Vertikutace trávníku

Přátelé, malá poznámka k vertikutaci. Někdy je méně více. Každý zásah do trávníku musí mít jednoznačné opodstatnění a prokazatelný přínos pro trávník.

I vertikutace může být zbytečná, i vertikutace může ublížit. Můžete trávník prořezávat 10x ročně a bude to v pořádku a pro trávník prospěšné (např. u golfových greenů).  Ale můžete udělat vertikutaci 1x ročně a zrovna tím trávníku ublížíte.

Vysvětlím podrobněji, abyste mohli se svými zahradníky vést diskuzi. Pokud je trávník extrémně hustý a velmi zatěžovaný podobně jako golfový green, má častá vertikutace jednoznačný význam a prospěch. Čím je trávník hustší, tím jí trávník více potřebuje.

Máte-li louku, nedává vertikutace žádný smysl. A to z důvodů, že vyhrabete i semínka rostlin – bylin, které se musí vysemeňovat, aby vám louka i další rok kvetla. Pokud máte trávník na zahradě a je velmi řídký, není tam žádná travní plst, tak nemá smysl dělat vertikutaci každý měsíc, stačí třeba 2x ročně. Ušetřené peníze a energii věnujte třeba do lepší zálivky, nebo hnojiva, případně sekačky.

A kdy vertikutace může škodit? Pokud jste nedávno vyseli nebo doseli. Ale také v případě, že je trávník velmi mokrý a řídký, během vertikutace ho rozbahníte, udusáte, poškodíte. To je právě ten případ, kdy má větší smysl vertikutaci odložit či úplně vynechat.

Pamatujte si: že základ péče o trávník tvoří KOSENÍ, HNOJENÍ, ZAVLAŽOVÁNÍ, dokud nemáte toto zvládnuté na maximum, nemá smysl řešit cokoliv jiného.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..