Plevelná tráva – likvidace

Je běžné a smiřte se s tím, že se v trávníku objevují plevelné trávy, které kazí vzhled i narušují systém kosení. Pokud si je tam nezanesete sami krmením pro ptáky, nebo zeminou z kompostu, tak se tam klidně dostanou ptačím trusem, ale nejpravděpodobněji přirozenou cestou – náletem z okolí.

K jejich likvidaci lze přistoupit dvěma cestami:

  1. mechanicky
  2. chemicky

Mechanicky: trávník často prořezávejte (vertikutujte), tím odříznete odnože a listy těchto trav a tím jim komplikujete rozvoj. Pokud se vám nechce dělat kompletní vertikutace, tak stačí, když si vezmete okrajovač okrajů nebo nějaký nůž, a plevelnou trávu rozseknete nebo rozříznete do hvězdy, to znamená, že středem drnu projdou tři řezy. Tato ruční metoda je rychlá a lze použít kdykoliv. Plevelné trávy nikdy nevydloubávejte. Dloubáním si uděláte do trávníku ďůlky, které se jen těžko srovnávají. Po letech byste měli trávník jako tankodrom. Rozseknutá tráva sama odumře, nebo výrazně zpomalí růst a na její místo se natlačí původní druhy, které jste seli.

Chemicky: to je výrazně rizikovější metoda, proto doporučuji jí dělat pouze ve střízlivém stavu a bez dětí a zvířat na zahradě. Spočívá v tom, že si do plechovky namícháte totální herbicid (např. Roundup, Touchdown…). Pak si vezmete tyčku o průměru cca 1 cm, na její konec přidrátujete pevně houbičku nebo na několikrát přeložený hadřík. Takže budete mít něco jako dlouhou paličku na buben. Pak už je postup jednoduchý, houbičku na tyčce namočíte v plechovce, nesmí odkapávat, a klepnete houbičkou do středu plevelné trávy. Tak postupujete od rostliny k rostlině. Pozor, nekřižujte již ošetřená místa. Na podrážkách lze snadno herbicid přenést i na místa, kde způsobíte katastrofu. Proto si cestu trávníkem přesně naplánujte. Opět až tráva zaschne, tak jí nevydloubávejte, nechte jí úplně odumřít, okolí toto místo zaroste samo.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..