Kornatka – suché fleky v trávníku

Máte-li pocit, že se v trávníku objevují kulaté suché fleky, tak zvyšte svou pozornost. Jedná se pravděpoodbně o plíseň kornatku, její aktivní část má narůžovělé chomáčky. Když to budete chtít řešit cestou českého lekařství a podíváte se na diskuze ke kornatce na jiných doskuzních fórech, tak skončíte  v zahradním centru s košíkem plným fungicidů, které v krtákém intervalu nacpete do trávníku. Řešíte, jak odstranit důsledek nikoliv příčinu!

Protože vás chci navést na systematickou cestu řešení trávníku, která v důsledku bude vyžadovat téměř nula chemických postřiků a přitom bude trávník zdraví, musíme samozřejmě vykročit na začátku na tu pracnější cestu.

Takže hledejme příčiny, téměř vždy to je kombinace několika příčin současně. Kornatka je vždy na slunném sušším místě. Téměř vždy je kornatka na místě s méně živinami.

Kornatka je v trávníku, protože je trávník slabý, něco mu chybí, nebo přebývá. Pokud by byl trávník v ideální kondici, plísním a jiným patogenům odolá. Pracujte na jeho systematickém posilování.

Postup:

  1. zkontrolujte ostrost sekačky – nabroušením nic nezkazíte
  2. přidejte závlahu na inkriminovaném místě
  3. aplikujte hnojivo granulované (Sport&Golf), pro rychlejší efekt i tekuté (Chelát železa 8%)
  4. proveďte minimálně v místě kornatky aerifikaci – propíchání půdy, aby se voda i vzduch dostali ke kořenům
  5. “uschlá” tráva po kornatce sama již nezezelaná, proto je potřeba jí vyhrabat, postižená místa případně dosít
  6. pokud je kornatka “hodně rozjetá” a neustále se šíří, lze použít přírodní lék Armorex, kterým se udělá postřik a po 10 dnech se opakuje.

Neřešte symptomy, ale příčinu!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..