Jak (ne)pečovat o trávník v letních parnech
Přátelé, obvykle se nevyjadřuji k radám ostatních, ale tohle už mě přizvedlo…
Jde o dnešní článek na Novinky.cz “Jak pečovat o trávník v letních parnech“, který skutečně svými radami může trávník ohrozit. Rady mohou být maximálně užitečné pro někoho, komu je trávník ukradený a seká trávník jednou za 14 dní až měsíc.
Článek je komerční prezentace to je jasné, ale to mi nevadí. Ale rady nesmějí být takové, aby zákazníka mohly poškodit. A to je to, co mi na tom hrozně vadí.
Tak si to projděme pod po bodu.
- “V parnech je nezbytné trávník zavlažovat. Časté letmé postříkání ovšem trávě k ničemu nebude. Voda se z povrchu a z vrchních vrstev půdy rychle odpaří. Účinek má důkladné zalití (cca 15 l na 1 m2) zhruba dvakrát týdně. Stejně jako u zbytku zahrady, i při zalévání trávníku platí, že jej zavlažujeme v době mimo největší vedra.”
Naopak právě v horkých dnech je potřeba zavlažovat mnohem častěji než je běžné. Klidně denně. A naopak krátké zapnutí závlahy na 1 minutu během dne trávníku prospěje, protože ho ochladíte. Ochladí se i vzduch a na zahradě bude lépe. Ta část, že je potřeba zavlažit do hloubky je v pořádku, ale když se během dne trávník spálí na povrchu, tak za tři dny ho důkladná zálivka zachrání, ale trávník stejně bude vypadat uschle. Zavlažování denně nebo obden, udrží zelený vzhled i během tropických veder. Dávka vody se může klidně zvýšit na 45 litrů vody týdně na metr čtverečný.
- “Důležitá je i výška sečení. „Výška sečení by v letních měsících měla být o něco vyšší než obvykle. Stébla nezkracujeme o tolik, jako mimo léto, travní listy by měly mít po sečení délku minimálně 3 – 4 centimetry. Tím umožníme trávě pohodlný průběh fotosyntézy a pažit bude hustý a zelený,” radí Radovan Bureš z českého zastoupení výrobce amerických sekačkových motorů, sekaček a dalších zahradních pomocníků Briggs&Stratton.”
U hustého trávníku není potřeba zvyšovat výšku během horkých dnů. Čím je trávník vyšší tím se teplota ve spodní části zvyšuje a spodní listy rychleji odumírají nedostatkem světla. Hustý trávník se hůř ochlazuje, protože vítr se hůře dostává mezi hustými stébly. Proto to ochlazování během dne. Délka listů trávy nelze změřit, proto se vždy “výška” trávníku uvádí ve výšce kosení – tudíž měřeno od podložky k noži, kde dochází ke střihu či useknutí stébla.
- “Když už sekáme, činíme tak mimo období poledního žáru. Ideální dobou pro sečení je večer, kdy je chladněji.”
Večer je nesmysl. Trávník je mdlý listy povadlé, tím hůře se list odděluje. Dojde u rotační sekačky k většímu žvýkání stébel, podobně to platí i pro vřetenové sekačky. Nejlepší ke kosení je ráno, kdy je trávník svěží a listy pevné.
- “Dobrým způsobem, jak trávník opět trochu ochránit před přílišným vysycháním a zároveň jej i ekologicky pohnojit, je mulčování. Tuto funkci nabízí už spousta sekaček. Namísto sběru posekané trávy do koše ji rozsekají na malé kousky a ty pak vmetou zpět do trávníku.”
Tak to je už otřepaný marketingový nesmysl, který už trošku zkušenějšího trávníkáře neosloví. Ale pro jistotu ještě vysvětlím. Mulčování je naprosto nevhodné pro okrasné trávníky. Hromadící se usychající kousky trávy ve spodní vrstvě trávníku vytváří plstnatou vrstvu. Ta brzy začne fungovat jako houba, která pohltí vláhu a nepustí jí ke kořenům. Stejně tak zabrání proudění vzduchu ke kořenům, který je ještě důležitější než voda. Listy trávy se rozkládají sami o sobě hrozně dlouho, takže efekt se nestačí dostavit. Mulčování je vhodné do ovocného sadu. - “Místo hnojení trávníku chemicky si na pozemku vyčleníme část pro kompost. Získáme místo pro likvidaci bioodpadu a zároveň zdroj kvalitního hnojiva nejen pro trávník.”
Tak používat na hnojení trávníku domácí kompost nedoporučuji! Jednak do kompostu dáte vše i plevel, takže pokud kompostování neproběhne správně, v domácích podmínkách na zahradě to je běžné, tak si do trávníku zanesete semínka plevelů. Druhá věc, nemáte pod kontrolou množství živin, které tím do trávníku dáte. Trávník má předepsaný doporučený roční přísun živin. Přehnojení i podvyživení trávníku škodí. Snažíme se dostat v péči o trávník maximum faktorů pod kontrolu, hnojení je navíc klíčový faktor, použitím domácího kompostu se kontroly vzdáváme.
Mým cílem není škodit společnostem účastněných na článku, každý se snaží zaujmout své zákazníky. Cílem je ochránit trávník před radami amatérů, které by ho poškodily. V důsledku je správná péče o trávník finančně méně náročná a výsledek je výrazně lepší.
Pane Šeno, ještě prosím o upřesnění k bodu:
1. Nespálím trávník byť minutovým zavlažením kolem poledne, vymetené oblohy a vysokých teplotách kvůli efektu lupy na listech s kapkami?
3. Kdy ráno máte namysli ? Ještě před zavlažováním, respektive po oschnutí trávníku/proschnutí půdy, aby se válcema a hlavně chodidlama půda zbytečně neutužovala, respektive tráva z promočené hlíny nevytrhávala? Tedy mezi 10 a 11hodinou a v době tropických dnů po sekání na 1minutu zavlažit?
Děkuji
Dobrý den, nespálíte, pokud na něj nepustíte horkou vodu.
Ráno by zavlažování mělo skončit do 6 – 7 hodin. Sekání kolem desáte ideál, záleží na rose i vlhkosti. Obecně nezavlažuji v den, kdy sekám. Takže pak jen počkám až oschne rosa a jdu na to. Po kosení nezavlažuji. Tráva se při kosení nesmí nikdy vytrhávat, ani když je mokro. Pokud se to děje, je problém někde jinde.
Snad jsem pomohl 🙂