Vyšlapaný trávník

Zhutnění trávníku si nejčastěji způsobíme sami. Prioritně jsme na začátku trávník založili do ornice a jílu, místo abychom ho založili do písčité půdy či substrátu. Golfové greeny se zakládají do směsi, která obsahuje až 80% písku.

Domácí trávník, který není vystaven takové zátěži, nemusí mít až tolik písku, ale rozhodně by podíl pískové frakce měl být zřetelný. Pokud není, tak se stane, že v místech, kde hodně chodíte, nebo pravidelně jezdíte se sekačkou s kolečky, nebo tudy vozíte kolečka se dřevem, nebo tudy běhá pes…, se trávník zhutní a začne řídnout.

Takové místo poznáte, že je prostě půda při chůzi pod nohama tvrdší. Můžete použít i obyčejné vidle či rýč. Zkuste ho zapíchnout do trávníku v místech, kde se vůbec nechodí a v místě, kde chodíte nejvíce. Uvidíte ten rozdíl. Často se stane, že ani půdní sondýrku nemohu zapíchnout hlouběji než 2 cm!

Vyšlapaný trávník

Vyšlapaný trávník v extrémních podmínkách veřejné zkratky

Obrázek ukazuje, co se stane, když trávník sešlapete totálně. Udělá se prohlubeň s povrchem tvrdým tak, že se ani kapka vody nevsákne, což vede k uschnutí trávy, která se pak snadno vyšlape. A při velkých deštích se v těchto místech dělají kaluže a voda tam stojí dlouho. A pod vodou tráva také neroste.

Trávník je k tomu, aby se používal. Ale pokud se používá nadměrně, je potřeba mu to zase vrátit, aby mohl i dále dobře prosperovat. Pokud chodíte po trávě kolem domu a máte vyšlapanou cestičku, zkuste příště jít pokaždé o pár cm vedle. Případně si dejte do cesty nějakou bezpečnou překážku (např. zapíchněte proutek), abyste si změnu trasy uvědomili včas.

Je-li nutné vozit nějaký materiál na kolečku přes trávník, zkuste použít prkna, která na trávník položíte a jezdíte po nich. A pokud není jiné řešení, než trávník ujezdit, vezměte aspoň vidle a po akci ho propíchejte, aby se mohl lépe zregenerovat. Některé zásahy do trávníku (především do půdy) jsou nevratné, a mnoho jich je těžko vratných. Myslete na to a ušetříte si starosti a peníze.

Reklamy
Označeno tagem

2 thoughts on “Vyšlapaný trávník

  1. Pavel Dobeš napsal:

    A jak takovy travnik opravit? Da se nejak jednoduse do travniku zapravit pisek, kdyz puvodni zaklad travniku byl jilovity?

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: