Manuál k trávníku

Nyní mám pro všechny to nejlepší, co asi na českém trhu existuje, pro amatérské i profesionální trávníkáře – přehledné informace, návody.

Přes deset let sbírám Vaše dotazy, celou dobu bedlivě sleduji, co Vás zajímá. Přestože se postupem času Vaše znalosti rozšiřují, stále noví a noví trávníkáři řeší to, čím si jiní už prošli třeba před třemi lety. Vytvořili se jakoby skupiny, které řeší obdobné věci na základě jejich zkušeností a znalostí.

Začátečníci řeší, co vlastně péče o trávník obnáší, jak založit trávník, jak položit koberce, jakou vybrat trávu, jak sekat, jak hnojit, jak zavlažovat trávník. Tato skupina z Vás je na začátku trávníkářských zkušeností a teprve se budete postupem času učit.

Skupina pokročilých, kteří už mají trávník dlouho a doposud se jim dařilo ho udržovat v dobré kondici, ale poslední dobou se kvalita trávníku zhoršila a jejich zkušenosti na identifikaci a vyřešení problému nestačí. I v této skupině je velký prostor se toho hodně naučit. Mnohdy i po letech se ukáže, že tito zkušení trávníkáři špatně kosí, mají nevhodně nastavenou závlahu, nebo nehnojí pravidelně.

Amatérští experti, řekl bych, že to je skupina, která mě sleduje už mnoho let a většinu blogu má dobře nastudovanou. Mají skvělé teoretické znalosti, snaží se v rámci možností dodržovat všechna hlavní pravidla. Péče o trávník je relax a jsou rádi za každou úplně novou informaci, která jim lépe pomůže pochopit ekosystém trávníku. Tato skupina má po většinu roku trávník v perfektní kondici a ladí už jen detaily. Mnohdy i skvělý trávník se rozhodnou založit úplně znova podle mých doporučení. A ejhle, z voraniště je za dva měsíce zase perfektní pažit. Sebedůvěra ve své schopnosti a znalosti je na vysoké úrovni. Velice rádi se o své zkušenosti dělí se soudy a přáteli.

Pro každou tuto skupinu mám dost užitečných rad, které se však na blogu mísí a ne každý dokáže rychle najít přesně tu informaci nebo postup pro svou situaci. Proto třeba dostanu 20 dotazů za den, jestli už je čas na vertikutaci. Pokud byste blog četli pozorně, případně použili vyhledávání, určitě odpověď najdete. Ale rozumím, že je jednodušší se zeptat. Bohužel nemám ale tolik prostoru odpovídat v reálném čase. Takže, když je práce a dotazů moc, může trvat několik dní, než s k Vašemu dotazu dostanu.

Abych toto eliminoval, sepsal jsem trávníkářský manuál, který obsahuje 95% informací, které k trávníku potřebujete – v podstatě je to blog MilujuSvůjTrávník v kostce. Celkem se jedná o 13 manuálů, které jsou tematicky zpracované. Od založení trávníku, přes jeho dospívání až po jednotlivé práce. Každé téma má jen 24 bodů a je na jednom listu. Celkem tedy přes 300 rad, informací a přesných postupů. Je to to nejlepší, co jsem nyní byl schopný pro Vás vytvořit.

Dlouho jsem přemýšlel, o formě, jak informace, které si žádáte, k Vám dostat v co nejsrozumitelnější formě. Až letos jsem našel i formu, z které jsem skutečně nadšený – manuál na A4.

To znamená, kdo nemá čas hledat na blogu, nebo čekat až mu odpovím na dotaz, může si koupit za pár korun manuál, který potřebuje, nebo rovnou všechny najednou. A za pár hodin po zaplacení mu manuál doručíme mailem.

A garantuji, že i vy, kteří máte tento blog v malíku, si tam najdete informace zcela nové a z mého pohledu klíčové pro pochopení života trávníku.

Manuály nejsou kniha, nečekejte tedy rozsáhlé texty, je to pouze bodová a stručná hutná forma. U některých témat by bylo samozřejmě potřeba i více bodů než 24. Dobře jsem zvážil, které informace a rady jsou hlavní, a které už jsou jen doplňkové, abych ve finále z manuálu neudělal skoro knihu, kde se budou konkrétní informace hůře hledat.

Jinak na okraj pro Vaše info, moje rozepsaná kniha má štěstí, že jsem jí vloni nedokončil, protože letos jsem si zásadně rozšířil obzory o životě v přírodě a mnoho věcí mi začalo dávat větší smysl a zapadat do sebe. O to bude kniha bohatší a pro Vás ve finále objevnější. Ale kdy bude hotová, to sám nevím.

Ale zpátky k manuálům. Jaká témata manuály obsahují?

 • Obecné rady k péči o trávník – Manuál 10
 • Založení trávníku kobercem – Manuál 00A
 • Založení trávníku výsevem – Manuál 00B
 • Sekání rotační sekačkou – Manuál 01A
 • Sekání vřetenovou sekačkou – Manuál 01B
 • Okraje trávníku – Manuál 02
 • Hnojení trávníku – Manuál 03
 • Zavlažování trávníku – Manuál 04
 • Vertikutace trávníku – Manuál 05
 • Výsev a dosev trávníku – Manuál 06
 • Postřiky trávníku – Manuál 07
 • Aerifikace trávníku – Manuál 08
 • Péče o nový trávník – Manuál 09

Manuály si lze koupit jednotlivě od 49 Kč, nebo jako celek za zvýhodněnou cenu 499 Kč v Šena shopu zde.

Věřím, že trávníkářských manuálech skutečně najdete v dobré formě to, co vědět potřebujete a žádné zbytečnosti, které Vás jen oberou o čas.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..