Žízeň je veliká, život mi utíká…

Tato slova slavné písně si asi tento víkend bude zpívat lecjaký trávník. Nikoli z nadbytku “pití”, ale z jeho nedostatku.

Uvědomte si, že co fungovalo vloni, letos fungovat nemusí. Pokud jste vloni měli závlahu nastavenou na nějaký režim, tak letos je tento režim nedostatečný. Jenom v Praze je od začátku roku o 25% méně srážek, než je dlouhodobý normál. Suchá zima a velmi suché jaro dávají nejen trávníkům zabrat.

Pokud je trávník přischlý, a nemusí to být v celé ploše, stačí lokálně, současně má málo živin, tak to jsou ideální podmínky pro rozšíření travní plísně oficiálně zvané Červená nitkovitost trav (dříve Kornatka travní).

Nebojte se a pusťte závlahu jednou pořádně. Klidně nechte zavlažovací cyklus opakovat 3x, 5x za sebou. Uvidíte, že díky tomu přečká trávník horké dny bez úhony a následující týden bude mnohem svěžejší a zdravější.

 

 

2 komentáře: „Žízeň je veliká, život mi utíká…

 1. Zrovna jsem nad tím přemýšlel. Máte nějakou empirickou hodnotu, kolik vody by se mělo trávníku dostávat? Mám dnes docela dobrý přehled díky srážkoměru na meteostanici, kolik vody dostane trávník z deště a podle toho bych rád upravil množství závlahy, abych dodával tu chybějící část. Mám dnes závlahu zcela pod kontrolou centrálního řídícího systému, tak si to dokáže i vypočítat sám – jen nevím kolik litrů na m2 vody je optimální a jaká je závislost této hodnoty na teplotě.
  Dá se na to nějak uspokojivě odpovědět?

  Obecně platí pravidlo, že by se závlaha neměla pouštět příliš často a krátce, protože si kořeny trávy zvyknou brát vodu z povrchu a tak je pak kořenový systém trávníku “mělký”. Takže raději měně často ale více.
  Co to ale znamená? 2x týdně, 3x týdně? Na jak dlouho? 5, 10 nebo 15 minut na sekci? Platí to i ve velkých vedrech nebo tam se musí zavlažovat každý den?
  Platí, že závlaha by měla být brzo ráno a né večer, aby nebyla tráva přes noc mokrá? je mi jí vždycky líto po tropickém dnu, že místo abych jí dal vláhu hned po setmění a musí čekat až do rána ….

  Vím, že je to hodně otázek, ale když už jste to nakousl …. 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..