Vyšlapaný trávník

Zhutnění trávníku si nejčastěji způsobíme sami. Prioritně jsme na začátku trávník založili do ornice a jílu, místo abychom ho založili do písčité půdy či substrátu. Golfové greeny se zakládají do směsi, která obsahuje až 80% písku.

Domácí trávník, který není vystaven takové zátěži, nemusí mít až tolik písku, ale rozhodně by podíl pískové frakce měl být zřetelný. Pokud není, tak se stane, že v místech, kde hodně chodíte, nebo pravidelně jezdíte se sekačkou s kolečky, nebo tudy vozíte kolečka se dřevem, nebo tudy běhá pes…, se trávník zhutní a začne řídnout.

Takové místo poznáte, že je prostě půda při chůzi pod nohama tvrdší. Můžete použít i obyčejné vidle či rýč. Zkuste ho zapíchnout do trávníku v místech, kde se vůbec nechodí a v místě, kde chodíte nejvíce. Uvidíte ten rozdíl. Často se stane, že ani půdní sondýrku nemohu zapíchnout hlouběji než 2 cm!

Vyšlapaný trávník
Vyšlapaný trávník v extrémních podmínkách veřejné zkratky

Obrázek ukazuje, co se stane, když trávník sešlapete totálně. Udělá se prohlubeň s povrchem tvrdým tak, že se ani kapka vody nevsákne, což vede k uschnutí trávy, která se pak snadno vyšlape. A při velkých deštích se v těchto místech dělají kaluže a voda tam stojí dlouho. A pod vodou tráva také neroste.

Trávník je k tomu, aby se používal. Ale pokud se používá nadměrně, je potřeba mu to zase vrátit, aby mohl i dále dobře prosperovat. Pokud chodíte po trávě kolem domu a máte vyšlapanou cestičku, zkuste příště jít pokaždé o pár cm vedle. Případně si dejte do cesty nějakou bezpečnou překážku (např. zapíchněte proutek), abyste si změnu trasy uvědomili včas.

Je-li nutné vozit nějaký materiál na kolečku přes trávník, zkuste použít prkna, která na trávník položíte a jezdíte po nich. A pokud není jiné řešení, než trávník ujezdit, vezměte aspoň vidle a po akci ho propíchejte, aby se mohl lépe zregenerovat. Některé zásahy do trávníku (především do půdy) jsou nevratné, a mnoho jich je těžko vratných. Myslete na to a ušetříte si starosti a peníze.

2 komentáře: „Vyšlapaný trávník

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..