Zavlažování – spuštění závlahy
Je nejvyšší čas odzimovat závlahu trávníku. Tím nemyslím pouze přepnutí ovladače z OFF na ON.
Správné odzimování závlahy by mělo zahrnovat:
1. Vyčištění hlavního filtru
2. Vyčištění či výměna všech malých filtrů v postřikovačích
3. Oříznutí drnu kolem trysek (tráva je schopná prorůst kořeny až dovnitř postřikovače
4. Kontrola správného nastavení trysky (správní výseč, směr, dostřik)
5. Výměna baterie v regulátoru
6. Nastavení správného času a data na regulátoru
7. Kontrola dešťového čidla, zda funguje
8. Správné naprogramování
9. Otestování – nechat proběhnout jeden cyklus
Správné naprogramování, to je klíč k úspěchu funkčnosti celé závlahy, pominu-li správné naprojektováni. Správně naprogramovat závlahu není vůbec jednoduché a chce tomu věnovat dostatek času a pozornosti. Víme, že umělou závlahou doplňujeme do trávníku cca 1/2 celkové potřeby trávníku. Druhá polovina jsou přirozené dešťové srážky.
Než začnete programovat: připravte si srážkoměry, ideálně tři kusy. Ty zapíchejte na klíčová místa vašeho trávníku. Klíčová místa jsou ta, kde je trávník nejdůležitější, kde se objevují v průběhu roku nějaké potíže… Pak spusťte manuálně závlahu sekci po sekci. Každou sekci spusťte na 5 minut. Po proběhnutí každé sekce závlahu vypněte a dojděte odečíst ze srážkoměru, kolik mm vody do něj nastříkalo. Tuto hodnotu si poznamenejte ke klíčovému bodu. Srážkoměry vylejte a dejte zpět. Pak spusťte druhou sekci a celý proces po 5 minutách opakujte. Tím získáte údaj, kolik mm nastříká z každé sekce do konkrétního místa za 5 minut.
Může se stát a je to celkem obvyklé, že do jednoho místa stříkají 2, 3 či více sekcí. To znamená, kdyby každá nastříkala 5 mm za 5 minut, tak ze tří sekcí tam padne během jednoho kompletního zavlažování 15 mm vody. Tam, kde stříká jenom jedna sekce, padne třeba jen 5 mm. A to když si vyhodnotíte, tak už uvidíte, že někde je vody 2x či 3x více než jinde. A pokud k tomu nejsou objektivní důvody (extrémně slunečné místo, stromy v okolí…), tak je to špatně.
Nastavení je potřeba udělat tak, aby do každého místa padalo rovnoměrné množství vody. V době, kdy občas prší, se špatně nastavená závlaha nemusí nijak zásadně projevit, ale pokud nastane dlouhodobější sucho (jako v červenci 2013), tak už problémy začnou. Obvykle se ukáže plíseň kornatka, která dokáže rychle zdevastovat i velkou plochu.
Upravte tedy čas pro jednotlivé sekce, aby ve výsledku bylo všude stejné množství vody. Pak už stačí na regulátoru nastavit dny a čas závlahy. Zavlažujte ráno po páté hodině a zavlažujte jenom 3 – 4 týdně. Týdenní dávka pro trávník by měla být kolem 35 litrů (35 mm) na m2. Při třech cyklech týdně to je cca 12 litrů (12mm)/m2 na jedno zvlažování.
Pokud nastane vlhčí období, nebo není takové teplo, stačí ubrat na celé závlaze funkcí sezonní úprava (%), kde ze standardních 100% uberete např. na 70% a naopak při velkých teplech zase přidáte klidně na 150%. S nastavením jednotlivých sekcí už nehýbáte, pokud není důvod ještě někde přidat nebo ubrat.
Potřebujete kalibrovat závlahu?