Aerifikace trávníku

Provzdušněním trávníku se myslí, především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo aerifikace. Někdy si laici, zaměňují aerifikaci s vertikutací, která sice trávník také provzdušní, ale není to její hlavní úloha.

Právě aerifikace lze paralelně přirovnat k orbě na poli. Zemědělci na konci sezóny pole přeorají, aby se půda odlehčila, provzdušnila, je to klíč k tomu, aby další rok měli opět dobrou sklizeň. Trávníkář by měl na konci sezóny trávník provzdušnit. Pokud budeme trávník jenom používat a nebudeme ho regenerovat, jednoho dne ho dostaneme na konec jeho biologických možností a problémy se začnou kumulovat a trávník začne chřadnout.

Jako extrémní případ lze využít vyšlapanou pěšinku v parku. Původně to byl stejný trávník jako všude okolo. Ale extremním sešlapáváním se trávník udusal tak moc, že vzniknul v podstatě takový žlábek, kde tráva už neroste. Neroste především proto, že půda je tak utužená, že se voda nemůže vsáknout, tudíž tráva usychá a současně nemůže rozvíjet kořenový systém, protože do tvrdé země kořeny neprorazí. To samé, ale v pozvolnější míře se děje s každým trávníkem, který je používán.

Reklamy
Označeno tagem , ,

2 thoughts on “Aerifikace trávníku

  1. […] Písčitá půda vyžaduje intenzivnější zavlažování a málo zakořeněný trávník vyžaduje provedení aerifikace. […]

  2. […] Jak přesně mám aerifikaci provést? Na toto téma existuje tento článek, ale zde není příliš dobře popsáno, jak a čím by měl člověk aerifikaci provádět, a už […]

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: