Jak založit trávník – stručný popis

Pro začínající trávníkáře jsem sepsal jednoduchý manuál, jak upravit půdu pro nový trávník. Příprava podkladu pro trávník by měla začít tím, že daný prostor uberete zhruba o 20 cm pod finální požadovanou úroveň. Zničená či udusaná hlína je špatná půda pro založení trávníku. Ideální podloží pro trávník je písčitý substrát (klidně mix ornice a křemičitého písku), poměr může být od 1:9 po 9:1 nebo čistě křemičitý písek (varianta pro pokročilé trávníkáře se zkušenostmi) s půdními vylepšovači Mycoprim a Biovin, případně zeolit.

Půdní sondýrka
Půdní sondýrka

Pokud z nějakého důvodu musíte zůstat u ornice či navážky a nikam nespěcháte, nechte pozemek několik měsíců zarůstat plevelem, který pravidelně likvidujte sekačkou se sběrem.

Pro zdravý trávník je ale výrazně lepší lehčí půda, teda ta s velkým podílem písku, který umožní kořenům růst do dostatečné hloubky, minimálně 15, ale klidně i 25 cm a více centimetrů.

Směs biovinu a zeolitu v sypacím vozíku
Směs biovinu a zeolitu v sypacím vozíku

Nejprve začněte srovnáním terénu, aby všude kopíroval finální podobu, na kterou budete vrstvit materiál zhruba ve stejné výšce. Každá vrstva musí být středně zhutněná trávníkovým válcem. Do každé vrstvy je vhodné přimíchat půdní vylepšovač, který zajišťuje zdravý rozvoj i život kořenového systému a půdy. Dobré zkušenosti mám s kompostem z vína Biovin. Poslední vrstvou upravte terén do požadované podoby s ohledem na možnosti vaší sekačky a příprava půdy pro výsev trávníku je hotová.

PS: Tento postup je velmi zběžný a mnoho detailů v něm není zahrnuto. Každý způsob založení trávníku má své výhody i nevýhody. Obecně ten, který vede k rychlému výsledku, nevede k dlouhodobému výsledku, a ten co vede k dlouhodobému výsledku není zase rychlý a levný. 
Sledujte blog a určitě se brzy objeví článek, kde založení trávníku bude popsáno detailně včatně všech výhod a nevýhod.

Tomáš Šena

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..