Trávník není nikdy hotový

Pro všechny perfekcionisty mám radu, která by měla posloužit k ochraně jejich duševního zdraví. Úvodem musím říct, že naši zákazníci, ať na vřetenové sekačky či na péči o trávníky, jsou perfekcionisté. Což znamená, že když zákazník se mě snaží varovat a říká slova typu “jsem puntíčkář”, “možná to přeháním”, “asi chci moc”, “doma mě mají za blázna”…, tak vím, že to je “můj” člověk. Ano jsem rád za náročné klienty, protože především ti nás posouvají dál.

A teď už k té radě. Živý organismus (i trávník) žije v určitém prostředí. To prostředí lze vyjádřit křivkou “tzv. Nohavicou teorií alkoholového kopce”, kde na vrcholu není break point “bod zvratu”, ale OPTIMUM pro život. Směrem dolů je vyjádřeno protředí horší pro život a od jisté úrovně je to již stresové prostředí, které organismus ničí nebo mu neumožňuje se dále množit.

A protože málo co se na trávníku projeví ihned, tak vlastně každý zásah, nebo přírodní vliv má nějakou dobu než se projeví a i dobu účinnosti. Proto je velmi těžké poznat, kdy jste dosáhli optima. A i kdyby jste to poznali, tak klima vám to okamžitě zase změní.

Proto neočekávejte od trávníku, že ho uděláte a bude hotový na 10 let. Trávník není nikdy hotový – to si vltučte do hlavy, napište si to na zeď v garáži, dejte si to do upozornění v telefonu na každou sobotu v 9 ráno… Nečekejte od toho nic než práci do konce života. Když budete velmi dobří budete s kvalitou trávníku jemně oscilovat kolem optima. Když budete pečovat o trávník nesystematicky budete s kvalitou lítat z levého extrému do pravého extrému a uspokojivého výsledku se nedočkáte. Nenervujte se kvůli trávníku, nenadávejte mu, nemlaťte se sekačkou! Péče o trávník je relax, duševní očista, je to meditace, kde poznáte, že příroda si život nenechá vyrvat z rukou nijak snadno, vytváříte symbiozu mezi tím co chcete vy a co umožní příroda.

Pokud z trávníku chcete mít šampiona, tak k němu tak přistupujte. Promyslete, zda to co pro něj děláte, je to nejlepší. Např. nejlevnějším hnojivem z chemičky nedosáhnete kvality šampiona, tupou sekačkou ho tak akorát trýzníte, atd…

Perfekcionisto, budeš-li dobrý, bude ti práce s trávníkem ubývat, a udržet jemnou oscilaci kolem OPTIMA bude snadnější, ubude nervů a stresu, přibude radosti a potěšení z výsledku i pochval od rodiny a přátel. Pro mě osobně je cíl splněn, když mi zákazník řekne, že mu trávník někdo pochválil, že někdo užasl nad tou hustotou. Mise možná.

2 komentáře: „Trávník není nikdy hotový

  1. Hezky napsane. Kazdy si na travniku musi najit to sve. Sekani travy je nekdy rehole ale je to taky uzasny relax kdyz se seka pravidelne. Nez sedet jeste po praci u pocitace a zase pracovat tak si vezmu sluchatka a volnou chuzi se hodinu bosy prochazim po travniku. Bez pocitace, bez mailu, bez telefonu. Dvakrat az trikrat za tyden hodina jen pro mne. A kdyz k tomu lehce mrholi ci prsi tak si vezmu boty a opakuji si ze neexistuje spatne pocasi ale jen spatne obleceni. Relaxovat venku se da za kazdeho pocasi.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..