Bylo počasí v roce 2017 extrémní?

Graf průměrných měsíčních teplot 2013 - 2017
Graf průměrných měsíčních teplot 2013 – 2017
Graf průměrných měsíčních a ročních srážek 2013 – 2017

Teplota a srážky mají přímý vliv na kvalitu a vitalitu trávníků. Proto pravidelně sleduji průměrné měsíční teploty a  srážky. Dneska přináším rekapitulaci za rok 2017.

V roce 2017 jsme ve středních Čechách měli šest měsíců, které byly teplotně extrémní z posledních pěti let. Navíc k tomu byly tři měsíce, které byly srážkově nejbohatší nebo nejchudší za stejné období.

Měsíce leden, duben, červenec a září byly nejchladnějšími za posledních pět roků, kdy si teploty zapisuji do grafu (zdroj ČHMI).  Leden byl skutečně extrémní, protože obvykle bývá v lednu průměrná teplota kolem nuly, ale vloni v lednu byl průměr -5°C. Pravdou je, že díky tomuto chladnému lednu jsme pak během sezóny měli méně starostí s plísněmi trávníků.

Asi většina si ještě pamatuje skutečně ošklivé září – chladné a deštivé. To bylo o 4,4°C chladnější než září v roce 2016.

Na druhou stranu květen a červen byly nejteplejší. Červen byl teplejší o více než jeden stupeň oproti roku 2016. Celkově však byl rok 2017 teplotně průměrný za sledované období.

Zajímavé je, že duben je rok od roku chladnější, a naopak květen je zase rok od roku teplejší.

Celkové srážky byly druhé nejvyšší od roku 2013. Duben byl srážkově extrémní s úhrnem 71 mm, což je dvakrát více než je v dubnu obvyklé. A hned následující květen 2017 byl zase mezi květny posledních let nejsušší.  A přestože byl říjen velmi teplý, tak byl srážkově nejvydatnější za pět let.

Tak uvidíme, jak počasí rozdá trávníkářům karty v roce 2018.
Připravit svůj trávník, aby extrémy počasí přežil v nejlepší kondici, můžete pomocí přípravků a vybavení v eshopu ŠENA.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..