg trávy mezi jednotlivými koseními přibylo. A jak to zjistíme? Jednoduše tak, že posekanou trávu zvážíme. A zvážíme jí po každém sekání. Souvislá řada čísel nám pak ukáže, kdy přírůstek od posledního sekání má vzrůstající tendenci a kdy se začne zmenšovat. Když se tato data dají do grafu, tak snadno zjistíte, kdy se blíží okamžik pro hnojení.

Připravil jsem podklady, které stačí vyplňovat. Mám dvě varianty, vědeckou (profi) a hobby.

Vědecká vyžaduje, aby sekání probíhalo v pravidelném intervalu např. každý třetí den… Tím bude měření probíhat v pravidelných intervalech, čímž dosáhneme jedné kontinuální křivky. Do grafu se zaznamenávají i informace typu – mokrá tráva, déšť, vertikutace apod.

Kdo by se chtěl do této profi výzvy zapojit, je vítán, akorát je potřeba vydržet aspoň do konce června. Účastník výzkumu není ničím limitován. V podstatě jen je tím, že by měl používat hnojivo na trávník. Ale i zde je dobré mít někoho kdo vůbec nehnojí, abychom měli srovnávací vzorek. A sekat aspoň jedenkrát týdně. Je jedno jakou sekačku máte, je jedno, jaké používáte hnojivo ( jen potřebujeme vědět název hnojiva) a je jedno v jakém stavu trávník je. Nemusím říkat, že čím více měřících míst bude, tím výsledné informace budou přesnější a všichni si z nich budeme moci vzít poučení.

Každý koš před vysypáním je nutné zvážit a následně sečíst celkovou hmotnost posekané trávy. Po celou dobu výzkumu se nesmí měnit výška kosení!

Tabulku pro zápis měření si můžete vytisknout a zapisovat ručně. Pak data přepíšete do přiloženého souboru v excelu. Už je tam připravený graf, takže sami hned uvidíte, jaký je u Vás průběh měření. Soubor excel pro stažení.

Hobby varianta je pro toho, kdo nechce podstupovat takto disciplinovaný proces. Může si měření udělat také, ale jen pro sebe. V excelu je druhý list Hobby, kde si zapisujete jen hmotnost posečené trávy pro jednotlivé dny sekání. Např. sekám dvakrát týdně středa a sobota, takže ve sloupcích, které jsou takto označené zapisuji pro dané dny naměřené hodnoty.

Hobby graf pak ukáže jednu (při sekání jednou týdně) nebo více křivek (při sekání vícekrát týdně), kde půjde vysledovat také trend, zda tráva roste rychleji a rychleji, nebo už naopak začíná růst zpomalovat a bude čas chystat další hnojení. Soubor excel pro stažení.

Postup vážení: samotné vážení můžete udělat formou digitálního mincíře, kde každý koš před vysypáním zavěsíte a zvážíte. Nebo můžete využít osobní váhy na kterou položíte plastovou bednu, do které trávu budete přesýpat. Nebo si s košem stoupnete na váhu sami. Samozřejmě při vážení je důležité odečítat hmotnost koše, resp. nádoby a pokud na ní stojíte i Vy, tak i vaší aktuální hmotnost. Věřím, že to je celkem jasné.

Náhledové obrázky jsou pouze ilustrační a neobsahují žádná věrohodná data, tak je prosím s ničím neporovnávejte. Data jsou tam předvyplněná, aby bylo vidět, co grafy zobrazují.

Soubor excel pro stažení.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..