Letošní mrazivá zima je pro nás velkou nadějí
Loňský podzim byl nejchladnější za poslední čtyři roky. Zima je jednoznačně také chladnější než v předchozích letech, kupříkladu o lednu meteorologové tvrdí, že byl nejchladnějším za posledních 10 let.
Co to znamená z pohledu trávníku a vlastně i celé přírody? Pevně věřím, že dlouhotrvající mráz vyčistí trávníky od škůdců a třeba i některých plísní. Například o Vánocích 2015 někteří z vás normálně sekali trávník. Letos jsme všichni seděli u kamen a popíjeli svařák a grog.
V grafu teplot můžete vidět, že prosinec 2016 byl o 4,5 °C chladnější než prosinec 2015. Obecně loňský rok byl celý chladnější. Každý pocítil, že prázdniny byly nejchladnější za poslední období, takže se trávníkům v létě dařilo lépe. Nebylo je potřeba tak chladit, rozuměj zavlažovat, jako o rok dříve.

Současně je z grafu srážek zřejmé, že se jednalo opět o velmi suchý rok. Ale právě díky nižším teplotám to nebylo tak citelné jako v roce 2015, kdy bylo hodně tropických dnů, ještě méně srážek a trávníky prahly před očima.

Průběh letošní zimy obecně meteorologové i zemědělci hodnotí jako normální zimu. Ano, nejedná se o žádný extrém, ale je vidět, že stačí pár let tepla a lidé si velmi rychle zvyknou na teplé zimy.
S druhou půlkou února pomalu přichází obleva a teploty se šplhají i k 10 °C. To je právě ten pravý čas doplnit do trávníku živiny, aby závěr zimy zvládnul bez útrap. Leta už používám pro toto předjarní hnojení holandské hnojivo Pure Autumn.
Trávník je po mrazivém prosinci a lednu zesláblý, živiny v půdě jsou spotřebované či vyplavené. Je potřeba dodat do půdy opět draslík, aby se podpořil růst kořenového systému. Kdo zkusí prvně hnojit v únoru, uvidí v půlce března, jak se trávník bude probouzet rychleji a mnohem lépe zregeneruje, pokud ho přeci jenom něco nepoškodí.
You must log in to post a comment.