Postavil jsem dům a jdu založit trávník

Koupě pozemku, stavba domu, vše máme dobře promyšlené. Ceny jsou ujednané, projekty běží, v lepším případě se dodavatelé snaží. Sem tam nějaký vícenáklad, musí se rozbít beton, zedníci nečekali , že tak rychle ztvrdne, musí se předělat podlaha, prasklo pod ní potrubí, které nikdy nemělo prasknout atd.

Už se blíží konec stavby, kolaudace za rohem. Ještě si vezmeme půjčku, ať ta kuchyň stojí za to. A je hotovo. Ta úleva. Ale už tušíme, že práce nekončí. Co děti mají si kde hrát? V tom blátě, které po stavbě zůstalo, to nepůjde, vždyť by nám umazaly tu novou drahou podlahu.

Rychle musíme založit trávník, ať se ten nepořádek netahá dovnitř. A brzy bude teplo, tak ať si můžeme na trávě grilovat. A teď se kolotoč roztáčí znova. Sice jsem si myslel, že založení trávníku není žádná věda, ale přeci jen to nechci odfláknout, hledám informace. Aha, tak to jsem nevěděl. Hmm, to je fakt. Poptám se ještě kolegů v práci. No jo automatická závlaha. A je nutná? Kolega v kanceláři říká, že jí má, že to je paráda.

Necháme si udělat rozpočet. Sakra 80 tisíc, to je raketa. Myslel jsem, že to bude o něco dražší než zadarmo. A kolik vody? Tak to bychom se nedoplatili. Tak si zažádejte u vodáren o druhý vodoměr a nebudete platit stočné, radí závlahář. No nic závlahu uděláme, ať se trávníku daří.

Za pár týdnů je závlaha v zemi. Sice to v tom jílu šlo špatně kopat, ale firma si s tím poradila. Rychle dva náklaďáky ornice. Jeden víkend v krvi a potu a je rozhrnuto. Skvělé, teď se nám hodí ta travní směs, co je v akci. Je zaseto. Pouštím závlahu. Je chladno, moc to neklíčí. Kurník, ta bouřka neměla být. Urovnávám vymletá koryta ve svahu od přívalového deště. Dosívám dokoupeným osivem a doplňuji balený substrát, aby rigoly nebyly vidět.

Začíná se zelenat, já začínám růžovět, žena má radost. Už se těším, až vyrazím se sekačkou.

Tak to je běžný postup, jak pracovitý synek k zahradě přišel. Prostě není síla, energie, informace a nakonec i chuť řešit trávník systematičtěji. Kdo by měl? Je jasné, že po dostavbě domu už chce mít každý klid, síly i peníze jsou na nule. Takže se nedá moc dělat. Ale právě v této fázi se udělá nejvíce chyb, které buď nejdou napravit, nebo je jejich náprava sakra drahá a bolestivá. Proto je lepší udělat provizorní řešení, než se stresovat se založením trávníku a za dva roky zjistit, že to je stejně špatně v lepším případě, v horším, že trávník neroste, je nemocný a netěší vás.

Pokud by přeci jen někdo chtěl stručný návod, jak postupovat zkusím tady něco nastínit.

1. V okamžiku kdy vybíráte architekturu domu, projektanta, vybírejte i zahradního architekta.
2. Když máte projekt domu, vyberte současně i firmu, která bude realizovat zahradu. Mnohdy je lepší si vybrat tři různé dodavatele – závlaháře, zahradníka, trávníkáře. Oni se totiž pak navzájem hlídají a vy se dozvíte mnohem víc. Projektant, architekt a zahradní architekt by měli vše ladit společně.
3. Nechte si udělat nabídky na realizaci od zahradnických firem již během stavby domu, ať máte představu, kolik by to stálo, když to bude na zakázku.
4. Během stavby si nechte udělat přípravu pro závlahu, případně vysaďte stromy a keře tam, kde nebudou překážet při stavbě. Čím dříve zakoření, tím dříve budou plnit svou funkci.
5. Pokud je realizace zahrady nad vaše finanční možnosti, najděte nouzové řešení a založení zahrady posuňte o rok, o dva. Do té doby trávník udělejte provizorní, jednoduše, levně, nebo jen sekejte, co tam poroste samo.
6. Během celé stavby domu omezte maximálně pohyb těžké techniky po pozemku. Zničená půda a udusané podloží již nikdy nezregenerují.
7. Po dokončení stavby nechte pozemek ubrat o 20 cm pod finální úroveň. Zničená a udusaná půda by stejně nebyla k ničemu.
8. Odizolujte trávník od záhonů folií, aby nedošlo mezi rostlinami a trávníkem k boji o živiny a vodu. Zvažte drenáž pozemku.
9. Založte trávník z křemičitého písku nebo písčitého substrátu. Vyvarujte se navážkám, ornicím.
10. Pokud se ornici nevyhnete, rozhrňte jí a nechte několik měsíců obrůstat plevelem. Průběžně ho likvidujte neselektivním herbicidem.
11. Až budete mít dost sil a chuti začněte se založením a péčí o skutečný trávník. Do té doby sbírejte informace, prověřujte dodavatele.
12. Pak takto založená zahrada může dobře fungovat 20 i 50 let.

Není nikde psáno, že profesionál vám založí trávník správně, k vaší dlouhodobé spokojenosti. Proto buďte obezřetní a pozorní k Vašim dodavatelům. I založení trávníku svépomocí může přinést radost a potešení z dobře odvedené práce a výsledek může předčít lecjakého profesionála. Informace rozhodují.

Nejde jen o technologii samotného založení trávníku (vrstvy, osiva, substráty…), ale jde i o management celého procesu, tam obvykle dojde k nejvetším chybám a finančním ztrátám.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..