My čekali jaro…

Dnes začíná kalendářní jaro, ale příroda má ještě zimu. Tento týden napadl u nás třikrát sníh. Což v druhé půlce března může vypadat zvláštně. Pravda je taková, že výrazné ochlazení po 15. březnu není nic výjimečného.

Otázka zní, co se bude dít dále. Bude zima trvat do půlky dubna? I to se v posledních deseti letech stalo, nebo přijdou rovnou dvacetistupňová tepla a jaro vtrhne plnou silou a bude tři týdny bez srážek? I to se nedávno stalo.

Jaro na trávníku začíná až teplota půdy má nad 10°C.

Příští víkend už má být teplý, takže věřím, že jaro na sebe už nenechá čekat. Co to znamená pro trávník? Můžete trávník opět lehce shrabat a vyčistit. Pokud bude předpověď na dalších 10 dní teplotně vzrůstající, tak už lze pohnojit hnojivem Sport&Golf. Toto hnojivo má nástup účinku cca 5 dní, takže se to vše krásně sejde, jeho účinek a i vzestup teploty půdy.

Právě teplota půdy je klíčový a jediný faktor, kterým se lze řídit. Tráva začíná vegetovat až v okamžiku, kdy se teplota půdy v horních 5 cm pod povrchem dostane nad 10°C. V ten okamžik, už bude pěkně růst a lze považovat sezónu za zahájenou.

Pozor na velké rozdíly mezi zastíněnými místy a slunnými. Ten rozdíl může činit klidně i 10°C. Tím je dáno, že trávník na severní části zahrady bude třeba o 14 dní opožděný, oproti místům na jihu pozemku.

Pokud se teploty budou dál šplhat nahoru, je dobré aplikovat i postřik chelátem železa (Fe 8%), kterým posílíte růst, podpoříte zazelenání trávníku a současně s ním můžete i zlikvidovat mech, kterého je letos opět dost.

Vertikutaci skutečně dělejte až bude trávník v plném růstu, což bude asi až kolem 15. dubna. Do té doby vertikutací nic nezískáte, naopak můžete způsobit zbytečné zaplevelení trávníku hlavně lipnicí roční.

PS: Tak se omlouvám, zjistil jsem, že jaro začíná již dnes dopoledne 🙂

Využijte náš bezplatný online kalendář v Google Calendar.

Jak získat trávníkářský kalendář?

Stačí jedna věc, zaregistrujte se na www.sena.cz/registrace a po přihlášení uvidíte v horním menu odkaz Kalendář, kde bude položka Trávníkářský kalendář online. Stačí se registrovat a po registraci bude zdarma ke stažení. Přečtěte si prosím důkladně jeho popis v eshopu (návod na stažení). Kalendář neobjednávejte, lze ho stáhnout přímo z detailu produktu zdarma!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..