Kornatka travní – proč a jak

Kornatka travní – Červená nitkovitost trav – Laetisaria fuciformis
Propadáte v létě panice? Máte najednou celý trávníky flekatý, i když se o něj staráte?
Nejspíš Vás navštívila nejedlá houba Laetisaria Fuciformis neboli Kornatka travní.
Jedná se o poměrně novou chorobu, která se velmi rychle šíří. Dá se dobře rozpoznat. Vytváří nepravidelné světle hnědé až slámovitě zbarvené skvrny s bílými, ale častěji růžovými chomáčky mycelia. Při větším výskytu se může trávník zbarvit do červena. Napadá všechny travní druhy. Nejvíce kostřavy červené, jílky vytrvalé a lipnici luční. Při vhodných podmínkách jsem ji viděla již v dubnu i v prosinci. Její největší výskyt je v období teplých slunných dní na sušších místech, i když publikace píší o místech stinných a vlhkých.

Kornatka přežívá na listech a ve stařině (plsti). Přenáší se vodou, pohybem lidí a zvířat, sekačkou a jinou mechanizací. Ochranou proti této chorobě je opět pravidelná péče – kvalitní střih, pravidelné hnojení (doporučené výrobcem daného hnojiva), pravidelné odstraňování plsti – vertikutace. Pokud toto vše děláte, přesto Vás Kornatka navštěvuje každý rok, asi Vás má ráda. Proto můžete použít biologický přípravek Armorex a uvidíte, že se Kornatka odstěhuje k sousedům.
Věděli jste, že je Kornatka travní zapsána v atlase hub?
Věděli jste, že Kornatek je více druhů? Kornatka masová, oranžová, dubová, jasanová, osiková, septocistidová.

A také Kornatka hnědá, žijící na zahradách po celé Evropě. Nymfy těchto brouků mají na zadních nohách ozubená kolečka, díky nimž mohou skákat rychlostí až 14 km v hodině. Takže, nebudeme používat chemii. Přece nezničíme nejrozšířenější vynález – ozubená kolečka !!!
Autor: Andrea Blagoevová
1 komentář: „Kornatka travní – proč a jak“
You must log in to post a comment.